Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Zdravim
Přináším jeden zážitek z práce. Chraň pánbůh abych to prováděl na svém počítači.
Dostal jsem za úkol přeinstalovat jeden komp s woknama, že je to zavirovaný nebo co (to víte, AVG je velmi kvalitní antivir...). že mám naházet data na Dčko a komplet přeinstalovat.
Tak jsem i učinil, spustil instalaci a co nevidím, nabídka disků nerjprve D: a pod ním je C:. No co vybírám C:, volím formát a instaluju.
Už asi tušíte, co mi ta kreténská parodie na operační systém vyvedla, celý D je zformátovaný a data jsou pryč. V nově nainstalovaných woknech jsou původní disky přehozený. To co předtím bylo C se systémem je teď D a to co bylo D s daty je teď v háji a zubí se na mě písmenko C.
Ještě že by nějaký data mohli být i na síťovým profilu.
A nakonec za to můžu samožřejmě zase já...
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
/dev/sda1
a /dev/sdb1
? Nehledě na to že když tam připojím nějaké mass storage zařízení poprvé tak mi ho zasadně připoji namisto substovaného disku a je nedostupné, dokud mu ve správě disků nezměním písmeno.To není místo substovaného disku, ale na první písmenko po souvislých písmencích od C: obsazených harddisky, CD-ROMy a spol. To, že je na tom písmenku už substovaný disk nebo síťový disk je Windowsům úplně jedno. Takže pravidlo pro přiřazení písmen síťovým a substovaným diskům zní – nechat mezi nimi a HDD a CD atd. alespoň tolik volných písmen, kolik předpokládáte současně připojených externích "disk". Pozor na to, že třeba paměťové čtečky se mapují třeba na 4 písmena. Z toho důvodu občas odsouvám CD-ROMky nebo vypalovačky na konec abecedy, aby mezi harddisky (třeba C: a D:) a síťovými disky byl dostatečný prostor…