Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Občas se dají najít zajímavé texty. Poslední dva body jsou fakt drsný. Doufám, že snad není pravda, že Linuxový guru píše skriptíky a na noc kompikuje kernel.
Najděte si svého Linuxového guru
Jak se pozná guru?
Tiskni
Sdílej:
Včera mě se mě kamarád zeptal, jekej je Linux a jestli si ho má nainstalovat a tak. Zeptal jsem se ho, co od toho čeká a co na Linuxu chce dělat. Proč ho chce vyzkoušet? Nakonec zjistil, že Linux vlastně nepotřebuje, jen ho chtěl vyzkoušet a až bude mít dlouhou chvíli, tak ho vyzkouší.No a?
Hezký citát, milé a vtipné. Odkaz také dobrý.
Ale co Ty? Začni u stromu. (éééé, zase citát, JJ mi sežere:)). Oprava: Začni u sebe! Blog a ten Tvuj web. Estetika, stylistika, gramatika... Jindríšku Jindríšku, že Vy jste, chlape bídna, nedával ve škole pozor!
Což nepravil syn Tuxe: „Hledaje nepřesností v slidech bratra svého, vlastních bugů nevidíš!“
No! vidíš to! A Ty nevidíš! Ale já to vidím... Tux to vidí. I Bill, co kouká z wokna to vidí.
„Kdo vchází na dharma kšétrám -- pole zákona; a není bdělý, ten bídně zatuhne a půjde cestou dalších kompilací.“
PS Já nepil, já si jen tak pustil hubu na špacír. Každej má svýho koníčka a pod tímhle JXP textem už není co pokazt.