Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Znovu a přesněji. Netuší náhodou někdo, proč program "mount" připojí některé filesystémy do kterých nejde zapisovat i s parametrem zápisu? Ničemu to příliš nevadí, ale tato chyba systému způsobuje nelogické zobrazování vlastností souborů a adresářů v programech. Jelikož je Linux konfigurovatelný, jistě existuje možnost toto někde jednoduše a jasně nastavit, aby se tato chyba systému neopakovala.
Pokud připojím CD, DVD s parametrem pro zápis a toto médium mi to neumožňuje, program mi to nedovolí, informuje mě že tuto akci nelze provést a připojí médium s parametrem ro. Totéž zapíše i do /etc/mtab.
Pokud připojím NTFS oddíl s parametrem zápisu, akci mi povolí, nemá žádné námitky a do /etc/mtab zapíše připojení s parametrem rw. Soubory a adresáře parametr zápisu nemají a zapisovat do nich nejde.
Pokud připojím *.iso s parametrem zápisu, akci mi povolí, nemá žádné námitky a do /etc/mtab zapíše připojení s parametrem rw. Soubory a adresáře mají parametr zápisu, ale možnost zápisu, či změny není možný.
Doufám, že tímto textem nikoho neurážím. Reakce na hodnocení předešlého, smazaného blogu mount.
Tiskni
Sdílej:
Jak rozeznává připojení CD, DVD, CDr, DVDr, CDrw a DVDrw? Umí to vůbec?Někdo by mohl namítnout, že to potřeba není, ale vlastně je. Když si na CD (DVD) vypálím obraz třeba ext2, jak se to připojí? Určitě to připojí, ale rw nebo ro? A když ten samý obraz dám na DVD-RAM tak tak přece můžu i zapisovat.
mount
nevie, ze kernelspace implementacia NTFS je nedokonala. Neviem presne, ako sa tie failed zapisy prejavuju. Ak az chybou pri write()
, tak ako to ma ten chudak mount
zistit?
ale to je otazka na mechanizmus kernelu znaleho cloveka.
Win98 je starý systém, a nikdy ho nešlo považovat za plnohodnotný OS. Mě by spíš zajímalo, jak ve WinXP:
autorun.inf
na flash disku po připojení./home
, nyní zformátovaná na FAT32.
Vícero XP (prof) s tím nemělo žádné problémy - at uz ofic. ve škole nebo cracklé u kamoša. Home jsem nezkoušel.
/etc/mtab
a /proc/mounts
není všude. Některé distribuce totiž mají /etc/mtab
jako symlink na /proc/mounts
.