Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Zajímavá vlastnost operačního systému Windows je ta, že díky tomu, že celý systém je v jednom adresáři, jehož jméno si můžete zvolit (Windows games, Windows develop, Windows no.net), klidně si můžete nainstalovat několik verzí Windows na jednu partici, aniž by si navzájem nějak vadili. To znamená, že je zbytečné jakkoliv rozdělovat disk Klidně můžete mít na jednom disku několik verzí (buildů, SP1, SP2) Windows XP, klidně i s několika verzemi Windows 2000, Windows 2003 které o sobě nevědí, to znamená že neznají systémové soubory sousedních systémů, tudíž případný vir nemůže nakazit sousední system32. Tato vlastnost mi u Linux chybí, možnost nainstalovat několik Linuxů bez nutnosti dělit disk. Jednou se holt rozhodlo, že pevná adresářová struktura nejlepší a jinak už to asi nebude.
Tiskni
Sdílej:
./configure --prefix=/opt/kde-3.5.1 --disable-debug --disable-dependency-tracking --enable-fast-malloc=full --without-artsAle nemám čas a chuť to zkoušet...
ale inak, ten "app-dir" by nebol zlý ... ale čo registry? tie tiež dokážeš (korektne) zdielať medzi rôznymi winshitmi?
je to otázka vkusu, schopností človeka a jeho návykov, imho je bezpečnejšie partície používať.
Poprvé bych autorův zápis ohodnotil jako neúplný, matoucí, nepřesný atd. ... blábol. Prostě jako provokaci.
Ohledně chroot, mám pocit a pokud se mýlím tak mě prosím opravte, že pouze nastaví standartní root "/" na mnou zvolený adresář, třeba na "/ubuntu". Celý systém se bude chovat, jako by byl nainstalován standartně do "/", ikty tomu tak nebude.Je to tak. Společná data být mohou, od toho je
mount --bind
PATH
dlouhé několik kilometrů prasárna není, co? PATH
dlouhou 662 znaků a LD_LIBRARY_PATH
má pro změnu 103 znaků a nijak mě to nebrzdí.
/opt/Acrobat7/bin
) na jednu cestu, tak najednou máme PATH
asi 5000 znaků dlouhou.
/usr
...
chroot
a mount -o bind
(a ještě možná mount proc
), sice to může dát více práce (správné nastavení prostředí), ale jde to. Jak mount
, tak chroot
jsou součástí POSIXu, takže co nativnějšího si v unixech vlastně představuješ? To, že s tím většina instalátorů nepočítá vůbec neznamená, že to nejde, protože jiné distribuce (Gentoo, LFS) tohle naopak mají jako výchozí instalační metodu.