Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
V minulém díle seriálu jsme se dostali k základní jednotvárné hvězdné obloze. Nyní se podíváme na to, jak si z počítačem generovaného obrazu udělat kousek vlastního nebe. Použijeme k tomu například stopy, klonování a rozostření. AKTUALIZACE: doplněny obrázky.
Ukážeme si, ako možno veľmi jednoducho spojazdniť zrkadlenie diskov (známe aj ako RAID1 alebo pod anglickým pojmom disk mirroring) a ako čo najjednoduchšie nastaviť grafický subsystém vrátane lokalizácie.
V tomto seriálu si na praktických příkladech předvedeme použití nejrůznějších nástrojů a postupů, které nám nabízí oblíbený bitmapový editor GIMP. Nebudeme se zabývat úplnými základy, ale tím, jak naplno využít možností tohoto skvělého programu.
Inštalácia PC s FreeBSD. Popis je pochopiteľne takmer identický pre pracovnú stanicu, terminál aj server, preto to zoberiem ako všeobecný návod a drobné odlišnosti spomeniem priamo v texte.
Ještě nežli si vysvětlíme jak na to, položme si otázku, proč bychom vlastně měli vůbec chtít bootovat Linux po síti. Důvodů je hned několik:
Tento článok je úvodom do seriálu o tom, ako si postaviť funkčný firemný informačný systém na báze unixového systému FreeBSD.
Kterak rozchodit GNU/Linux na stroji, který už má svá nejlepší léta za sebou...
Kompilovat moduly nebo dávat přímo do jádra? Popis konfiguračních voleb určujících stabilitu kódu, obecná nastavení a podporu modulů.
Sběr informací o našem hardware. Popis postupů a nástrojů využitelných ke zjištění hardwarové konfigurace systému. Podrobné informace o hardwarových součástech jsou klíčové pro správné nastavení před kompilací jádra.
Tento návod má za úkol popsat převod filmu v téměř libovolném formátu na DVD tak, aby jej bylo možné přehrát i na stolním přehrávači.
Kompletace potřebného software. Kde vzít zdrojové kódy a které použít. Rozdíly kompilace jader 2.6 a 2.4.
Konfigurace pomocí maker. Co se při balení odehrává za našimi zády. Rady do života.
Volitelná kompilace součástí, přemístitelná rpm, lokalizace.
Temná zákoutí maker: podmínky, funkce, makra s argumenty a odskoky do shellu.
Jak makra expandují, odkud se berou a jak se testuje jejich existence.
Na které architektuře lze balíček kompilovat, na kterých platformách lze potom spustit.
Předinstalační, poinstalační, předodinstalační, poodinstalační... prostě spousty skriptíků.
Které soubory se mají kam instalovat. Pravidla nahrazování konfiguračních souborů.
Zkrocení zlé závislosti: jak závislosti vytvořit, zrušit a ošidit - prostě ovládnout.
Podepisování balíčků. Vedlejší balíčky vytvořené z hlavního zdrojového balíku. Verze, epochy a algoritmus řazení verzí.
Jak využívat důležité makro %setup a nastavit proměnné prostředí.
Dokončení popisu položek hlavičky, formátování seznamu změn a představení nesouborů, nezdrojů a nepatchů.
Konfigurace zdrojových kódů, kompilace, instalace do pracovního adresáře.
Spec soubor popisuje veškerý průběh konfigurace, kompilace, balení a instalace nebo odinstalace.
Jaké jsou využívány adresáře a soubory, jak se v nich vyznat, a jak si připravit pracovní prostředí tak, aby bylo samotné balíčkování co nejpřehlednější.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: