Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak jsme si dneska zašel na přednášku pro FEKT o programovacím jazyku C. A musím říct, že takto jsme se dlouho nepobavil. Následující kód na převod velkých písmen na malé mluví za vše :
#include <conio.h> #include <string.h> void main(void) { char T[7]; char *R = "ABCDEF"; int n; for(n=0; n < 7; n++) T[n] = R[n]+32; cprintf("%s\r\n", T); }
Tiskni
Sdílej:
// toto je jednoradkovy komentarA také prý typ bool neexistuje. Ti lidé tady asi znají jen ANSI normu
Dlouho znamená těch devět let, co tohle dovoluje C99 norma? Nevím jak moc tady kolem, ale pro mne je ta norma možná starší než můj první kus kódu v C.
while(x){ .. }"x je nulove a proto se mi cyklus while aspon jednou provede"
rekl bych, ze na beznem systemu (ja mam 10.2 suse) to gcc neprelozi.
jo, s tim prepinacem jo, pri te prilezitost otazka - co to prinese, mit ten int skovany v tom for a ne deklarovany na zacatku?
int i = 5; for(int i=0; i < 3; i++) prontf("%d\n", i); printf("%d\n",i);
int i = 5; { int i; for(i=0; i < 3; i++) { prontf("%d\n", i); } } printf("%d\n",i);
me to takhle prijde rozumnejsi. Vidim, ze Vy take patrite k tem, kteri ten jeden prikaz za if, for neuzaviraji do slozenych zavorek. To je podle me napriklad mnohem zavaznejsi problem.
Není rozumnější - každy ucelený blok jako například jeden příkaz za for dát na nový řádek a odsadit TABem :).
int vo for je v pohode, ale že ten mamľas prevedie na malé písmenká aj terminátor \0 - tak to je iné kúzlo!
hehehe... kdy to maj, tam bych nekdy taky zasel ...
btw, co myslis ze by ale oni rikali na nasi fyziku?
Kdo že teď na FITu učí fyziku? Jsem moc línej na to podívat se do wisu Protože když jsem tam toho času fyziku studoval, měli jsme to na FEKTu s učitelama z FEKTu. A to teda nebyla žádná slast :-/
A schválně, Grmela nebo Hruška? I když, ne že by to nebylo jedno
Au Bacha, je zatíženej na elektromagnetismus a záření... Ale aspoň si tak nepotrpí na titulování jak Hruška a možná je i trošičku míň arogantní, občas se s ním dalo celkem dobře mluvit.
S Krupkovou? Jo, taky celkem lahůdka, ale jestli umíš derivovat, integrovat, řadovat a co já vím co ještě, nebude ti to dělat problém Což mi připomnělo, že bych tam občas mohl zavítat, už jsem to dávno zapomněl
LAMO -> LMAO
na FIIT STU (Bratislava), sme mali na programovani podobnych ludi. Aspon ze poctivo chodili na prednasky spolu s nami :D.
Kyselinu peroxosírovou objevil německý chemik Heinrich Caro na konci 19. stol.
Cimrman to buďto nestihl zaznamenat, nebo anekdotu vytvořil dříve.
Vytvořil ji dříve. Ostatně, v té hře se říká: "My dnes již víme, že tuto kyselinu lze v laboratorních podmínkách vyrobit, ale proč si tím tu krásnou anekdotu kazit?"Kyselinu peroxosírovou objevil německý chemik Heinrich Caro na konci 19. stol.
Cimrman to buďto nestihl zaznamenat, nebo anekdotu vytvořil dříve.
Jaky vtip?
Ono to stojí za to, jen je potřeba si vybrat vysokou školu a ne "vysokou školu".V tomto případě by bohatě stačilo navštěvovat kurz C o fakultu dál.
Opravdu je cílem převést koncovou nulu na mezeru? To jsou podivné praktiky.