Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Docela zvažuju pořízení domény pro své soukromé účely. Tématicky něco jako jako blog, linux, různé how-to, prostě takové moje odkladiště nápadů či problémů. Více méně pro mé potřeby případně pro potřeby mých přátel. Vím že je to prkotina, ale docela váhám, jakou doménu zvolit. Jakou doménu by jste pro tyto potřeby volili vy? Přikládám anketku.
Tak to teda čumím. Dnes jsem se naštval a Amarok, jehož druhá verze už není taková jako ta první, poslal do důchodu a nainstaloval si Audacious. Plasmoid "nyní se přehrává" to ovšem vůbec nevidí jako problém. Funguje naprosto normálně. Tomu říkám integrace :-). (viz obrázek) A tak vůbec mám pocit, že integrace GTK+ aplikací do KDE4 je dneska už skutečně a výborné úrovni, jakou s KDE3 nepamatuji.
Ve Factory repozitáři se objevilo KDE 4.3 beta, a tento upgrade sebou přinesl i novou verzi knihovny Qt 4.5. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem konečně přišel na to, proč mi jabber klient PSI zamrzne pokaždé, když zkusím něco napsat. Může za to právě nekompatibilita PSI s Qt 4.5.. Downgradovat KDE kvůli tomu nebudu, i když mám k tomu občas 100 chutí (zase nejede AmaroK - asi ten krám už úplně opustím). Zůstane mi KDE bez PSI, teda pokud mi zůstane KDE . V tom případě musím minimálně nouzově řešit, jakého Jabber klienta použít. Zkoušel jsem už Pidgina, kterého jsem kdysi nacpal přítelkyni místo ICQ. Ale zatím jem mu nepřišel na chuť. Přijde mi něm zbytečně všechno velké, nevím jak rozlišit ikonky stavů u různých typů kontaktů a transportů a tak vůbec. Existuje ještě něco podobného jako PSI? A co vůbec pro Jabber používáte?
Zrovna bojuju s KDE na notebooku a snažím se najít jeho nejlepší implementaci. To mě vede k tomu abych si položil otázku, zda má KDE4 ještě vůbec šanci se ještě stát pracovním desktopem nedejbože v corporate sféře.
Včera jsem začal testovat různé distribuce, a hledal jakési optimum pro mou přítelkyni. Mě osobně je vlastně úplně ukradené co tam bude mít. Hlavně že se to dá spravovat přes SSH, a Linux je pořád Linux. Já osobně už jsem používal asi kde co, takže mám ve finále problém se rozhodnout, co bude asi nejvhodnější, protože už jsem ztratil ten pohled BFU...
Moje přítelkyně se rozhodla, že potřebuje notebook. Nějakou dobu již dočasně používá 15.4p Fujitsu. Slušná HW výbava, kroutící plastové zpracování, výdrž tak 2-2.5 hodiny na baterii. Notebook má ale jednu podstatnější vadu. Jede na něm pouze Vista, a nedá se říct, že by přítulka byla spokojená. Moje ségra má například ASUS EEE, frčí na Ubuntu a nemůže si to vynachválit, XPčka dávno vykopla a nechce je zpátky ani za nic. Aktuálně jsem doma rozvířil diskuzi zda notebook nebo netbook a kupodivu zatím vede notebook, protože netbooky přidjou přítelkyni malé, co kdyby se dívala na film . Přitom takový 10palcový ASUS EEE 1000HE s výdrží cca až 9h na baterie, to je opravdu luxus.