Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Stala se mi jedna nepříjemná věc a určitě se najde někdo, koho tím alespoň trochu potěším. Instaloval jsem na anglický Windows XP jeden prográmek, nějakej PDF udělátor. Instalace proběhla v pohodě a že prej musí restartovat restartovat počítač kvůli aliasům ve fontech, nebo co a jiný blbosti. Po restartu co se nestalo. Nic nešlo přečíst, protože buďto zaměnil systémové fonty, nebo jejich aliasy. Místo normálního textu jsem měl všude kolečka, čtverečky a jiný blbosti. Tohle je ta situace k zasmání.
Jak to dát dohromady? Řekl jsem si, že vyhodím všechny fonty a nechám tam jen zaručeně systémový. Jelikož si nejsem jist, který všechny fonty jsou systémový, vybral jsem úplně všechny a vyhodil jsem je. Systém Windows sám zjistil, že mu některý font chybí a tak ho jednoduše doinstaloval. Dodal jsem do systému zbytek správných fontů a tím celý můj problém zmizel. Také se mi líbí, že když nějakým omylem odstraníte systémovou knihovnu, program, nebo jinou nepostradatelnou část Windows, informuje vás o tom a nabídne doinstalování z originálního CD.
Nikdy v jsem Linuxu nezkoušel smazat všechny fonty, nebo keymapy systému kbd, nebo xkbd. Nejsem si jist, zdali by na to Linux dokázal reagovat a zdali by mě informoval, případně by mi nabídl doinstalaci. Mám za to, že aktualizační systém Linuxu je maximálně na hranici balíčků a jejich závislostí. Chci si něco nainstalovat a on mi nabídne, případně zařídí doinstalování jiného balíčku. Pokud by z nainstalovaného systému, ať už z jakékoliv příčiny něco zmizelo (třeba chyba disku) nevím jak by si s tím Linux poradil.
Co mi také vadí je neschopnost desktopu informovat o chybě a říci uživateli co se stalo. Spustím si program, který z nějakého důvodu nejde. Spustím ho z menu a jediné co vidím je to, že se Linux o něco pokouší a nakonec nic nespustí. Abych zjistil co se stalo, musím aplikaci spouštět z terminálu.
PS: Jednou jsem se pokoušel o podrobný výpis závislostí, ale zůstalo jen u závislostí programů na knihovnách. Používám to pro svou potřebu ve svém builderu.
Tiskni
Sdílej:
Za druhé: jedna z vlastností, která se mi ma Linuxu líbí už od chvíle, kdy jsem ho začal používat, je skutečnost, že když ho (coby root) o něco požádám, tak to udělá, protože (rozumně) předpokládá, že k tomu mám asi nějaký důvod (který mu nepřísluší přezkoumávat) a je to koneckonců moje věc, jestli si chci smazat něco důležitého. Nesnaží se zkoumat mou příčetnost, nesnaží se mi vysvětlit, že tomu vlastně nerozumím, nesnaží se mi vysvětlit, že on vlastně ví lépe, co s tím počítačem chci dělat. Proto ho mám raději než systémy, které se mne při každé trochu netradiční operaci pětkrát zeptají, jestli to opravdu myslím vážně (a občas požadovanou akci nakonec stejně neprovedou). Pokud vám tento přístup Linuxu vadí a máte raději systémy s opačnou filosofií (tj. systémy, které se ke správci chovají jako k slabomyslnému jedinci, který pořádně neví, co chce), proč je, *censored*, nepoužíváte a neustále se nás snažíte dokolečka přesvědčovat, že je zásadní chyba, když se Linux chová tak, jak byl navržen?
Přesné. Tohle mi na Windows právě vadilo. Že za mne něco neustále dělal a nenechal si to rozmluvit.
PS Čekám, kdy Jindra ve svém seriálu: "Co mají Windows a nemá Linux a bez čeho nelze žít" dojde k tomu, že tam má ikonku Wokýnek a Linuxu jí nikde nenašel to že teda takhle dál fakt nejde. :)
Taky jsem pro větší odpovědnost uživatele i správce.
1) rpm -V jmenobalicku
2) rpm -qf jmenosouboru
Aplikace způsobila výjimku na adrese 0xhchkrdtn.Nechci se windows zastávat, ale tuším, že linux by k tomu to neřekl o mnoho více.
Napr. "Program Files\Windows NT\Pinball\pinball.exe"
Skutočne. Vyskúšajte si to.
informuje vás o tom a nabídne doinstalování z originálního CD.
Keby to bolo aspoň tak. Ale on nič nepovie. Len to ticho vráti naspäť. Ja som na to narazil, keď som chcel zmazať "Program Files". Dôvody teraz ponecháme stranou. Podstatné je to, že mazanie nedobehlo, pretože "directory is not empty". To že nevráti, zvyšných takmer 70 súborov v tom adresári asi tiež nevadí. Naopak, ak zmažem dll-ku implementujúcu port monitor, alebo print processor, tak sa o tom nedozviem. Nieleže to systém dovolí, ale o probléme nijako neinformuje. Len príslušná print queue jednoducho zmizne. Tak je to podľa Teba správne?