Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Docela zvažuju pořízení domény pro své soukromé účely. Tématicky něco jako jako blog, linux, různé how-to, prostě takové moje odkladiště nápadů či problémů. Více méně pro mé potřeby případně pro potřeby mých přátel. Vím že je to prkotina, ale docela váhám, jakou doménu zvolit. Jakou doménu by jste pro tyto potřeby volili vy? Přikládám anketku.
Tak to teda čumím. Dnes jsem se naštval a Amarok, jehož druhá verze už není taková jako ta první, poslal do důchodu a nainstaloval si Audacious. Plasmoid "nyní se přehrává" to ovšem vůbec nevidí jako problém. Funguje naprosto normálně. Tomu říkám integrace :-). (viz obrázek) A tak vůbec mám pocit, že integrace GTK+ aplikací do KDE4 je dneska už skutečně a výborné úrovni, jakou s KDE3 nepamatuji.
Ve Factory repozitáři se objevilo KDE 4.3 beta, a tento upgrade sebou přinesl i novou verzi knihovny Qt 4.5. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem konečně přišel na to, proč mi jabber klient PSI zamrzne pokaždé, když zkusím něco napsat. Může za to právě nekompatibilita PSI s Qt 4.5.. Downgradovat KDE kvůli tomu nebudu, i když mám k tomu občas 100 chutí (zase nejede AmaroK - asi ten krám už úplně opustím). Zůstane mi KDE bez PSI, teda pokud mi zůstane KDE . V tom případě musím minimálně nouzově řešit, jakého Jabber klienta použít. Zkoušel jsem už Pidgina, kterého jsem kdysi nacpal přítelkyni místo ICQ. Ale zatím jem mu nepřišel na chuť. Přijde mi něm zbytečně všechno velké, nevím jak rozlišit ikonky stavů u různých typů kontaktů a transportů a tak vůbec. Existuje ještě něco podobného jako PSI? A co vůbec pro Jabber používáte?
Zrovna bojuju s KDE na notebooku a snažím se najít jeho nejlepší implementaci. To mě vede k tomu abych si položil otázku, zda má KDE4 ještě vůbec šanci se ještě stát pracovním desktopem nedejbože v corporate sféře.
Včera jsem začal testovat různé distribuce, a hledal jakési optimum pro mou přítelkyni. Mě osobně je vlastně úplně ukradené co tam bude mít. Hlavně že se to dá spravovat přes SSH, a Linux je pořád Linux. Já osobně už jsem používal asi kde co, takže mám ve finále problém se rozhodnout, co bude asi nejvhodnější, protože už jsem ztratil ten pohled BFU...
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.