Ve funkci koordinátora k bitcoinové kauze skončil bývalý ústavní soudce David Uhlíř. Informaci, kterou zveřejnil Deník N, potvrdila Radiožurnálu ministryně spravedlnosti Eva Decriox (ODS). Uvedla, že odchod byl po vzájemné dohodě. „Jeho mise je ukončená, auditní procesy se už povedlo nastavit,“ řekla. Teď má podle ministryně další kroky podniknout policie a státní zastupitelství. Koordinátorem jmenovala ministryně Uhlíře 19. června.
Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
Kvantový počítač vyřešil, co by nejrychlejšímu superpočítači trvalo 600 milionů let. Univerzální metrika pro měření a porovnání výkonu kvantových systémů. 2D tranzistor vyráběný na povrchu kapalného kovu. Hyperony. Planeta č. 9. Skutečně horká voda mrzne rychleji? Solení kvantových teček. Knihy roku. Na koronavirus antihistaminiky?
Prodej hardwaru as-a-service si vysloužil kritiku. Kontejnery nepřeceňovat, za klasickou virtualizaci podniky utrácejí stále víc. Fortinet získává ocenění v oboru za transformaci trhu se síťovým řešením SD-WAN. Novinky z konference VMworld 2020. Technologické predikce, aneb sedm statečných roku 2021. VMware nabízí podnikovou platformu pro blockchain. Kryptoměny a jejich ekonomika.
Šifrování dat pomocí magnetických skyrmionů. Kapky tančí bez vnějšího zdroje energie. Sluneční soustava je výjimečná počtem planet a kruhovými oběžnými drahami. Psi a teorie mysli. Uhlík v supernovách může vznikat rychleji. Galaxie si navzájem kradou temnou hmotu. Věda a koronavirus.
Ransomware stále hitem. Otevřený hybridní cloud se rozšiřuje na okraje. ERP systém, který umí řešit problémy. Zákony informatiky: Když Brooksův zákon neplatí.
Další kouzla ve dvojvrstvém grafenu. Druhý zákon termodynamiky má i zesílenou podobu. Supersymetrické částice. Jak pomocí čisté chemie napodobit hru na lovce a kořist. Jak voda mrzne či se mění na peroxid. Z historie Mléčné dráhy. Wow signál má dohru po více než 40 letech.
Růst českého trhu bezpečnostních řešení nezastavila ani pandemie. Canon odkrývá pracoviště budoucnosti. Dokonalý pomocník pro dokonalá čísla. IT bezpečnost podniků stojí na Internetu věcí a koncových zařízeních. Platformová řešení Cisco zefektivní provoz aplikací v cloudech. Open source základem inovací.
Fraktál Hofstadterův motýl. Hubbleova konstanta měřená gravitační čočkou. Jak mizí voda z Marsu. Rudí obři v centru Mléčné dráhy. Diamant jako polovodič i vodič. 3D tisk z mléka. Voda může být uspořádaná do čtyřstěnů. Proč koronavirus skoro minul Afriku.
Umělá inteligence pozná z fotografie povahu – trochu. Veřejný sektor střední a východní Evropy nevyužívá potenciál umělé inteligence. Fotonický topologický izolátor zvládne už i rychlosti 6G. Strategické technologické trendy pro rok 2021. Huawei IdeaHub s hodinkami jako bonus.
Pevná fáze elektronů, k čemu by to mohlo být? Přeměny mionů na elektrony mimo standardní model částicové fyziky. Feroeletrické materiály ve 2D. Červí díry a negativní energie. Vesmír se otepluje, co to ale znamená? Černé díry volně poletující mezi galaxiemi. Proč se žiletka tak snadno ztupí na měkkých vousech.
2021: Rozhodující rok cloudové migrace. Nové servery Dell EMC PowerEdge XE s telemetrií. Největší chyby při využití podnikové analytiky. Skvrny od kávy a 3D tisk vylepšený olejem.
Převod různých typů kvantových bitů. Kufr na antihmotu. Blýskání při sesuvech hornin. Potíže s měřením rychlosti rozpínání vesmíru. Jak zařídit, aby materiál byl současně elektricky vodivý i průhledný? Má chapadlo chobotnice vlastní inteligenci? Věda a koronavirus.
IT předpovědi pro 2021 a následující léta. Veřejný cloud: vedoucí pětka zvyšuje svůj podíl. Ripple 20 představuje nebezpečí pro stovky tisíc zařízení.
Chytrý překladač pod lupou. Kovový vodík. Volební preference jako šíření infekcí. Gravitační rudý posuv. Galaxie v raném vesmíru, těžké prvky a prach. Fosfan v atmosféře Venuše zpochybněn. Odkud vidí Zemi mimozemšťané? Věda a koronavirus.
JavaScript Javu neporáží, to spíš tak jen vypadá. Velká data a velké výzvy pro OpenShift. Pomocník pro soulad lidí s přírodou.
Elektronika na bázi magnonů zase o kousek blíž. Voda na Měsíci. Vodivost mědi lze vylepšit grafenem. Lov těžkých částic temné hmoty. Může být pravděpodobnost výskytu částice záporná? Dotek zlata změní strukturu krystalu. Věda a koronavirus.
Podnikové služby vyhlížejí samoobslužnost, roboty a konec závislosti na jazycích. V IT rostly nejvíce mzdy programátorům. 80 % podniků kvůli pandemii urychlilo digitální transformaci. Lidé by o stresu v práci hovořili radši s robotem než se šéfem. Detekční sandbox ochrání i pacienta nula. Chatboti brzy budou mluvit česky. Od automatizace k automatizační platformě.
Výpočetní nadřazenost kvantových počítačů. Hledá se jméno pro další ostravský superpočítač. Maximální rychlost zvuku. Jak detekovat červí díru. Magnetary, černé díry, gravitační vlny. Rovnice a simulace odhadují rekord při konzumaci párků v rohlíku. Proč planetka Arrokoth vypadá jako sešláplý sněhulák.
Jak pandemie promění digitální prodej? Litografie i pro 2D materiály. Chystá se zprovoznění nejrychlejšího českého superpočítače. Podnikové služby se do pěti let zařadí mezi nejdůležitější sektory české ekonomiky. HELIOS Orange: pomocník pro dokonalé služby. Trendy v kontejnerizaci aneb kam kráčí OpenShift.
Chystá se výroba lithium-sirných baterií podle patentu z Brna. Sodíkové baterie s elektrodou z grafenu. Kontroverzní výzkum: grafen prý může získávat elektřinu z Brownova pohybu. Koronavirus tlumí bolest. Planety obyvatelnější než Země. Fúze černých děr. Supernova a doby ledové. Dláždění v 7 dimenzích.
Jezera na Marsu. Nobelovy ceny za fyziku a černé díry. Kvantové programování. Fosfan a mimozemský život. Druhá ekliptika sluneční soustavy. Chromová ocel ze středověku. Homo sapiens a neandrtálci.
Softwaroví agenti s teorií mysli. ERP a CRM je třeba sjednotit. Odhalte budoucnost IT.
Lenovo rozšiřuje portfolio notebooků ThinkBook. Středočeské vynálezy oslovily svět. VMware představuje projekt Monterey. Hybridní cloud a edge computing. Do čtyř let se obrat českého trhu cloudových služeb přiblíží miliardě dolarů. Dříve za měsíc, s KM Flows za deset dní.
Ceny Ig Nobel, řada kuriozit. Šance pro supravodivost: Obdoba magického úhlu i v grafitu. Se vznikem těžkých prvků ve vesmíru to není tak jednoduché. Chitin jako stavební materiál pro Mars.
Chatbot z Prahy pro 100 tisíc zaměstnanců SAP. HPE už nemusí hardware prodávat. Mzdová bublina v IT splaskla.
Překladač z Matfyzu už člověka i v řadě ohledů překonává. Exoplaneta větší než její hvězda. Luštění lineárního písma A. Rodokmen koronaviru. Fyzika strukturálních barev: Proč příroda nevytváří červenou pomocí rozptylu světla? Vznikly Čechy jako impaktní kráter?
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: