Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Zdravim
Přináším jeden zážitek z práce. Chraň pánbůh abych to prováděl na svém počítači.
Dostal jsem za úkol přeinstalovat jeden komp s woknama, že je to zavirovaný nebo co (to víte, AVG je velmi kvalitní antivir...). že mám naházet data na Dčko a komplet přeinstalovat.
Tak jsem i učinil, spustil instalaci a co nevidím, nabídka disků nerjprve D: a pod ním je C:. No co vybírám C:, volím formát a instaluju.
Už asi tušíte, co mi ta kreténská parodie na operační systém vyvedla, celý D je zformátovaný a data jsou pryč. V nově nainstalovaných woknech jsou původní disky přehozený. To co předtím bylo C se systémem je teď D a to co bylo D s daty je teď v háji a zubí se na mě písmenko C.
Ještě že by nějaký data mohli být i na síťovým profilu.
A nakonec za to můžu samožřejmě zase já...
Zdeněk
Tiskni
Sdílej:
/dev/sda1
a /dev/sdb1
? Nehledě na to že když tam připojím nějaké mass storage zařízení poprvé tak mi ho zasadně připoji namisto substovaného disku a je nedostupné, dokud mu ve správě disků nezměním písmeno.To není místo substovaného disku, ale na první písmenko po souvislých písmencích od C: obsazených harddisky, CD-ROMy a spol. To, že je na tom písmenku už substovaný disk nebo síťový disk je Windowsům úplně jedno. Takže pravidlo pro přiřazení písmen síťovým a substovaným diskům zní – nechat mezi nimi a HDD a CD atd. alespoň tolik volných písmen, kolik předpokládáte současně připojených externích "disk". Pozor na to, že třeba paměťové čtečky se mapují třeba na 4 písmena. Z toho důvodu občas odsouvám CD-ROMky nebo vypalovačky na konec abecedy, aby mezi harddisky (třeba C: a D:) a síťovými disky byl dostatečný prostor…