NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Popis zdrojov programov pre distribúciu Ubuntu Linux a všeobecný a stručný popis štruktúry repository. Príklad aktuálne existujúcich zdrojov balíčkov a možnosti nastavenia váh (pinning) pre jednotlivé repository.
Vítejte, kdož se chcete naučit balit balíčky RPM, a zúročit tak
své bohaté zkušenosti s kompilací programů ze zdrojového kódu
a zběhlost v ovládání rpm
. A zkušenosti
z řady dalších oblastí, jež se jako nezbytné předpoklady ještě časem
ukáží.
Jak se v Linuxu instalují programy? Co jsou to balíčky? Čím se liší balíčky v různých distribucích? Základní odpovědi přináší tento článek.
Když si člověk s příkazem, programem nebo konfigurací neví rady, je pomoc často na dosah ruky. Jak číst a používat manuálové stránky. Ovládání programu man.
Takže, abyste si zapamatovali pořadí strun, je tu malá pomůcka: Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny ... nebojte, nebudeme ladit kytaru, ani jiný nástroj, ale samozřejmě kompilační parametry.
Konečně si ukážeme kompilaci v praxi: GCC, configure, make, checkinstall.
Jednou z nočních můr linuxových začátečníků je vlastní kompilace programů ze zdrojových kódů. Většina z nich se jí snaží co nejdéle vyhýbat, dříve či později jsou ale přesto nuceni ji využít. Jak na ni si ukážeme v našem novém seriálu.
Způsoby konfigurace, kompilace a parametry, instalace. A několik šikovných tipů.
Praktická řešení pro nastavení XFree - poslední díl minisérie.
Co je to vlastně jádro, kdy je potřeba jej kompilovat a jak na to jít. První díl článku vysvětlí teorii, druhý vás provede praxí.
Druhý díl návodu na konfiguraci XFree. Dnes si posvítíme na monitory, grafické režimy a modelines.
Zcela nezajímavý článek s obyčejným tématem. Asi vás vůbec nezaujme - ovšem pokud vám "neklekl" X Window System. Potom zde hledejte vyčerpávající návod jak jej nakonfigurovat.
Chcete-li využívat databázi MySQL v součinnosti s kancelářským balíkem OpenOffice.org, přijdou vám vhod následující postřehy a návod.
Seznámení se základními IRC příkazy. Ukázky skriptů zjednodušujících práci s klientem irssi.
Na nedávný článek o propojení s databází navazuje popis praktického řešení manipulace s daty z prostředí programů OpenOffice.org.
Jednoduchý postup pro využití dat z SQL databází v dokumentech OpenOffice.org. Instalace ovladače, navázání spojení, práce s tabulkami.
Praxe: optimalizace kompilací, nastavení požadovaných závislostí, příklady použití obslužných programů.
Dvoudílný článek představuje balíčkovací systém, kterým se může pochlubit distribuce Gentoo. V první části je představena filosofie Portage a jsou vyjmenovány výhody a nevýhody daného řešení.
Oboustranný tisk, tisk více stran na jeden list, sestavování sešitu. Pokud vám něco chybělo v nedávném článku o oboustranném tisku, najdete to zde.
Ať už jste Emacs někdy zahlédli nebo vás to teprve čeká, může se vám hodit přehled těch nejdůležitějších příkazů, které využijete při práci s textem.
Tisknout nějaký delší dokument pouze na jednu stranu listu je plýtvání papírem a bohužel jen málokomu stojí za námahu se zabývat oboustranným tiskem.
V minulém díle jsme dokončili hlavní obsah DVD. V tom dnešním se zaměříme na tvorbu navigačního menu, jeho složení s hlavním obsahem disku a ostatní dokončovací činnosti.
Jak se neztratit v záplavě balíčků a závislostí? Tento článek vám poskytne jednoduchý návod k nastavení a používání systému urpmi.
Názorný návod vás provede postupem při kódování videa i audia, pomůže se sestavením menu a nakonec s vypálením hotového díla.
V posledním dílu seriálu si ukážeme, jak odchytávat signály, ladit skripty a nakonec několik praktických příkladů.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: