Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
Text na křivce, vlitý a unicode - (nejen) symboly v písmu. Praktická sekce: kreslíme obal na stolní šachy a dámu.
Dnes si předvedeme nakreslení broušeného kovu a vyseknutí plíšků se zaoblenými rohy. Do takto připraveného materiálu budeme později simulovat vyražení nějakého textu. Celý výtvor pak bude připomínat vojenské „psí známky“ (dog tags). Samozřejmě, že postup lze zobecnit a neomezovat se pouze na tyto konkrétní předměty.
Podívejme se na doposud neprobraná primitiva - kruhy, elipsy, čtverce, obdélníky a spirály. Tipy a triky pro práci s nimi. A také praktická sekce, ve které si nakreslíme CD v obalu a datové rýhy na disku.
Beziérovy křivky, manipulace s objekty, hvězdy, barva na okraji a ve výplni - vše na vás čeká v druhém díle seriálu o open source vektorovém grafickém editoru.
Pojďme se podívat na špičkový open source vektorový grafický editor, který je sice stále ještě ve velice silném aktivním vývoji, ale už poskytuje paletu funkcí, kterou by mu mohl závidět leckterý komerční produkt. V dnešním, premiérovém článku se podíváme, co nám nabízí.
Také vás již delší dobu láká možnost bootování z USB klíčenky, jen jste se neodhodlali to vyzkoušet? Potom vás třeba přesvědčí následující návod o tom, že na tom není nic složitého.
Během dnešního dílu dokončíme naši mapu k pokladu. Nástrojem Text přidáme popisky k ostrovům, vyznačíme sever, papír necháme zestárnout a nakonec jej zmačkáme.
V následujících několika řádcích přiblížím konfiguraci multimediálních (a jinak vylepšených) klávesnic způsobem, který považuji za systémový: mapování keycodů na symboly.
Dnes použijeme několik nových nástrojů k nakreslení zašlé, zmáčené a potrhané Pravé Pirátské Mapy k Pokladu™.
Elegantní kombinací cesty a výběru dnes nakreslíme semafor pro chodce. Poté GIMP přiohneme i ke tvorbě trojrozměrně vypadajícího obrázku.
Postavte si doma svůj vlastní server, na kterém poběží Apache s PHP, FTP, SSH a další služby. Článek začíná od Adama - pořízením domény, instalací operačního systému a jeho základní konfigurací.
Pro náš načatý semafor doplníme ještě jeden malý detail - vytvarujeme plech, který kryje sklo.
Dnes doplníme obrázek planety o vycházející hvěždu a začneme práci na běžném semaforu.
V dnešním díle budeme kreslit planetu, kterou jsme minule jen velmi zlehka začali. Mimo jiné si představíme velmi důležitou a užitečnou metodu - bump-mapping.
Kvůli mlze probereme masky vrstev a přechody, neboli gradienty. Kromě toho začneme s přípravou imaginární planety.
Dnes dojde na kometu. Kromě toho si ukážeme dvě metody pro generování mraků.
Srozumitelný a ukázkový návod, jak si na nižší úrovni popovídat s vaším serverem. Telnet může posloužit jako univerzální řešení problémů.
V tejto časti rozoberiem, ako si vo FreeBSD inštalovať a udržiavať aplikácie.
Dnešní díl je celý věnován ukázce vektorového nástroje Gfig. Nakreslíme si jednoduchý obrázek blesku.
V tomto dieli seriálu sa pozrieme na to, ako možno jednoducho zdieľať prostriedky servera pri práci s aplikáciami bežiacimi na X, a ako na to využiť aj staré menej výkonné počítače.
Instalace a konfigurace CUPS, přidání tiskáren, kompatibilita s LPD.
Nyní využijeme nově nabytých znalostí o vytváření kamene a namalujeme si hořící meteor prolétající zemskou atmosférou.
V dnešním díle si ukážeme vytvoření kamene. Tentokrát budeme téměř výhradně používat filtry - podíváme se na Mapovat objekt, Reliéf a Zkřivení.
Jednoduchý popis instalace a základního nastavení linuxových ovladačů pro grafické karty ATI.
V tomto dieli dokončím nastavenie a instaláciu grafického subsystému a pozrieme sa na lokalizáciu.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: