Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Tak jsme si dneska zašel na přednášku pro FEKT o programovacím jazyku C. A musím říct, že takto jsme se dlouho nepobavil. Následující kód na převod velkých písmen na malé mluví za vše :
#include <conio.h> #include <string.h> void main(void) { char T[7]; char *R = "ABCDEF"; int n; for(n=0; n < 7; n++) T[n] = R[n]+32; cprintf("%s\r\n", T); }
Tiskni
Sdílej:
// toto je jednoradkovy komentarA také prý typ bool neexistuje. Ti lidé tady asi znají jen ANSI normu
Dlouho znamená těch devět let, co tohle dovoluje C99 norma? Nevím jak moc tady kolem, ale pro mne je ta norma možná starší než můj první kus kódu v C.
while(x){ .. }"x je nulove a proto se mi cyklus while aspon jednou provede"
rekl bych, ze na beznem systemu (ja mam 10.2 suse) to gcc neprelozi.
jo, s tim prepinacem jo, pri te prilezitost otazka - co to prinese, mit ten int skovany v tom for a ne deklarovany na zacatku?
int i = 5; for(int i=0; i < 3; i++) prontf("%d\n", i); printf("%d\n",i);
int i = 5; { int i; for(i=0; i < 3; i++) { prontf("%d\n", i); } } printf("%d\n",i);
me to takhle prijde rozumnejsi. Vidim, ze Vy take patrite k tem, kteri ten jeden prikaz za if, for neuzaviraji do slozenych zavorek. To je podle me napriklad mnohem zavaznejsi problem.
Není rozumnější - každy ucelený blok jako například jeden příkaz za for dát na nový řádek a odsadit TABem :).
int vo for je v pohode, ale že ten mamľas prevedie na malé písmenká aj terminátor \0 - tak to je iné kúzlo!
hehehe... kdy to maj, tam bych nekdy taky zasel ...
btw, co myslis ze by ale oni rikali na nasi fyziku?
Kdo že teď na FITu učí fyziku? Jsem moc línej na to podívat se do wisu Protože když jsem tam toho času fyziku studoval, měli jsme to na FEKTu s učitelama z FEKTu. A to teda nebyla žádná slast :-/
A schválně, Grmela nebo Hruška? I když, ne že by to nebylo jedno
Au Bacha, je zatíženej na elektromagnetismus a záření... Ale aspoň si tak nepotrpí na titulování jak Hruška a možná je i trošičku míň arogantní, občas se s ním dalo celkem dobře mluvit.
S Krupkovou? Jo, taky celkem lahůdka, ale jestli umíš derivovat, integrovat, řadovat a co já vím co ještě, nebude ti to dělat problém Což mi připomnělo, že bych tam občas mohl zavítat, už jsem to dávno zapomněl
LAMO -> LMAO
na FIIT STU (Bratislava), sme mali na programovani podobnych ludi. Aspon ze poctivo chodili na prednasky spolu s nami :D.
Kyselinu peroxosírovou objevil německý chemik Heinrich Caro na konci 19. stol.
Cimrman to buďto nestihl zaznamenat, nebo anekdotu vytvořil dříve.
Vytvořil ji dříve. Ostatně, v té hře se říká: "My dnes již víme, že tuto kyselinu lze v laboratorních podmínkách vyrobit, ale proč si tím tu krásnou anekdotu kazit?"Kyselinu peroxosírovou objevil německý chemik Heinrich Caro na konci 19. stol.
Cimrman to buďto nestihl zaznamenat, nebo anekdotu vytvořil dříve.
Jaky vtip?
Ono to stojí za to, jen je potřeba si vybrat vysokou školu a ne "vysokou školu".V tomto případě by bohatě stačilo navštěvovat kurz C o fakultu dál.
Opravdu je cílem převést koncovou nulu na mezeru? To jsou podivné praktiky.