abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 739 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr)

    25. 8. 2005 | David Nečas | Návody | 5133×

    Konfigurace pomocí maker. Co se při balení odehrává za našimi zády. Rady do života.

    Konfigurace

    Podstatná část funkcí RPM se ukrývá v makrech. Jeho chování lze proto překonfigurovat do té míry, že téměř nic z toho, co napsal v minulých dílech, nebude pravda. To zde ale demonstrovat nebudu a zaměřím se na jednoduché změny standardních maker, které mi připadají užitečné a/nebo zajímavé.

    Konfigurační makra týkající se GnuPG/PGP jsem již podrobně popsal v sekci o podepisování, proto je znovu rozebírat nebudu.

    Adresáře

    %_topdir
    Základní adresář, v němž se téměř vše odehrává. Implicitní hodnota je sice %{_usrsrc}/redhat, ale všichni kromě RedHatu ji předefinovávají. Už jsme se s ním seznámili v úvodní části.
    %_builddir, %_rpmdir, %_sourcedir, %_specdir, %_srcrpmdir
    Adresáře, kde se kompiluje, kam se nahrávají zabalená binární rpm, kde se hledají zdrojové soubory, kde se hledají spec soubory a kam se nahrávají vytvořená zdrojová rpm. Implicitní hodnoty jsou po řadě %{_topdir}/BUILD, %{_topdir}/RPMS, %{_topdir}/SOURCES, %{_topdir}/SPECS%{_topdir}/SRPMS. Chceme-li zcela oddělit kompilace jednotlivých balíčků, definujeme buď %_topdir, nebo tyto jednotlivé adresáře, aby jejich názvy obsahovaly %name, %version%release. Musíme pak ale zajistit, aby existovaly, když je jich třeba – nejspíš wrapperem kolem rpmbuildu.
    %_tmppath
    Adresář pro dočasné soubory. Známe již z úvodní části.
    %_dbpath
    Cesta k databázi. Implicitní hodnota je %{_var}/lib/rpm; volba --dbpath je ve skutečnosti jen alias popt, jenž nastavuje toto makro.
    %buildroot
    Adresář pro dočasnou instalaci ve fázi %install. Obvykle jej definujeme ve spec souboru, ovšem pozor, hodnota v souboru s makry má v tomto případě přednost před hodnotou ze spec souboru. I kdyby tak nastavoval %buildroot na /, máme možnost přepsat ji rozumnou hodnotou.
    %_defaultdocdir
    Implicitní adresář pro instalaci dokumentace, z něhož se stane %_docdir, nepředefinuje-li ho balíček. Hodnotu %{_usr}/doc z RPM distribuce obvykle předefinovávají na %{_usr}/share/doc.
    %_prefix, %_bindir, %_sbindir, %_mandir, …
    Adresáře předávané configuremake standardními makry %configure%makeinstall.
    %_repackage_dir
    Umístění balíčků uchovaných při odstranění volbou --repackage. Implicitní hodnota je /var/spool/repackage.

    Logické hodnoty

    %_unpackaged_files_terminate_build
    Zda se mají považovat za chybu soubory nainstalované do %buildroot, ale nezabalené do žádného balíčku. Implicitní hodnota je už delší dobu 1. K zabalení hodně starých nebo rozbitých balíčků (např. těch od checkinstallu) může být nutné tuto kontrolu vypnout.
    %_missing_doc_files_terminate_build
    Zda se mají považovat za chybu soubory uvedené v %doc, jež však neexistují. Implicitní hodnota je už delší dobu 1.
    %_use_internal_dependency_generator
    Zda se mají používat nové automatické závislostí zabudované do rpmbuildu namísto změti skriptů, jež se používala dříve. Implicitní hodnota je 1.
    %_repackage_all_erasures
    Zda se má každý odstraněný balíček uchovat, jako kdybychom použili volbu --repackage. Implicitní hodnota je 0.

    Různé

    %_build_name_fmt
    Název binárního balíčku. Implicitní hodnota je %%{ARCH}/%%{NAME}-%%{VERSION}-%%{RELEASE}.%%{ARCH}.rpm (hodnota se nejprve expanduje jako makro a následně teprve používá jako formát, proto jsou procenta zdvojená). Nechceme-li kupříkladu třídit balíčky do podadresářů podle architektury, odstraníme počáteční %%{ARCH}/.
    %_query_all_fmt
    Implicitní formát výpisu při rpm -q, tj. argument --qf. V hodnotě %%{name}-%%{version}-%%{release} jsou opět zdvojená procenta kvůli dvojímu formátování. Chceme-li zde například přidat informaci o architektuře, připojíme na konec .%%{arch}.

    Za našimi zády

    Za našimi zády se děje při balení rpm docela dost věcí. Liší se mírně distribuci od distribuce (budu-li dále uvádět konkrétní definice maker, budou implicitní, resp. redhatí), ale patří mezi ně kupříkladu:

    • komprese manuálových stránek,
    • stripnutí programů a/nebo knihoven, umožuje-li to platforma,
    • oddělení ladicích informací do -debuginfo balíčků,
    • kompilace modulů Pythonu do bytekódu,
    • různé kontroly, např. nepomíchání 32bitových a 64bitových knihoven.

    Jak se jim daří vetřít se do našeho precizně specifikovaného postupu balení? Obsah sekce %build či %install zjevně není vše, co rpmbuild v dané fázi spouští. Už ostatně víme, že ve skriptu /var/tmp/rpm-tmp.6502, který ji realizuje, najdeme kromě vlastního obsahu odpovídající sekce spec souboru třeba nastavení proměnných prostředí, jež jsme rozhodně nikam nepsali.

    Konstrukce fází

    Skripty nejsou do rpmbuildu zadrátovány, ale každou fázi skládá ze tří maker: %__spec_fáze_cmd (příkaz), %__spec_fáze_template (vzor) a %__spec_fáze_post (dodatečné příkazy). Zatím to takto funguje pro fáze balení, ale v budoucnu by měly být podobně konstruovány i další pomocné skripty.

    Například pro instalační fázi, %install, vytvoří rpmbuild skript, který obsahuje expansi:

    %{__spec_install_template}
    cd lobster-1.10
    obsah sekce %install
    %{__spec_install_post}

    a tento skript dá jako argument příkazu %__spec_install_cmd. Řádek s cd se přitom nevkládá při %prep, kdy adresář ještě nemůže existovat, a při --clean, kdy se namísto toho vloží jeho smazání.

    Makro %__spec_install_cmd se v případě, že nejsou nakonfigurovány žádné chrooty, sudo a vzdálené shelly (viz kompletní definici v macros), redukuje na

    %{___build_shell} %{___build_args}
    

    přičemž shell je obyčejně /bin/sh a argumenty -e, aby vykonávání skriptu skončilo při první chybě. Vzory %__spec_fáze_template vypadají všechny stejně, např. pro instalaci:

    #!%{__spec_install_shell}\
    %{__spec_install_pre}\
    %{nil}
    

    První řádek dá #!/bin/sh. Přípravné makro %__spec_install_pre pak obsahuje všechna ta nastavení proměnných prostředí a přechod do adresáře BUILD. Přesněji je tedy obsahuje makro %___build_pre, které je jediným obsahem všech přípravných maker.

    Zajímavé věci se ovšem dějí v %__spec_install_post.

    Po instalaci

    Většina maker %__spec_fáze_post maker s dodatečnými příkazy implicitně obsahuje jen %___build_post, což je exit 0. Tedy nic zvláštního. Ne tak %__spec_install_post, jehož tělo vypadá:

    %{?__debug_package:%{__debug_install_post}}\
    %{__arch_install_post}\
    %{__os_install_post}\
    %{nil}
    

    Provede se tedy extrakce ladících informací, je-li definováno %__debug_package; a pak makra specifická pro danou architekturu a daný operační systém. A ta právě expandují na různé dodatečné úkony. Kupříkladu na RedHatu má %__os_install_post hodnotu

    /usr/lib/rpm/brp-compress \
    /usr/lib/rpm/brp-strip \
    /usr/lib/rpm/brp-strip-static-archive \
    /usr/lib/rpm/brp-strip-comment-note \
    %{nil}
    

    kdežto na Mandrivě je to jen

    /usr/lib/rpm/brp-mandrake \
    %{nil}
    

    brp-mandrake (časem snad brp-mandriva) spouští jednotlivé podskripty. Všechny skripty se z nějakého mystického důvodu jmenují brp-něco.

    Činnost většiny dodatečných skriptů je dána konvencemi distribuce a nelze ji kontrolovat (nepočítám-li samozřejmě předefinování %__os_install_post na něco úplně jiného). Extrakci ladících informací a vytvoření -debuginfo balíčku můžeme zakázat likvidací makra %debug_package, např.

    %debug_package %nil

    v souboru ~/.rpmmacros.

    Závěr

    Probrali jsme téměř všechny aspekty balení rpm, tak ještě několik dobrých rad do života:

    • Distribuce jsou od slova rozdělit. V žádné není všechno tak, jak jsem to napsal, byť Fedora Core bude asi nejblíže.
    • Poučte se u zkušenějších. Distribuční spec soubory obsahují řešení naprosté většiny problémů, na které můžete narazit – a lepší, než byste vymysleli vy. Wiki projektu Fedora Core kupříkladu obsahuje vzory skriptíků provádějících běžné poinstalační úkony.
    • Nekompilujte balíky jako root, a nejlépe je kompilujte pod zvláštním účtem určeným jen k tomuto účelu.
    • Používejte rpmlint. Je to nástroj, který dokáže odhalit mnoho potenciálních problémů v balících. Většina z nich ovšem bývá potenciálních. Existuje-li verze uzpůsobená pro vaši distribuci, používejte ji.
    • Nikdy nedávejte rpmbuildu ručně upravený zdrojový kód. Cokoli lze zkompilovat a nainstalovat ručně, lze zautomatizovat do spec souboru.
    • Při kopírování zachovávejte časy. Používejte tedy cp -p, install -p, wget -N, curl -R, …
    • Pište pořádné BuildRequires. Je několik balíčků, jejichž existenci implikuje přítomnost rpm-build samého. Všechno ostatní potřebné ke kompilaci má být v BuildRequires.
    • Posílejte opravy a vylepšení autorovi (upstream). Možná o váš patch či init skript nebude mít zájem, ale je velká šance, že ho zařadí a ušetříte tím práci jak sobě, tak dalším.

    Nejčtenější články posledního měsíce

    Jaderné noviny – přehled za březen 2024
    Týden na ScienceMag.cz: Přišli s novým nápadem, jak poznat, zda text napsala umělá inteligence
    Týden na ScienceMag.cz: Supravodivost i v silném magnetickém poli

    Nejkomentovanější články posledního měsíce

    Týden na ScienceMag.cz: Přišli s novým nápadem, jak poznat, zda text napsala umělá inteligence
      všechny statistiky »

    Seriál Rukověť baliče RPM (dílů: 15)

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod) (první díl)
    <—« Rukověť baliče RPM - XIV (Přizpůsobení)
    Rukověť baliče RPM 15 - XV (Závěr) (poslední díl)

    Související články

    Rukověť baliče RPM - I (Úvod)
    Rukověť baliče RPM - II (Prostředí)
    Rukověť baliče RPM - III (Struktura spec souboru)
    Rukověť baliče RPM - IV (Fáze balení)
    Rukověť baliče RPM - V (Zdrojové soubory)
    Rukověť baliče RPM - VI (Makro %setup)
    Rukověť baliče RPM - VII (Podepisování, verze)
    Rukověť baliče RPM - VIII (Závislosti)
    Rukověť baliče RPM - IX (Sekce %files)
    Rukověť baliče RPM - X (Skriptíky)
    Rukověť baliče RPM - XI (Architektury. systémy, platformy)
    Rukověť baliče RPM - XII (Makra, úvod)
    Rukověť baliče RPM - XIII (Makra, dokončení)
    Rukověť baliče RPM - XIV (Přizpůsobení)
    Na co se často ptáme: Balíčkovací systémy kromě posledního odstavce o checkinstallu.
    Nebojíme se kompilace - I (Teorie)
    Nebojíme se kompilace - II (GCC, configure, make, checkinstall) kompilace a instalace software, opět kromě části o checkinstallu.
    Balíčkovací systém Mandrake Linuxu RPM na uživatelské úrovni (a pro Mandrake).

    Odkazy a zdroje

    Doporučené čtení

    Další články z této rubriky

    VDR a DVB-T2, část 2.
    VDR a DVB-T2, část 1.
    Šifrovaný Proxmox VE 6: ZFS, LUKS, systemd_boot a Dropbear
    MapTiler – proměňte obrázek v zoomovatelnou mapu
    Syncthing
           

    Hodnocení: 83 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    25.8.2005 11:20 Michal Marek (twofish) | skóre: 55 | blog: { display: blog; } | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Achjo
    Jsem myslel, že se konečně dozvím, co znamená to brp :-(

    :-)
    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.