Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Tiskni
Sdílej:
Mám HP 1018 a funguje bezvadně se zmiňovaným foo2zjs. Sice je jenom B/W, ale toner za hubičku a zvládne snad několik tisíc A4 s textem. Rychlost tisku taky super.
Chce to před koupí prozkoumat net, zda je tiskárna bez problémů.
já měl taky tiskárny HP 1010 series. Bohužel, ty už byly nahrazeny řadami P10xx jako třeba P1005 a P1006, se kterými byly v první polovině roku trošku problémy. Alezatím se kloním právě těmto dvema modelům. Váhám nad tím Samsungem.
Mam tu istu tlaciaren a hodnotim ju rovnako :)
Jenom k tomu Samsungu, to nejsou ovladace, to je instalacni skript, ktery manualne prepisuje systemove knihovny (alespon tak to funguje u laserovych tiskaren). Nastesti je tady projekt SPLIX (nicmene kvalita tisku je naprosto priserna [ale porad lepsi nez ta dodavana prisernost]).
dík za varování
On se nainstaluje kompletní tiskový program, který má animovat postup tisku. Nedávno jsem známemu zprovozňoval ML 1640 na pclos. Software z CD se dle hlášek úspěšně nainstaloval našel tiskárnu, ale tiskárna netiskla. A netiskla ani stará tiskárna. Odinstalační skript skončil chybou snad z QT knihovny. Radši jsem přeinstaloval celý linux. Na některých jiných distribucích to asi funguje ale je tady riziko.
Jinak na tom pclos funguje tiskárna v pohodě s ovladačem pro ML 1610. Funguje i úspora toneru. Po připojení tiskárny k Ubuntu 8.04 se během několika sekund tiskárna automaticky nakonfigurovala (použil se ovladač pro ML 1630). Na vytištěném písmu jsem svým nezkušeným okem žádnou vadu na kráse neviděl. Grafiku jsem nezkoumal.
Ono je docela mozne ze v pripade toho meho modelu to sabotuji zcela zamerne (CLP-510n), existuje totiz o polovinu drazsi model, ktery umi Postscript.
Jinak co konkretne to instaluje jsem nezkoumal, ale rozhodne to prepisovalo systemove knihovny. Ten jejich dodavany ovladac prevadi vsechno na rastr a to jeste nejak posahane, takze vsechno pismo je tribarevne a priserne rozpite. SPLIX nastesti tiskne pismo bez problemu, horsi je to s grafikou, ktera ma velmi podivne barevne podani.
Taky jsem předvčírem zakoupil babičce Samsung ML 1640, provozuje Mandrivu 2008.1. Po startu Mandriva oznamila novou tiskarnu ML 1640, nenalezla driver, tak jsem vybral ML 1610. Mandriva si dotáhla ze zdrojů něco balíčků a tiskárna během chvilky funkovala v pohodě. Babička už opět může zkoušet vytisknout celý internet (staré HP odešlo do věcných lovišť)
Existuje stránka www.linuxfoundation.org/en/OpenPrinting, kde se dá docela hezky najít, jak vypadá situace. Jinak, laserové tiskárny HP jsou obecně bez problémů, Canon např. LBP3360 funguje taky dobře, laserové tiskárny a multifunkce Brother mají dokonce podporu výrobce, bez problémů jsou laserovky Xerox (i ty nejlevnější). Dovolil bych si zde varovat před strojem Minolta Bizhub 160, ten funguje jen pod widlema. Vždycky, když tiskárna umí Postscript, je to vcelku dobrý.
ZDAR!
Tu si taky chci koupit, tak bys byl moc hodný, kdybys o ní něco napsal. Kde jsi ji mimochodem objednal?
Zkoušeli jste někdo Brothera? Já mám inkoust a v Linuxu jsem ho rozběhal - na webu výrobce jsou ovladače.
My tu docela dobře tiskneme na síťové Samsung ML-2850ND. Má duplex a rozchození si už moc nepamatuju, tuším, že podporovala LPR nebo prostě tak nějak. Nainstalovaná byla za moment na Fedoře9 i Asus EEE a tiskne bez problémů...
Preco nie canon? http://turboprint.info
Mám zkušenost se dvěma:
- nějaký laserový A4 BW HP přes hplip - stahnuto, nainstalováno - chodí bez problémů
- domů jsem koupil Minotlu Magicolor 2550- barevný A4 laser se síťovým modulem (tisk přes IPP protokol + nějaký webový interface). Umí postscript. Jediné, co mě otravuje je to, že se v cupsu tasky neodstraňují po vytištění. Ale dělá mi to jen na jednom kompu, asi blbě zkonfigurovaný CUPS. Co se týče tonerů, tak už vytištěno přes 4k stránek (převážně BW text) a černý toner cca na polovině. Za ty prachy supr koupě.
Se Samsungem jsem neměl problém na Linuxu a ani teď na MacOSX. Ovladače dodávané přímo na CD popř. se dá stáhnout aktualizace z webu. Osobně mám doma síťovou tiskárnu (i s USB) CLP-660N
Samsung SCX 4300 či tak nějak, pod linuxem pohoda, ale ještě jsem na ní nezkoušel scan
scanovani funguje v pohode
Asi o tiskárnu Kyocera FS-C5025N
http://www.kyocera.cz/produkty/podle-typu/barevna-zarizeni/fs-c5025n
nebudeš moc stát, stojí kolem 50kilo.
Ale píši zde hlavně proto, že když ji loni v práci pořídili, tak pod openSUSE šla napoprvé, jak na síti tak na USB portu.
Dokonce jdou na ní provádět všechna kouzla jako oboustranný tisk, více tiskových stran na jednu stránku papíru. No BEST.
A pro instalaci pod MS-Windows XP museli volat na help desk, než jakýmsi fíglem oprčili driver.
HP LaserJet P2015D. Na domácí použití mi naprosto vyhovuje, hlavně tím, že umí tisknout duplexně. Pod Linuxem jsem zpočátku narazil na drobné chyby v packardím PPD, ale po jejich opravě tiskárna šlape perfektně.