Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Článek je určen pro ty, kteří nikdy v Muttu nepracovali. Seznámí vás s tímto e-mailovým klientem pracujícím v textovém režimu a naučí vás jeho základům.
V předposlední části seriálu si ukážeme, jak pracovat s dokumenty here, metaznaky shellu, regulárními výrazy, filtry a proudovými editory.
V dnešní části seriálu si ukážeme, jak získat hodnoty argumentů předaných skriptu a také použití funkcí a příkazů.
Tentokrát se podíváme na proměnné, napíšeme si náš první skript a vysvětlíme podmínky a cykly.
V dnešní části seriálu si ukážeme základní příkazy. Vysvětlíme pojmy roura a přesměrování a na závěr to zkombinujeme a ukážeme si praktický příklad.
Nový seriál o příkazovém interpretu BASH. Najdete v něm vše od běžné práce s shellem až po psaní skriptů. Úvodní díl se věnuje editaci příkazové řádky.
Pokud se vám líbil 1. článek o editoru VIM, tak zde je další díl a opět pár nových vychytávek.
Jednoduchý postup, který vás provede konfigurací, kompilací a instalací jádra z nadcházející řady 2.6. Překlad článku Jeremyho Andrewse z kerneltrap.org.
Bayesův filtr. Používání integrovaného filtru v Mozilla Mail. Provozování programu SpamAssassin v systému s Postfix a Procmail.
Vadí vám hromada nechtěných reklam ve vašem mailboxu? Podívejme se tedy na to, jaké máme v linuxovém světě možnosti udržet svou schránku bez tohoto nešvaru.
V závěrečné části seriálu najdete užitečné rady a tipy. Hromadná korespondence, XML formát souborů, knihy o OpenOffice.org. UPDATE: Doplněno o další otázky a odpovědi.
Dokončení popisu grafického editoru Draw. Vlastnosti objektů, vkládání textu, export hotového díla.
Pokúsim sa vám ukázať trošku hlbší pohľad do vnútra. Začneme hneď zhurta troškou teórie o tom, kde všade sa dajú robiť/hľadať chyby. Neskôr si povieme o slovníkoch a na záver o čiernom koni tejto disciplíny.
Úvod do vektorového grafického editoru Draw. Popis funkcí, vkládání objektů, propojení s prezentačním programem Impress.
Impress pro pokročilé. Vytváření složitějších prezentací, manipulace s objekty, přidávání efektů.
Šestý díl seriálu se zabývá prezentačním programem OpenOffice.org Impress.
V minulej časti sme sa čiastočne zoznámili s tabuľkovým editorom CALC. Dnes si o ňom povieme niečo viac a naučíme sa základy práce s týmto programom.
Čtvrtý díl seriálu začíná s popisem tabulkového editoru Calc.
Další díl návodu. Dokončení popisu textového editoru OpenOffice.org Writer.
V druhém díle se zaměříme na textový procesor Write - a vezmeme to od úplných základů.
Nový rozsáhlý seriál o používání OpenOffice.org. Návod ke všem součástem kancelářského balíku.
Poslední díl seriálu. Typy tabulek, datová struktura, údržba tabulek programem myisamchk
, správa databáze programem mysqladmin
, některé systémové funkce.
Jak udělat databázi ještě bezpečnější. Import a export dat. Protokolování transakcí.
Poslední tři díly seriálu o MySQL se věnují praktickým otázkám správy databází. Vytvořením databáze starost nekončí. V tomto dílu se dozvíte, jak ji správně zabezpečit.
Znáte VIM? A schválně: na kolik procent si myslíte, že využíváte jeho možností? Na 50 %? Na 20 %? Nebaví vás už cvakat na klávesnici 2-3x více kláves než je nutné?
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: