Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Popis zdrojov programov pre distribúciu Ubuntu Linux a všeobecný a stručný popis štruktúry repository. Príklad aktuálne existujúcich zdrojov balíčkov a možnosti nastavenia váh (pinning) pre jednotlivé repository.
Vítejte, kdož se chcete naučit balit balíčky RPM, a zúročit tak
své bohaté zkušenosti s kompilací programů ze zdrojového kódu
a zběhlost v ovládání rpm
. A zkušenosti
z řady dalších oblastí, jež se jako nezbytné předpoklady ještě časem
ukáží.
Jak se v Linuxu instalují programy? Co jsou to balíčky? Čím se liší balíčky v různých distribucích? Základní odpovědi přináší tento článek.
Když si člověk s příkazem, programem nebo konfigurací neví rady, je pomoc často na dosah ruky. Jak číst a používat manuálové stránky. Ovládání programu man.
Takže, abyste si zapamatovali pořadí strun, je tu malá pomůcka: Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny ... nebojte, nebudeme ladit kytaru, ani jiný nástroj, ale samozřejmě kompilační parametry.
Konečně si ukážeme kompilaci v praxi: GCC, configure, make, checkinstall.
Jednou z nočních můr linuxových začátečníků je vlastní kompilace programů ze zdrojových kódů. Většina z nich se jí snaží co nejdéle vyhýbat, dříve či později jsou ale přesto nuceni ji využít. Jak na ni si ukážeme v našem novém seriálu.
Způsoby konfigurace, kompilace a parametry, instalace. A několik šikovných tipů.
Praktická řešení pro nastavení XFree - poslední díl minisérie.
Co je to vlastně jádro, kdy je potřeba jej kompilovat a jak na to jít. První díl článku vysvětlí teorii, druhý vás provede praxí.
Druhý díl návodu na konfiguraci XFree. Dnes si posvítíme na monitory, grafické režimy a modelines.
Zcela nezajímavý článek s obyčejným tématem. Asi vás vůbec nezaujme - ovšem pokud vám "neklekl" X Window System. Potom zde hledejte vyčerpávající návod jak jej nakonfigurovat.
Chcete-li využívat databázi MySQL v součinnosti s kancelářským balíkem OpenOffice.org, přijdou vám vhod následující postřehy a návod.
Seznámení se základními IRC příkazy. Ukázky skriptů zjednodušujících práci s klientem irssi.
Na nedávný článek o propojení s databází navazuje popis praktického řešení manipulace s daty z prostředí programů OpenOffice.org.
Jednoduchý postup pro využití dat z SQL databází v dokumentech OpenOffice.org. Instalace ovladače, navázání spojení, práce s tabulkami.
Praxe: optimalizace kompilací, nastavení požadovaných závislostí, příklady použití obslužných programů.
Dvoudílný článek představuje balíčkovací systém, kterým se může pochlubit distribuce Gentoo. V první části je představena filosofie Portage a jsou vyjmenovány výhody a nevýhody daného řešení.
Oboustranný tisk, tisk více stran na jeden list, sestavování sešitu. Pokud vám něco chybělo v nedávném článku o oboustranném tisku, najdete to zde.
Ať už jste Emacs někdy zahlédli nebo vás to teprve čeká, může se vám hodit přehled těch nejdůležitějších příkazů, které využijete při práci s textem.
Tisknout nějaký delší dokument pouze na jednu stranu listu je plýtvání papírem a bohužel jen málokomu stojí za námahu se zabývat oboustranným tiskem.
V minulém díle jsme dokončili hlavní obsah DVD. V tom dnešním se zaměříme na tvorbu navigačního menu, jeho složení s hlavním obsahem disku a ostatní dokončovací činnosti.
Jak se neztratit v záplavě balíčků a závislostí? Tento článek vám poskytne jednoduchý návod k nastavení a používání systému urpmi.
Názorný návod vás provede postupem při kódování videa i audia, pomůže se sestavením menu a nakonec s vypálením hotového díla.
V posledním dílu seriálu si ukážeme, jak odchytávat signály, ladit skripty a nakonec několik praktických příkladů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: