Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Už delší dobu jsem nenapsal žádný zápisek do svého blogu. Dokonce za posledních 20 dní, jsem se tu na abclinuxu (skoro) neukázal. Ptáte se co je toho příčinou? Odpověď je jednoduchá, měl jsem málo času. Od začátku měsíce pracuji jako brigádník u neziskové organizace něco jako CZFree.Net. Ačkoliv mi tato práce zabere spoustu času, jsem rád že jí mám. Velice mě baví a naučím se tam spoustu věcí. A hlavně jsem tam poznal spoustu prima lidiček. Ale o tom tento post nebude. Jelikož jsem měl delší dobu půst, bude tento zápisek mírně delší a pro jeho přehlednost se ho pokusím rozdělit do více sekcí.
Po přechodu k SPKFree.NET jsem se stal majitelem veřejné IP. Moc dlouho jsme po ní toužil. Konečně jsme si mohl rozjet Http server, FTP server a i vzdálené ovládání pomocí SSH. Nedávno jsem si řekl, že dalším krokem by mohlo být rozchození mailserveru. Když jsem tenkrát poprvé začal zjišťovat co a jak. Tak mě to celkem vyděsilo a řekl jsme si že si to nechám na dlouhé zimní večery.
Už delší dobu sleduji, různé články a diskuze na téma KDE4. Většina názorů se dost lišila. Jedni KDE4 vychvalovali až do nebe a druzí ho hanili, ať už kvůli jeho vzhledu (vypadá prý jak Visty, nee vypadá spíš jak MacOSX atd.) nebo kvůli tomu že je stále nedotažené. Já osobně jsem proti vzhledu nic moc neměl. Né že by se mi nějak zvláště líbil, ale vzhled se dá upravit. Mnohem víc mi vadilo, to že se KDE4 nedalo na běžnou práci používat (nedostatek aplikací, pády a další nestability).
Pracuju teď na jednom malým prográmku(skriptíku), který bude prostě zpracovávat určitá data a naplňovat těmi daty databázi. Jak název napovídý zvolil jsem python. Moc v něm zkušený nejsem, ale pár drobností jsme si v pythonu zkoušel. Udělat si parser na data nebyl problém. Z vybraných dat si vytvářím soubor, který obsahuje informace, které budou importem přeneseny do databáze, toto vše funguje OK.