Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Týden uplynul jako voda a potkáváme se zase. Kdo sleduje zprávičky zde na ábíčku nebo na inkscape.org, jistě zaznamenal pre-releasy Inkscape 0.44 (vydání určená k testování). Zapojte se proto také do testování (již jsou k dispozici i binární balíčky) a ohlašujte chyby do buglistu na sourceforge.net. Potěšující je stav české lokalizace (překladu textů), který je v současné době vyšší než 98 % (k 8. 11. 2005).
Čtverce, resp. obdélníky mohou být v Inkscape jak s ostrými rohy, tak s rohy kulatými. Obdélníky s kulatými rohy skýtají menší úskalí. Pokud chceme udržet zaoblení stejné, musíme měnit velikost ne pomocí transformace objektu (F1), ale pomocí nástroje na obdélníky a čtverce (F4).
Jinak nás čeká tento nepříjemný efekt:
na rozdíl od správného stavu:
Pokud to s zaoblováním přeženeme, můžeme z obdélíku udělat elipsu:
Pomocí F5 se kreslí kruhy a elipsy. Zajímavé je, že nemusí být plné, ale mohou být vykrojené nebo uříznuté. K vykrojení (či odkrojení) části kruhu se používají kulatá táhla na jeho obvodu. Pokud dáte při pohybu s táhlem kurzor ven z kruhu, dojde k vykrojení. Naopak ve chvíli, kdy bude kurzor uvnitř, dojde k odříznutí.
U spirály je možnost nastavit si soustřednost. Pokud je soustřednost 1, spirála se jeví jako plochá. Při nižším čísle vytváří optický dojem něčeho stojícího, vystouplého. Naopak u čísla >1 vypadá spirála jako díra nebo tunel.
Kdybych pořád jenom povídal, byl bych jako politik. Nicméně to nejsem, proto nyní ukážu praktický postup při kreslení CD v obalu. Bude to kresba spíše náčrtová nežli fotorealistická.
Nakreslíme si dva kruhy. Dáme jim černý okraj, šedý vnitřek. Abychom mohli disk deflorovat, potřebujeme, aby byl otvor přesně uprostřed. Pomocí
Ctrl+Shit+A
si zobrazíme plovoucí okénko zarovnání. Vybereme oba disky a zvolíme zarovnat na střed svisle a vodorovně.
Aby se objevil uprostřed otvor, můžeme prostřední kruh vyplnit bíle, nebo použít elegantní metodu - vyříznutí. Vybereme oba objekty a zmáčkneme Ctrl+-
, popřípadě vybereme Rozdíl z menu Křivka.
Doprostřed nakreslíme další kruh, opět zarovnáme jako na začátku. Pro estetičnost ubereme tloušťku čáry. Podotýkám, že výplň malého kruhu není bílá, ale nulová.
Kompaktní disk máme, takže hurá na obal! Nakreslíme čtverec a dáme mu malé zaoblení. Připomenutí - sledujte dolní panel s rychlou nápovědou, píše se tam, že stejnoměrné zaoblení se tvoří pomocí Ctrl. Podle chuti dáme CD trochu bělejší barvu, aby lépe vyniklo.
Obalu nyní přidáme "nožičky"; ty, které se skutečným obalům rády lámou. Vezmeme dva malé obdélníčky, jako je tento a umístíme je na požadované místo. Abychom dosáhli kýženého efektu jednolitosti, musíme je spojit. Na to použijeme
Ctrl++
, ale pozor, musíme to dělat vždy jen se dvěma objekty najednou, u více by operace selhala. Pokud byste to chtěli nakliknout v menu, podívejte se do Křivky, položka Sjednocení.
A půl obalu je hotovo. Teď nakreslíme dva obdélníky - však víte, jak vypadá druhá polovina obalu.
Nic si z toho nedělejte, když zakryjí výhled. Nejprve je spojíme, resp. sjednotíme jako v předpředchozím bodě. Výslednému objektu nastavíme černý okraj a šedou barvu výplně s trochou průhlednosti. Pozor! Není dobré používat posuvník Celkové krytí místo průhlednosti, aby byla průhledná skutečně jen výplň. Potřeste si prackou, CD s obalem je hotovo!
Jak známo, na CD jsou jakési drážky. Abych pravdu řekl, nevím jestli se točí doleva nebo ne, ale nejlépe se tvoří spirálou. Takže si jednu takovou vezmeme, umístíme ji přes disk a vycentrujeme. Pomocí boxíku otočky zvolíme hádejte co, samozřejmě počet otáček.
Zůstaneme v nástroji pro spirály. Chycením za táhla na konci a na začátku pozměníme spirálu tak, aby přesně pasovala. A máme schématické znázornění rýhy na CD.
SVG zdroj k obrázkům z toho článku může být stažen zde: inkscape3.svg.
Doufám, že se vám tento článek líbil svým pojetím a obsahem. Netvrdím, že metody kreslení, které zde prezentuji, jsou jediné. Vždy je mnoho cest a je jen na vás, kterou si zvolíte. Nicméně se domnívám, že mnou uváděné metody patří mezi nejenom efektní, ale také efektivní.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
"deflorovat"? Nebyl původní záměr "perforovat" neboli "udělat díru"? :) Co jsem se díval na význam slova "deflorovat" tak jsem našel spíš výraz "zpustošit" :)Vzhledem k tomu, v jakém významu se to slovo většinou používá (a nemyslím "zpustošit...), jsem předpokládal, že jde o žert.
Jsem moc vdecny za clanky o Inkscape. Procviceni na nejakem konkretnim cviceni mi maximalne vyhovuje. S pozdravem Tomas
Clanky o Inkscape se mi moc libi. Uz se tesim na dalsi pokracovani. Tomas
Mel bych dotaz k nastaveni "vychoziho typu" nove kresby. V menu mam mnoho moznosti na vyber, ale v globalnim nastaveni inkscape jsem nenasel jak si zmenit vychozi typ na ten, ktery chci ja (default_mm). Jde to nejak nastavit, pripadne i klidne editaci preferences.xml?
Diky za radu