Tribunál Soudního dvora Evropské unie dnes zamítl několik žalob, v nichž se americká společnost Apple ohrazovala proti pravidlům fungování velkých technologických společností na unijním trhu. Applu se nelíbilo, že jeho obchod s aplikacemi a operační systém iOS mají podléhat přísnějším povinnostem jen proto, že Brusel firmu považuje za takzvaného gatekeepera, tedy strážce přístupu.
Na WhatsAppu budou postupně v průběhu následujících měsíců zavedena uživatelská jména. Telefonní čísla tak mohou zůstat soukromá. Aktuálně si lze uživatelské jméno rezervovat.
Byl aktualizován TIOBE Index (Wikipedie). Programovací jazyk Rust se poprvé dostal do první desítky tohoto žebříčku popularity programovacích jazyků. Vede Python následovaný C, C++, Java, C#, …
Proton (Wikipedie), tj. fork Wine integrovaný ve Steamu umožňující na Linuxu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 11.0-1. Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled všech podporovaných her na stránkách ProtonDB
Byly publikovány zdrojové kódy počítačové hry Unturned. Pro nekomerční účely. V plánu je přelicencování pod MIT. Hra Unturned je postavena nad multiplatformním herním enginem Unity.
První česká družice navržená a sestavená výhradně studenty se dostala na oběžnou dráhu Země. Družice KOSTKA, kterou vyvinul studentský tým YSpace z Vysokého učení technického v Brně (VUT), dnes odstartovala na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX v rámci mise Transporter-17 z kalifornské základny Vandenberg Space Force Base.
Po nákresech ovladače Steam Controller a puku společnost Valve na svém GitLabu publikovala projekt Inkterface, tj. podrobný návod (PDF, video v mp4) na sestavení předního panelu s e-papírovým displejem pro Steam Machine pro zobrazování systémových informací. Použity jsou součástky od společnosti Adafruit.
V jádře Linux byla nalezena a v dubnu letošního roku v upstreamu opravena kritická zranitelnost Bad Epoll aneb CVE-2026-46242. Jedná se o zranitelnost typu "race-condition use-after-free", která běžnému uživateli umožňuje získat práva roota. Na distribucích Linuxu i na Androidu. Dokonce i zevnitř sandboxu prohlížeče Chrome. Chyba byla do Linuxu zavedena v dubnu 2023, tj. Linux 6.4.
Byla vydána nová verze 10.4 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Vyzkoušet lze experimentální podporu postkvantového algoritmu mldsa44-ed25519.
Open Printer je otevřená kompaktní tiskárna od Open Tools. Brzy by měla být spuštěna kampaň na její podporu na Crowd Supply. Současně by měly být uvolněny zdrojové kódy. Postavena je na Raspberry Pi Zero W a STM32. Používá inkoustové kazety HP 302.
Sedím si tak u svého miláška (PC) a vtom na mě blikne okno se zprávou, která obsahovala odkaz. A pod ním zprávu ať na té stránce dám hlasovat. Kouknul jsem na tu stránku a viděl jsem foto dívky přítele, který mi to poslal. Nevěděl jsem o co jde, ale řekl jsem si, že mi kliknutí nic neudělá. Druhý den mi to ale nedalo a začal jsem zjišťovat o co v tom hlasování jde.
Ano, je to tak. Dneska jsem odmaturoval. Tak dobře jsem se dlouho necítil. Je to velká úleva, když si člověk uvědomí, že to má za sebou a už ho čeká čtyři měsíce prázdnin. Ptáte se, jak jsem dopad, a jak to probíhalo?
Tak a je to tady. Už zítra. Mám strach. Ne, to není starch. Je to ještě něco horšího. Ale co? A jak se proti tomu bránit? Toto byly myšlenky, které mě provázely celé dnešní ráno. Důvod prozrazuje už nadpis dnešního zápisku. Maturita - zkouška dospělosti, kterou prý proleze snad každej vůl. Ale jak se říká, po bitvě je každej generál
. Jo jenže já měl, vlastně mám, před bitvou.
Včera jsem psal o neštěstí, které mě potkalo, ale dnes je vše jinak. Zelené svinstvo je pryč, a jak se to stalo?
Sedím si tak u kompu, prohlížím různá zajímavá videa a to především na serverech - youtube, ceknito, redtube atd. Ale něco je v nepořádku. Videa se načítají pomalu, což je velmi neblahé. Začínám zjišťovat, zda já či můj bratr nemá zaplé stahování. Když jsem povypínal vše, co mělo přístup k Internetu, zašel jsem na stránky rychlost.cz, kde jsem se dozvěděl tu smutnou zprávu, že mé připojení je špatné (pomalé).
Už před delší dobou jsem slíbil svému strýci, že mu s dědou vyměníme střechu na jeho kůlně. Když jsme se tehdá domlouvali, tak byla zima a on říkal, ať to necháme na jaro. Zima uběhla jak voda a já mám ještě k tomu před maturitou. Děda řekl, že to chce mít z krku, tudíž příprava na maturitu musela jít stranou. No stejně šlo jen o jeden den, přesněji šlo jen o dopoledne. Takže jsme se včera ráno s dědou vzbudili a vrhli se na to.
Mozna si myslite, ze tu jde o dalsi zapisek o tom, jak nekdo prechazi na jabber, ale mohu vas uklidnit, o to tu nejde
Nejsou to ani 2 roky, co jsme psal zápisek, ve kterém jsem tvrdil, že přestanu pít alkohol. Asi nemusím říkat, jak to tenkrát dopadlo. Nejspíš jsme začal pít už ten den, možná ten týden, později to jistě nebylo. Hlavním důvodem toho, proč to tenkrát nevyšlo, bylo to, že jsme to nemyslel vážně. Šlo spíše jen o typickou reakci, která přichází po špatném raním stavu. Dnes je ale vše jinak.