Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Za druhé: jedna z vlastností, která se mi ma Linuxu líbí už od chvíle, kdy jsem ho začal používat, je skutečnost, že když ho (coby root) o něco požádám, tak to udělá, protože (rozumně) předpokládá, že k tomu mám asi nějaký důvod (který mu nepřísluší přezkoumávat) a je to koneckonců moje věc, jestli si chci smazat něco důležitého. Nesnaží se zkoumat mou příčetnost, nesnaží se mi vysvětlit, že tomu vlastně nerozumím, nesnaží se mi vysvětlit, že on vlastně ví lépe, co s tím počítačem chci dělat. Proto ho mám raději než systémy, které se mne při každé trochu netradiční operaci pětkrát zeptají, jestli to opravdu myslím vážně (a občas požadovanou akci nakonec stejně neprovedou). Pokud vám tento přístup Linuxu vadí a máte raději systémy s opačnou filosofií (tj. systémy, které se ke správci chovají jako k slabomyslnému jedinci, který pořádně neví, co chce), proč je, *censored*, nepoužíváte a neustále se nás snažíte dokolečka přesvědčovat, že je zásadní chyba, když se Linux chová tak, jak byl navržen?
Přesné. Tohle mi na Windows právě vadilo. Že za mne něco neustále dělal a nenechal si to rozmluvit.
PS Čekám, kdy Jindra ve svém seriálu: "Co mají Windows a nemá Linux a bez čeho nelze žít" dojde k tomu, že tam má ikonku Wokýnek a Linuxu jí nikde nenašel to že teda takhle dál fakt nejde. :)
Taky jsem pro větší odpovědnost uživatele i správce.
1) rpm -V jmenobalicku
2) rpm -qf jmenosouboru
Aplikace způsobila výjimku na adrese 0xhchkrdtn.Nechci se windows zastávat, ale tuším, že linux by k tomu to neřekl o mnoho více.
Napr. "Program Files\Windows NT\Pinball\pinball.exe"
Skutočne. Vyskúšajte si to.
informuje vás o tom a nabídne doinstalování z originálního CD.
Keby to bolo aspoň tak. Ale on nič nepovie. Len to ticho vráti naspäť. Ja som na to narazil, keď som chcel zmazať "Program Files". Dôvody teraz ponecháme stranou. Podstatné je to, že mazanie nedobehlo, pretože "directory is not empty". To že nevráti, zvyšných takmer 70 súborov v tom adresári asi tiež nevadí. Naopak, ak zmažem dll-ku implementujúcu port monitor, alebo print processor, tak sa o tom nedozviem. Nieleže to systém dovolí, ale o probléme nijako neinformuje. Len príslušná print queue jednoducho zmizne. Tak je to podľa Teba správne?
Tiskni
Sdílej: