Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Z časových dôvodov mi Matrin Podhola na istý čas prenechal správu jeho portálu komunity. Nakoľko mi členovia a ne-členovia projektu posielajú množstvo príspevkov, nainštaloval som na portál mediaWiki engine: http://iproject.profitux.cz/wiki/.
Nezabudnite sa zaregistrovať a profil neskôr vyplniť!
Na projekte sa pomaly, ale isto pracuje. Vďaka za aktivytu patrí Martinovy Podholovi a za odpoved na spam "iProject - kontakt" Matrinovi 'borgcube' Mancuskovi.
Potrebujem kontakt na všetkých registrovaných užívateľov, preto Vás žiadam, posielajte mi ho na yin@atom.sk, spolu s odpoveďou na komunity-broadcast-01 (uveďte aj verziu na ktorú reagujete).
Píšem seriál Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami! a niesom s ním spokojní, pretože jednoducho nebiem písať, ale viem svoju prácu ohodnotiť.
Ak ho čítate, pomôžte mi vychytať mu muchy a povedzte, čo sa Vám na ňom nepáči a ako by som ho mohol robiť lepšie.
Rozbehal som X11-forwarding cez ssh. Autentifikáca X klientov pri forwardovaní pomocou ssh je úplne automatická a omnoho menej náročná na používateľa. Ak chcete Spúšťať aplikácie na jednom počítači a nechať ich zobrazovať na dryuhom, rád sa s Vami podelím 0 prvú verziu Mini-HOWTO-ssh-remote-X-Apps.
Ak máte problém si stiahnúť zdorojové kódy Quaka III, môžete si ich stihnúť z mojej novej domovskej stránky yin.profitux.cz (berte tú chybu na wšc validátore s rezervou, prevádzkovateľ má asi zle nastavený Apache). Mne sa ich podarilo stiahnúť (ale zodral som si prsty na miške!) pre Vás a chcem sa s Vami o ne podeliť.
Dnes som síce chcel písať blog o niečom inom, ale myšlienka "integrovaného projektu", ktorú som započal v zápise My sme Open Source! sa ujala relatívne dobre.
Preto chcem myšlinku opísať detailnejšie a vysvetliť nedorozorumenia.
Chcete pracovať na nejakom FLOSS projekte, ale máte nejaký bližšie nešpecifikovaný problém začať?
Možno mám riešenie. Každý z nás chce robiť niečo iné a niekedy každý týždeň meníme zameranie. Máme problém s toho, že nikdo o tom druhom nič nevie a nijak nekomunikujeme. Ak sa o sebe dozvieme a začneme komunikovať, navzájom si pomôžeme a každý pritom bude robiť niečo iné.
Pred niekoľkými mesiacmi tu vyšli asi tri blogy s rovnakým nadpisom, ktoré reagovali na správičku o rovnomennom zápise na webe. Nedovolí mi nevrátiť sa k tomuto titulku, keď pripravujem materiál o GUI Mozilly. Predstavte si, že kolega mi vytlačil 400 strán internetových stránok, ktoré sa zaoberajú XUL a všetkým, čo z ním súvisí.
Rád by som reagoval na anketu: Vadily by vám na abclinuxu.cz reklamy na produkty Microsoftu?
Som prekvapený, že si málo kdo uvedomuje, ako by Abcéčku pomohol finančný príspevok. Síce som hlasoval proti Microsoftu, ale rozhodne by som poriadne drahú reklamu prijal.
Napadla ma čudná, no zaujímavá vec... som už ospalý a práve som vytriezvel z piatočnej oslavy kamarátových narodenín, takže som už pochopiteľne stihol zabudnúť, na čo by to bolo dobré, ale stojí to za zamyslenie.
Implementovať [multi-]klienta pre IM (pôvodná myšlienka Jabber). Ten by fungoval ako démon a uchovával by všetky pri/odchádzajúce správy, spracovával cez pluginy a sprostrekovával cez IPC (alebo TCP), ozajstnému klientovy (alebo 50-tim naraz), ktorý by sa staral o prezentačnú vrstvu (moja obľúbená konzole/ncurses/X/GTK/Qt/dev/null/čo len chcete).
Dôležité poznámky k článku "Rozšírte si Firefox a Thunderbird - sami!"!!! Autokritika, poznámky, vynechané komentáre a "prečo som nenapísal o tých podstatných veciach".