Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Občas se dají najít zajímavé texty. Poslední dva body jsou fakt drsný. Doufám, že snad není pravda, že Linuxový guru píše skriptíky a na noc kompikuje kernel.
Najděte si svého Linuxového guru
Jak se pozná guru?
Tiskni
Sdílej:
Včera mě se mě kamarád zeptal, jekej je Linux a jestli si ho má nainstalovat a tak. Zeptal jsem se ho, co od toho čeká a co na Linuxu chce dělat. Proč ho chce vyzkoušet? Nakonec zjistil, že Linux vlastně nepotřebuje, jen ho chtěl vyzkoušet a až bude mít dlouhou chvíli, tak ho vyzkouší.No a?
Hezký citát, milé a vtipné. Odkaz také dobrý.
Ale co Ty? Začni u stromu. (éééé, zase citát, JJ mi sežere:)). Oprava: Začni u sebe! Blog a ten Tvuj web. Estetika, stylistika, gramatika... Jindríšku Jindríšku, že Vy jste, chlape bídna, nedával ve škole pozor!
Což nepravil syn Tuxe: „Hledaje nepřesností v slidech bratra svého, vlastních bugů nevidíš!“
No! vidíš to! A Ty nevidíš! Ale já to vidím... Tux to vidí. I Bill, co kouká z wokna to vidí.
„Kdo vchází na dharma kšétrám -- pole zákona; a není bdělý, ten bídně zatuhne a půjde cestou dalších kompilací.“
PS Já nepil, já si jen tak pustil hubu na špacír. Každej má svýho koníčka a pod tímhle JXP textem už není co pokazt.