Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Už delší dobu jsem nenapsal žádný zápisek do svého blogu. Dokonce za posledních 20 dní, jsem se tu na abclinuxu (skoro) neukázal. Ptáte se co je toho příčinou? Odpověď je jednoduchá, měl jsem málo času. Od začátku měsíce pracuji jako brigádník u neziskové organizace něco jako CZFree.Net. Ačkoliv mi tato práce zabere spoustu času, jsem rád že jí mám. Velice mě baví a naučím se tam spoustu věcí. A hlavně jsem tam poznal spoustu prima lidiček. Ale o tom tento post nebude. Jelikož jsem měl delší dobu půst, bude tento zápisek mírně delší a pro jeho přehlednost se ho pokusím rozdělit do více sekcí.
Po přechodu k SPKFree.NET jsem se stal majitelem veřejné IP. Moc dlouho jsme po ní toužil. Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH. Nedávno jsem si řekl, že dalším krokem by mohlo být rozchození mailserveru. Když jsem tenkrát poprvé začal zjišťovat co a jak. Tak mě to celkem vyděsilo a řekl jsme si že si to nechám na dlouhé zimní večery.
Už delší dobu sleduji, různé články a diskuze na téma KDE4. Většina názorů se dost lišila. Jedni KDE4 vychvalovali až do nebe a druzí ho hanili, ať už kvůli jeho vzhledu (vypadá prý jak Visty, nee vypadá spíš jak MacOSX atd.) nebo kvůli tomu že je stále nedotažené. Já osobně jsem proti vzhledu nic moc neměl. Né že by se mi nějak zvláště líbil, ale vzhled se dá upravit. Mnohem víc mi vadilo, to že se KDE4 nedalo na běžnou práci používat (nedostatek aplikací, pády a další nestability).
Pracuju teď na jednom malým prográmku(skriptíku), který bude prostě zpracovávat určitá data a naplňovat těmi daty databázi. Jak název napovídý zvolil jsem python. Moc v něm zkušený nejsem, ale pár drobností jsme si v pythonu zkoušel. Udělat si parser na data nebyl problém. Z vybraných dat si vytvářím soubor, který obsahuje informace, které budou importem přeneseny do databáze, toto vše funguje OK.