Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ale aby moje čtečka někomu posílala, co na ní mám, tak to opravdu děkuji.Tak tu funkci nepoužívejte. Váš počítač taky může někomu posílat, co na něm máte, ale to ještě není důvod nepoužívat počítač.
A tak mě napadá, k čemu je to vlastně dobré? Nascanovat a naOCR takovou legálně koupenou knížku je hračka.A kolik si těch knížek vlastně takhle zpracoval, že o tom tak píšeš? Zpracovat KVALITNĚ knihu do digitální formy zase až taková brnkačka není.
Vaše knihovna nabízí např. klasická díla světové literatury v angličtině?pár jich tam mají. A nejenom v angličtině. Ale ptal jsem se, v čem pro mne bude praktičtější. Angličtinu mám mizernou, my jsme se ji totiž ještě na základce neučili (ale zato jsem si loni přečetl například Příběh opravdového člověka v originále, což by nezvládla drtivá většina obyvatel naší republiky).
Vyrábí pro Vás digest článků, které byste si chtěl přečíst, ale zrovna na ně nemáte čas?Digest (co je to za hnusné cizí slovo? Zaprvé nevím, co znamená…) článků? Články si přečtu na počítači. Knihu si otevřu ve vlaku, u kávy, nebo večer v posteli, a žádné digesty tam nepotřebuji.
A tiskne vám v ceně ročního půjčovného skripta a technickou dokumentaci z pdf?Ta čtečka umí tisknout? Já obvykle tisknu tiskárnou. Ale každopádně mi tento argument připadá úplně směšný, no možná je to tím, že se dívám na věci jinak. Dnes se vyrábějí mobily, které často není skoro ani slyšet, když zvoní, a kdo ví, zda z nich jde ještě telefonovat, ale hlavně že se připojí na internet, přehrají mp3, videa a naplánují schůzky. Desktopová prostředí, která běhají jak ožralí hlemýždi, ale hlavně že mají tuny efektů a nepotřebných blbinek. Mléko bez mléka, které ovšem dlouho vydrží, sirupy "bez chemických konzervantů", které nepotřebují, protože obsahují jen cukr a chemická barviva a příchutě. A čtečku, která umí digesty, tisknout PDF, ale nedokážu si představit, že bych si z ní měl večer v posteli číst…
A čtečku, která umí digesty, tisknout PDF, ale nedokážu si představit, že bych si z ní měl večer v posteli číst…Držel jsi to v ruce, měl jsi možnost si ten displej prohlédnout, nebo jen meleš z hladu? :) Protože je to od papíru opravdu skoro nerozeznatelný.
A občas na ní také usnuTak to je určitě napínavá kniha...
Na warezu je toho dostupného spousta.Obchody také nabízejí spoutu lustrů, ale z těch tisíců vyráběných se nám líbil jen jediný, který se ani do ČR nedovážel, a když jsem si domluvil jeho dovoz, tak jsem se dozvěděl, že přestože ho má výrobce ještě na stránkách, tak už ho nevyrábí. Takže nám v obýváku zatím trčí jen žárovky ze stropu. Pro Linux je také spousta SW, ale pokud chceš dělat například vektorovou grafiku, máš smůlu, pokud tě Inkscape neuspokojí… (což je vysoce pravděpodobné, pokud člověk předtím dělal v Illustratoru) Také mají v obchodech spoustu šlehaček, ale zkus najít smetanovou ve spreji, nebo koupit smetanu, která se spolehlivě a pěkně našlehá… A v televizi je také spousta pořadů a programů na výběr, ale přitom se v ní nedá většinou vybrat…
Také mají v obchodech spoustu šlehaček, ale zkus najít smetanovou ve spreji, nebo koupit smetanu, která se spolehlivě a pěkně našlehá…Povedlo se. Osobně hodně čtu na displeji, legálně a zdarma dostupnou literaturu (z menší části beletrii a z větší technické knihy), která často ani na mrtvých stromech nevyšla. Já ten vztah ke knize prostě nemám. Je to těžké, samo se to zavírá, má to stránky poskládané cik-cak, takže se to blbě čte na boku… Elektronický papír jsem viděl na LinuxAltu a myslím, že bys to zrakem od mrtvých stromů možná ani nepoznal.
Je to těžké, samo se to zavíráAle dá se s tím bacit komár
Ale dá se s tím bacit komárTo s Kindlem nejde? :D Pokud je v pouzdru tak by mu to ani nemělo vadit :D
Knihu si otevřu ve vlaku, u kávy, nebo večer v posteliZrovna v tomhle mi Kindle vyhovuje lépe, než klasická kniha, protože se sám nezavírá a líp se drží.
Almond, Tajemný Skellig Bradbury, 451 stupňů Fahrenheita Sapkowski, Zaklínač Pullman, Světla severu Pullman, Jantarové kukátko Pullman, Dokonalý nůž Pérez-Reverte, Dumasův klub Forsyth, Den pro Šakala Forsyth, Ďáblova alternativa Ferguson, Čtvrtá oběť Grant, Neschopnost Nix, Sabriel Nix, Lírael Nix, Abhorsenka King, Pavučina snů King, Nezbytné věci King, Running Man King, Mrtvá zóna King, Pavučina snů King, Řbitov zviřátek King, Zelená míle King, Carrie King, Temná věž King, Christina King, Žhářka právě čtu - King, Ostrov Duma Key mám půjčeno, přijde na řadu - King, Nadaný žák
jednoho (a jedineho :) ) archivuAsi máme to stejné, pravděpodobně se jedná o nějaký provařenější soubor.
Bradbury, 451 stupňů Fahrenheita a další knihy Sapkowski - snad celá tvorba, nemám čas ověřovat Pullman - Zlatý kompas, Jedinečný nůž (jiný překlad?), Jantarové kukátko. Forsyth - Obě jmenované a asi deset dalších Nix - tři knihy, bohužel jiné než jmenované King - snad celá tvorbaTo bychom měli k
nenašel jsem v e-podobě vůbec nic z toho, co jsem za poslední rok četlšpatně hledáš :) Jinak díky, podle toho co z toho znám máš podobný vkus jako já, podívám se na ty další.
Jinak díky, podle toho co z toho znám máš podobný vkus jako já, podívám se na ty další.Skelliga a Alane Fergusonovou v tom případě raději vynech. Skellig je úplně něco jiného, a Čtvrtou oběť jsem si půjčil, že měla vysoké hodnocení, ale byla to detektivka vcelku o ničem. Trilogie od Nixe o Abhorsence je velmi čtivá, i když jsem měl na začátku problém vžít se do knihy. Ale pak už jsem děj jen hltal. Trilogie Jeho šerá hmota od Pullmana se čte nádherně, jen druhá kniha (Dokonalý či jedinečný nůž - ano, je to totéž) je slabší, ale je dobré ji přelouskat kvůli návaznosti. A připadal jsem si srandovně, když mne paní poslala, že si pro ni musím do dětského oddělení
Nedá mi to .... Rád čtu, nevadí mi číst z displaye, ale Kindle respektive cokoliv s e-ink displayem bych si opravdu nepořídil. Prostě nechci jen obdobu kusu papíru na který si musím posvítit. Hodně knih čtu při cestování a pokud si pořídím el. knihu chci aby měla svůj zdroj světla (s automatickou regulací).
Už se vidím na zastávce Kindle v ruce jedné, baterku v druhé
Jaké to je super mít místnost osvětlenou jen několika svíčkama, sklenku po ruce, fajn hudba a ... A čtu si oblíbenou knihu.
Na tabletu s LED podsvícením ...
Už slyším klapot rozzuřených klávesnic ...
Ale zkuste to:
- natáhněte si do oblíbeného čtecího programu
- nastavte si barvy v čtecím programu takto:
- písmo - bílé nebo 10% šedá
- pozadí - černé nebo hodně tmavě zelená
- stáhněte si podsvícení na minimum
Žádné oslnění, perfektní kontrast. Co víc si přát.
A teď zákeřnou otázku:
Jak často čtete na prudkém slunci a jak často v přítmí?
mobilitaK čemu je mi mobilita, když neseženu titul, který si chci přečíst? Když jsem se podíval třeba na www.ereading.cz, nenašel jsem tam ani jednu z knih, které jsem za poslední rok přečetl - respektive ani jednoho z autorů, které jsem četl. Nehledě na to, že je to mnohem dražší, než si knihu půjčit.
snadnější hledání titulůV online katalogu si vyberu knihu, vypůjčím si ji, přečtu a vrátím. Absolutně jednoduché.
fulltext vyhledávání v obsahuJo, to se někdy může hodit, ale při čtení beletrie potřebuji hledat jen tehdy, když se začnu ztrácet v tom, kdo je kdo.
nejen že si pamatuje u všech titulů kde jsem skončil (pro nás magory co čtou klidně čtyři knihy najednou podle nálady), ale lze přidávat i záložky vlastní, popřípadě nedestruktivně vkládat poznámky.Používám super věc, jmenuje se záložka. Je obvykle z papíru, často má magnety, aby lépe držela.
Myslel jsem vyhledávání titulů uložených ve čtečce.Mně je to jasné. Chtěl jsem ale říct, že knihu čtu v daný moment jednu, takže hledat nic nepotřebuji. A až chci číst další, použiju hledání v online katalogu knihovny.
warezu je dostNa tohle jsem reagoval u jiného příspěvku. Věřím, že warezu je dost. Filmového warezu je také dost, ale nejednou se mi stalo, že jsem chtěl vidět film, který prostě nikde nebyl. Jednoduše proto, že nepatří do mainstreamu. Stejně tak mi knihovnice často chodí pro knihy do skladu, protože ty, které chci, nepatří mezi horké novinky. A knižní nabídka je zajisté i ve warezu mnohem řidší, protože je mnohem náročnější digitalizovat knihu, než zkopírovat DVD.
že jsem chtěl vidět film, který prostě nikde nebyl. Jednoduše proto, že nepatří do mainstreamu.To mi povídej :) Například Finsko produkuje jedny z nejlepších válečných filmů (zimní válka / pokračovací válka) a občas je těžké sehnat už jenom originál, natož české titulky k tomu (a kupuje se to taky dost blbě).
Já mám spíš problém, že knihu někde stáhnu, ale docela rád bych ji i zaplatil (nemyslím si, že by to bylo divný). Ale nenapadá mi moc jednoduchý způsob jak to udělat (mail sorry, stáhl jsem knihu - warez, protože jste idioti a nenabízíte ji, ale chápu že překlad něco stojí, nemáte číslo účtu? By asi jenom vzbudil vlnu nevole proti těm warez sajtům, které za ně dělají digitalizační práci).
Mně je to jasné. Chtěl jsem ale říct, že knihu čtu v daný moment jednu, takže hledat nic nepotřebuji. A až chci číst další, použiju hledání v online katalogu knihovny.Mám zcela odlišný styl čtení. Obvykle čtu několik různých knih najednou. Šmátnu vždy po té na kterou mám aktuálně náladu. Také nečtu vždy popořádku. Reálné knihy si vybírám tak, že do nich namátkou hrábnu, prohlídnu a kousek přečtu ze začátku, zprostředka a od konce. Ta čtečka je jinak pěkná - má ji kolega. Ale jako už naznačil v diskuzi někdo výše - uvítal bych mírné podsvícení displeje aby si bylo možné číst i venku v ranním šeru či za tmy.
Mám zcela odlišný styl čtení. Obvykle čtu několik různých knih najednou.Tohle si u beletrie nedokážu představit (teda dokážu, ale ne u sebe). Sice dělám něco podobného v rámci knižních "seriálů" (například když jsem dočetl Sabriel, byla Lirael vypůjčená, takže jsem si zatím půjčil jinou knihu), ale v rámci jedné knihy je mi to proti srsti. Tím nechci říct, že to odsuzuji, jen že bych takto číst nemohl.
například když jsem dočetl Sabriel, byla Lirael vypůjčená, takže jsem si zatím půjčil jinou knihuTo já to měl jednodušší. Po přečtení Sabriel už jsem neměl potřebu číst pokračování
K čemu je mi mobilita, když neseženu titul, který si chci přečíst?Máš špatný vkus, já zase v knihovně nenašel Little Brothera, IPv6 od Satrapy, Pro Git, Svobodnou kulturu, Katedrálu a tržiště (to už bych znovu nečetl) ani spoustu dalších věcí. Jen mě mile překvapili, že mají Kukaččí vejce.
chcelo by to len vediet po anglickyJo, to máš recht, to by chtělo :D Ale nějak mi to už do mého mozečku neleze. A hlavně mám velký problém s poslechem. Prostě nerozumím. Vysvětlím: Když jsme byli například ve Francii, kamarádka dokázala přesně zopakovat slova, která Francouzi říkali, i když vůbec netušila, co znamenají. Pro mne to byla jen změť zvuků, z níž jsem nedokázal vypreparovat vůbec nic. U čtení sice poslech nepotřebuji a technickou literaturu docela přelouskám, ale to je tak všechno. A než bych se lopotil s angličtinou, to raději ten volný čas věnuji sportu nebo právě česky psané beletrii.
Při každém připojení k internetu Kindle totiž posílá na server Amazonu seznam dokumentů s poslední otevřenou stránkou (Whispernet).Wtf! Ok, tak tím u mě končej.
Podle Amazonu je licence sice neodvolatelná ...Tak to bych netvrdil. Když si amazon usmyslí, může hromadně smazat jakoukoliv knihu ze všech zařízení na kterých je. Amazon to již minimálně u dvou knih provedl, paradoxně jedna z nich je Orwellovo 1984 :) http://www.theregister.co.uk/2009/07/18/amazon_removes_1984_from_kindle/ http://news.cnet.com/8301-13860_3-10289983-56.html Takže na přežití knih v Kindlu bych opravdu nespoléhal.
Tiskni
Sdílej: