V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Vulgární ubohost anonyma zaslouží skončit v žumpě.
Zobrazit komentářAle uprimne, naproste vetsine uzivatelu, kteri si cirou nahodou potrebuje udelat balicek, checkinstall plne vyhovi. Ale tech par programatoru, co neumi dela distribucni balicky to snad oceniPřesně tak - o čtenost tohoto serveru bych se nebál. Ti, co dají přednost checkinstallu před čtením tohoto článku, se na tento server vrátí, až si zruší systém vadným "balíčkem"..
Cituji: Ja chapu, ze si potrebujes zduvodnit, proc psat takovy vicedilny serial, za kazdy dil ti zacinkaji korunky. Ale uprimne, naproste vetsine uzivatelu, kteri si cirou nahodou potrebuje udelat balicek, checkinstall plne vyhovi. Ale tech par programatoru, co neumi dela distribucni balicky to snad oceniUž jsi zkusil napsat nějaký článek tak, aby se nějaký "uživatel" neohradil, že to není pro něj? Mimochodem, proč například z báječného programu checkinstall nejde udělat následujícím způsobem rpm balíček?.
rpmbuild -tb /home/honza/Download/checkinstall-1.5.3.tgz error: Name field must be present in package: (main package) error: Version field must be present in package: (main package) error: Release field must be present in package: (main package) error: Summary field must be present in package: (main package) error: Group field must be present in package: (main package) error: License field must be present in package: (main package)Jakpak je asi ten tgz vytvořen? Proč v něm není specfile? Je checkinstall zabalen checkinstallem? Už chápete smysl článku?
Ale kdyz clanky nejsou, tak se vezme za vdek kde cimFacku si dej sám...
"jsou jeste nekvalitnejsi", takze by ti jeste nakonec autor mel blahosklonne podekovat, ze ten jeho clanek nepovazujes za ten nejhorsi odpad, ne? Hele, tvoje trolleni evidentne patri na zive.cz, tak si tam precti recenzi Lindows od cloveka, kteremu vadi zadavani hesla pro root account a muzes tam k tomu podobne "zasvecene" diskutovat. Hlavne uz prestan prudit tady, prestalo to uz davno byt zajimave.
Ze clanky nejsou, to je pravdive tvrzeni, potvrdil to i provozovatel tohoto portalu.Nikoliv. Potvrdil, že radši než vydat něco nekvalitního, tak nevydáme nic. Už se to i stalo, ale rozhodně ne příliš často. Takže pokud články vycházejí, není to (z pohledu) redakce nikdy jen nějaká vata.
A bere se pak za vdek i kde cim, napr. podradnym serialem, jak jsme jeli do bruselu, take pravdive a overitelne tvrzeni.To by mě zajímalo, na základě čeho to tvrzení označuješ za pravdivé. Považuješ-li ten seriál za podřadný, jde o tvůj názor, na který máš sice právo, ale těžko jej lze prohlašovat za pravdive a overitelne tvrzeni. Když tedy redakci obviňuješ z toho, že bere zavděk podřadným materiálem - jako je například tento nový seriál - je to hloupé, nepodložené, ale především neobhajitelné tvrzení.
Navic se tim bude jakou dobu zaplacavat na abclinuxu misto na zajimavejsi a vetsinove clankyKdybychom si řídili jen tímto kritériem, museli bychom mít portál s názvem hotcelebz.cz a vydávat na něm články o milostných avantýrách popových zpěvaček a pokleslých choutkách vládních politiků.</nadsázka>
Zkus se postavit mym nazorum a argumentum, neodvadej pozornost takovyma hloupostmaZadneho argumentu jsem si od tebe jeste nevsiml, takze nevim, cemu se mam postavit. Pro tebe je ten clanek zbytecny a k nicemu, vystacis si s checkinstallem, tak ho proste necti a budes mit klid. Evidentne nejsi cilovou skupinou. Ja take nechodim prudit na diskusni fora elektrotechniku s tim, ze mi staci strcit snuru do zasuvky a dal me to nezajima.
It is better to keep your mouth shut and be thought of as a fool than to open it and remove all doubtJistěže můžeš mít vlastní názor, ale ostatní taky mají právo říct, co si tak zhruba o tvém vystupování myslí...
presvedcovali te, abys to napsal, aby tu meli aspon neco.To by byl zvláštní druh masochismu... psát takto rozsáhlý a propracovaný seriál jen jako nějakou znouzectnost. Kdybychom jen chtěli mermomocí něco vydat, ale na kvalitě nebo obsahu by ani moc nezáleželo, těžko by to mohlo dopadnout takto... Vlastně by se to dalo chápat jako velká poklona. Když sháníme materiál, abychom tu meli aspon neco, tak oslovíme uživatele, který v diskuzních fórech odpověděl na bezkonkurenčně nejvíce dotazů, aby jako svůj první seriál napsal návod, který nemá rozsahem a podrobností obdobu. Co teprve až budeme chtít vydat něco opravdu extra...
Hezký víkend
Ale kdyz clanky nejsou, tak se vezme za vdek kde cimUz je to par let, co jsme zavedli pravidlo, ze nez vydat spatny clanek, to radeji nevydame zadny. Verim, ze si toho ctenari vsimli a ocenuji to.
checkinstallem
udelat balicek treba postfixu
, ctvrtinu souburu ani nezaznamena...
Od te doby co existuje checkinstall, ktery rpm balicky vytvari sam, tak tohle vubec neni potreba se ucit, prinejmensim pro potrebu vytvareni balicku sam pro sebeNaštěstí je, jak doufám, seriál zaměřen tak, aby bylo možno vytvořit balíčky nejen "sám pro sebe", ale udělat je pořádně, aby je mohli použít i ostatní. Jsem moc rád, že to autor vzal tak zgruntu..
<fb>No a když ještě většina adminů pochopí, že to je, z pohledu správce balíčků, vlastně všechno zcela dostačujující, na RPM a obdobné systémy si už nebudou chtít ani vzpomenout <fb>
Mě po cca 5 letech zkušeností s různými systémy správy balíčků nejvíce vyhovuje právě ten ze Slackware. Ty problémy, co jsem s ním měl byly daleko méně časté a komplikované než třeba s RPM nebo s tím z Debianu. IMHO, stejně asi víc záleží na kvalitě package maintainera než na samotném systému správy.
Btw. viděl jsem, že používáš i FreeBSD. Porty jsou skvělý, ale doporučuju vyzkoušet NetBSD a jeho pkgsrc. To je teprve ta pravá nirvána Nedokážu pochopit, proč není to NetBSD populárnější ...
make install DESTDIR=/var/tmp/lobster-1.10-buildroot
fgrep -r /var/tmp/lobster-1.10-buildroot /var/tmp/lobster-1.10-buildroot
Je asi zcele zbytečné ptát se, zda Yeti napíše stejný seriál i o vytváření balíčků tgz pro Slackware, že?
kam se podívám, tam flamuje, že Gentoo je nej, proto ta reakce :)Kdyz nekdo jen tak placne, ze Gentoo (nebo jakékoliv distro) neco neumi, a v reakcich se pak namita, ze ano, a dokonce se ukaze, jak - tak to neni flamewar. Tim se naopak brani rozsirovani fam a bludu. Jako je treba ten, ze "Gentoo je nej" :) PS. je :P
žádná ochrana proti překrývajícím se balíčkůmHmm,
FEATURES="collision-protect"
je tam asi k cemu?
po odinstalování balíčků nechává v /etc bordel.Hmm, a
CONFIG_PROTECT
a CONFIG_PROTECT_MASK
je tam asi k cemu? Osobne teda opravdu nestojim o to, aby me nejaka instalace/odinstalace/upgrade balicku prepisoval/mazal konfiguraky.
žádná ochrana reverzních závislostí (zrovna nedavno mi zrušil systém, když jsem zrušil prodporu rozšířených atributů) ... Kdyby portage zahodilo svou textovou databázi souborů napsanou v Pythonu, a místo toho adoptovalo RPM (včetně AutoReqProv), nemuselo by již třetí rok řešit problémy s reverzními závislostmi.
revdep-rebuild
je tam taky asi pro paradu...
Tohle fakt miluju... jestli chcete RPM, tak nepouzivejte Gentoo, ja pouzivam Gentoo mj. prave proto, ze RPM mam az po krk.
/etc/conf.d/cryptfs /etc/env.d/50python-docs /etc/init.d/lm_sensors /etc/pam.d/rexec /etc/pam.d/rlogin /etc/pam.d/rsh /etc/ppp/chat-default /etc/sensors.conf /etc/xml/.keep /lib/rcscripts/awk/fixlafiles.awk /sbin/fix_libtool_files.sh /usr/bin/adie /usr/bin/analyze /usr/bin/bdftogd /usr/bin/calculator /usr/bin/decode-dimms.pl /usr/bin/decode-edid.pl /usr/bin/decode-vaio.pl /usr/bin/decode-xeon.pl /usr/bin/foomatic-gswrapper /usr/bin/foomatic-rip /usr/bin/gdparttopng /usr/bin/gdtopng /usr/bin/gd2copypal /usr/bin/gd2topng /usr/bin/getafm /usr/bin/lemon /usr/bin/mpeg3cat /usr/bin/mpeg3dump /usr/bin/mpeg3toc /usr/bin/PathFinder /usr/bin/pear /usr/bin/pngtogd /usr/bin/pngtogd2 /usr/bin/podchecker /usr/bin/podselect /usr/bin/pod2usage /usr/bin/prove /usr/bin/reswrap /usr/bin/sensors /usr/bin/shutterbug /usr/bin/t1asm /usr/bin/webpng /usr/include/db.h /usr/include/db_185.h /usr/include/gdcache.h /usr/include/gdfontg.h /usr/include/gdfontl.h /usr/include/gdfontmb.h /usr/include/gdfonts.h /usr/include/gdfontt.h /usr/include/gd.h /usr/include/gd_io.h /usr/include/linux/i2c-dev.h /usr/include/linux/sensors.h /usr/include/sensors/error.h /usr/include/sensors/chips.h /usr/include/sensors/sensors.h /usr/lib/libdb.a /usr/lib/libdb_cxx.a /usr/lib/libdb_cxx.so /usr/lib/libdb_java.a /usr/lib/libdb_java.so /usr/lib/libdb.so /usr/lib/libgd.a /usr/lib/libsensors.a /usr/lib/libsensors.so /usr/lib/libsensors.so.3 /usr/lib/libsmpeg-0.4.so.0 /usr/lib/nsbrowser/plugins/javaplugin.so /usr/share/mime/globs /usr/share/mime/magic /usr/share/mime/XMLnamespacesPak něco z PHP, man stránky kernelu (které jsou navíc registrované v /usr/man, takže i kdyby tam kolize s /usr/share/man byly, tak se nenajdou), některá témata a ikony mezi zbytky GNOME1 a GNOME2 (např. po emerge gnome-libs je třeba dát emerge libgnomeui, jinak používáte některé ikony z GNOME1). Dívám se, že v některých případech je problém v tom, že tvůrce balíčku zvedl SLOT (zřejmě kvůli reverzním závislostem), a tak v systému zbyly dva konfliktní balíčky. Zrovna včera jsem strávil několik hodin čištěním Gentoo od opuštěných souborů.
INFO-DIR-SECTION GNU programming tools START-INFO-DIR-ENTRY * Libtool: (libtool). Generic shared library support script. END-INFO-DIR-ENTRYV nové verzi může být zcela něco jiného. Stejný význam má schemas soubor pro GConf. Ano, lze to řešit tak, že se balíček nejdříve odinstaluje, a pak nainstaluje. Ono by dokonce stačílo, kdyby bylo možné ze starého balíčku spustit skript ještě před tím, než se provede instalace nového balíčku. Jenže tak to RPM nedělá a neumí.
%post
instaluje své info stránky,
v %triggerpostun -- starý_balíček balíček
je nainstaluje též, není-li $1 == 0 a $2 == 0,
v %preun
odinstaluje své info stránky
Kdy tohle nebude fungovat?
Autore, polepši se!Máslo na mé hlavě...
Kde .tar.gz je originalny cisty (pristine) sourceJak kdy
$ tar tzf mutt_1.5.9.orig.tar.gz mutt-1.5.9.orig/ mutt-1.5.9.orig/upstream/ mutt-1.5.9.orig/upstream/tarballs/ mutt-1.5.9.orig/upstream/tarballs/mutt-1.5.9i.tar.gz.asc mutt-1.5.9.orig/upstream/tarballs/mutt-1.5.9i.tar.gz $ tar tzf bash_3.0.orig.tar.gz bash-3.0.orig/ bash-3.0.orig/bash-3.0.tar.gz $ tar tzf glibc_2.3.2.ds1.orig.tar.gz glibc-2.3.2.ds1/ glibc-2.3.2.ds1/.cvsignore glibc-2.3.2.ds1/prep.sh glibc-2.3.2.ds1/version glibc-2.3.2.ds1/glibc-2.3.2.tar.bz2 glibc-2.3.2.ds1/glibc-linuxthreads-2.3.2.tar.bz2 glibc-2.3.2.ds1/nptl-0.60.tar.bz2RPM má tu výhodu, že do src.rpm můžeš nacpat libovolné množství source a patch souborů, aniž bys je musel maskovat jako jeden zdroják a jeden patch. Jinak jsem samozřejmě zaujatý, protože deb balíčky narozdíl od RPM vytvářet neumím
Tiskni
Sdílej: