Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Podrobnější články na téma, jak něco zprovoznit.
V dnešním článku navážeme na předchozí díly, ve kterých jsme začali probírat vestavěné funkce Smarty. Tímto dílem zároveň rozbor vestavěných funkcí ukončíme. Najdete tu: literal, php, section, sectionelse, index, index_prev, index_next, iteration, first, last, rownum, loop, show, total a strip.
V dnešním článku navážeme na předchozí díl, ve kterém jsme začali probírat vestavěné funkce Smarty. Tentokrát se seznámíme s if, elseif a else, include, include_php, insert a rdelim a ldelim.
Přechody a podobné efekty, které dodávají grafice větší přesvědčivost, jsou velice populární. Předvedeme si tedy, jak nakreslit tabuli s označením ulice.
Jednoduché, rychlé, nenáročné, ale přesto šikovné: správce přihlášení XDM a správce oken TWM.
Jak převést naskenovanou předlohu do vektorového formátu? Jaké nástroje a postupy je možné využít?
Tento díl je o sandboxu (používaném pro některé fáze testování), kontrolních součtech a běžných problémech, se kterými se patrně občas setkáte.
Prvky podmíněné USE flagy, informační, varovné a chybové hlášky, ošetřování chyb.
Tento díl je o live ebuildech. To znamená, že se dozvíte, jak v ebuildech pracovat s repozitáři CVS, Subversion, Git, Mercurial a Darcs.
Podrobný popis funkcí, pomocných souborů eclass a příkazů. Konfigurace, kompilace a instalace.
V dnešním článku si projdeme některé vestavěné funkce Smarty (capture, config_load, foreach a foreachelse). Ty, které projít nezvládneme, probereme v dalším díle.
Používáte Gentoo Linux a občas se vám stane, že potřebujete balíček, který není ve stromu Portage? Nebo třeba jen novou verzi? Ať už potřebujete vytvořit vlastní ebuild z jakéhokoli důvodu, tento průvodce má za cíl vám v tom pomoci. V dnešním díle si povíme něco o standardních proměnných.
Konfigurační soubor, nastavení, kompilace, instalace nového jádra. Rozdíly oproti Linuxu. Příprava pro vypalování CD/DVD.
FreeBSD má vynikajúce vlastnosti pre aplikáciu v domácom prostredí, kde bez problémov zládne úlohu systému pracovnej stanice. Typickým problémom začínajúceho používateľa sú CD a DVD médiá.
Tentokrát probereme možnosti použití matematiky v šablonách a modifikátory proměnných.
V dnešním článku se přiblížíme zase o krůček blíž šablonovacímu systému Smarty. Probereme základní syntaxy, komentáře a práci s proměnnými.
Tímto článkem startuje seriál, který vás postupně seznámí s šablonovacím systémem Smarty a způsobem jeho užití.
V minulej časti sme sa oboznámili s problematikou prekladania slobodných programov a ukázali najpoužívanejšie programy na prekladanie. V tejto časti je podrobnejší popis prekladaných súborov, používanie základných príkazov GNU gettext a pripojený je zoznam tipov a trikov na pomoc prekladateľom.
Máte vo svojom okruhu ľudí, ktorí by radi používali Linux, ale programy, ktoré používajú, nie sú preložené do slovenčiny alebo češtiny? Chceli ste niekedy prispieť do nejakého slobodného programu, ale neviete programovať? V nasledujúcom dvojdielnom seriáli sa oboznámite so spôsobom prekladania slobodných programov.
"Tak jsem podle tvých minulých rad vytvořil kostru své prezentace," chlubil se Matěj Bohoušovi, "a myslím, že to není vůbec špatné. Ještě bych ale potřeboval na několik snímků vložit obrázky." "No tak se na to podíváme."
Dnes nás čeká dokončení kiwi. Především se naučíme pracovat s komplexním filtrem Světelné efekty (Lighting effects).
"Potřeboval bych spáchat pěknou prezentaci, nevíš o nějakém programu?", zeptal se Matěj. "No, o něčem bych věděl," odvětil na to Bohouš, "výsledek pak vypadá fakt dobře. Slyšel jsi už někdy něco o Beameru?"
Dnes dokončíme minule započatou práci na plochém řezu napříč kiwi a vrhneme se na jeho převod do 3D.
Dnes začneme kreslit plochý řez napříč kiwi, ze kterého později vytvoříme plně trojrozměrný obrázek.
V dnešním díle dokončíme řetízek pro psí známky a ukážeme si další způsoby, jak využít obtahování cesty vlastní stopou.
Dnes se naučíme, jak do kovu vyvrtat otvor, vyrazit text a jak připravit řetízek z kovových kuliček. Při umisťování plíšků na řetízek se seznámíme s novým nástrojem – Rotace.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: