Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
V nedávné minulosti tady proběhl jistý flame. Stěžoval jsem si, že koncept Ubuntu bez root/kdesu nefunguje dostatečně. Nesetkal jsem se s pochopením. Prosím - tedy jeden příklad za všechny
Canonical vyvíjí správce balíčků Smart. Uživatelé Suse jistě znají. Smart má grafikou podobu, která se spouští příkazem "smart --gui" Volba grafiky je tedy dána parametrem --gui. Jaké možnosti mám v Ubuntu? Celkem 3:
1. zadat "smart --gui" jako normální user. Pochopitelně se program odmítne spustit, protože potřebuji administrátorská práva.
2. zadat "smart --gui" z rootovské konzole vyvolané "sudo -i". Konzole vysype 50 error hlášek X serveru a konec.
3. vysoce efektivní a úžasná ubuntu postup: "kdesudo smart --gui" a odpověd? neexistující parametr kdesudo --gui.
Ten debil totiž parametr --gui vyskytující se za příkazem smart považuje za parametr ke kdesudo, a řve, že kdesuo žádný --gui parametr nemá. Jak si tedy spustím smart --gui v ubuntu? Nijak! Nemám root/kdesu, můžu jít akorát do řiti.
PS: kdesu v ubuntu 8.10 neexistuje!!!
Tiskni
Sdílej:
kdesudo "smart --gui"
Je to bug kdesudo, vsechny ostatni podobne fungujici pirkazy by pochopily, ze --gui je parametrem vnitrniho prikazu napr
time ls -l
naopak
time "ls -l"
fungovat nema a take nefunguje.
No ja bych nerekl, ze to je bug, ale je to lenost programatora pri psani parsovani. Ono mit neco ve stylu call $last_param
je snazsi, nez zjistit pocet parametru, zjistit, ktery z parametru je jmeno volaneho programu a do pole nacpat ty ostatni jako parametry spousteneho programu.
Jo a BTW: takovy watch
zvlada obe metody.
Jak si tedy spustím smart --gui v ubuntu?
kdesudo
tu sice zrovna nemám, takže to nemůžu ověřit, ale soudě podle běžného chování unixových aplikací bych očekával, že správné zadání argumentů má vypadat nějak takto:
kdesudo -- smart --gui
To, že váš vstup bere jako parametr kdesudo
, je totiž očekávatelné a logické chování.
A ja si rikam, jak to, ze tu zase vidim jeho cancy.
Pokud používáš Ubuntu (tzn. Gnome), tak
$ gksudo smart --gui
Tohle je spíš názorná ukázka toho, jakej jsi dřevák, když neumíš použít hlavu a dát příkaz do úvozovek...