Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Acer se přesouvá do vyšších segmentů a zájem o něj roste. Světové výdaje na IT letos se letos sníží o více než 7 %. Bezpečnost v cloudu zůstává podle IBM nadále výzvou.
Spinové kapaliny a supravodivost. Hry typu kámen-nůžky-papír. Černé díry, stáří vesmíru a Hubbleova konstanta. Domestikace koček.
Monitor Dell P2421 – skvělých 16:10 do kanceláře a home office. Endian – jednoduché a bezpečné UTM. Čas na vzdělávání je právě teď. SonicWall a Arcserve pro bezpečnost dat od partnerů distributora Entec. Jak uspět na trhu SaaS – prostor je i pro jednoduchá jednoúčelová řešení.
Manipulace s fotony pomocí elektromagnetických polí. Mrtvá voda, kde lodě stojí. Elon Musk tvrdí, že skutečně samořízené auto bude ještě letos. Rychlé změny magnetického pole Země. Primordiální černé díry, planeta č. 9, mohou být neutrina svými antičásticemi?
Globální dodavatelské řetězce plánují stahování z Číny. Zájem o ERP systémy v druhé polovině roku poroste.
Grafen ve 4 vrstvách. Hranice mezi neutronovou hvězdou a černou dírou, vznik černých děr bez supernov. Pentadiamant, nová speciální modifikace uhlíku. Kentauři, podivné asteroidy.
Zákony informatiky: Kolik třešní, tolik višní? Brooksův zákon. Kopírka Canon hledá kancelář. Bezpečnostní řešení pro podniky dnes potřebuje výkon. Trh s osobními počítači díky práci z domova rostl. Jak přežít „nový normál“? Zvýšením kvalifikace. Jak se během pandemie proměnil kancelářský tisk?. Koronavirus dále sníží investice do tradičního IT, podniky více využijí cloud.
Má hnědý trpaslík blíže k hvězdě, nebo planetě? Diamantové setrvačníky. Neutrina z CNO fúze ve Slunci. Lassie a tajemství psí orientace. Drátky, které nevedou teplo. Lepší dalekohledy i mikroskopy.
Novinky Aceru pro rok 2020. SAP inovoval Business Technology Platform a další novinky ze Sapphire. Dell EMC PowerScale přináší nový standard pro podniková data. Cisco přichází s platformou SecureX.
Řeč lze odposlouchávat už jen z vibrací žárovky sledované dalekohledem. Feroelektrické nematické kapalné krystaly. Po grafitu a grafenu přichází grafdiyn, mohl by vylepšit baterie. Chytré umělé krvinky. Hledali temnou hmotu, možná našli sluneční axiony. Kolik je ve vesmíru exoplanet a kolik z nich je typu eta Earth?
IBM a její postoj k AI. HPE přichází s GreenLake Central. Sapphire 2020: Inovace pro dodavatelský řetězec a udržitelnost.
Rozdíly neutrin a antineutrin. Zlomky elektrického náboje. Elektřina z vlhkosti vzduchu. Exotické koule v 7D. Vznik černé díry bez supernovy. Chaos bez atraktorů a disipativních systémů. Nejchytřejší ptáci. Co je to přílivový ocas?
Účetní budou pracovat s blockchainem, Excel ani ERP stačit nebude. Studie Cisco vyvrací 10 mýtů o kybernetické bezpečnosti malých a středních firem. Software pro školu s nejvyšším renomé. Letošní rok v ERP zatím jak na horské dráze.
Neutronové hvězdy a kvarková hmota. Temné excitony v uhlíkových nanotrubičkách. Elektrony v supratekutém heliu porušují Ohmův zákon. Horizont událostí a stíny černých děr. Černý pevný dusík a vodíkové ledovce ve vesmíru.
Ochrana dat z pohledu Veeam. Která jsou nejprodávanější zařízení pro kancelářský tisk. Průzkum CxO: Zastaralé technologie a nedostatek dovedností brzdí digitální transformaci a modernizaci IT. Jaké notebooky a PC se nyní nejvíce prodávají? Koronavirové akvizice – kdo koho koupí v ICT? Cisco Nokii?
Magnony vytvářené zvukem. Přeplněná oběžná dráha. Materiál s nejvyšší teplotou tání. Výpočetní výkon na obyvatele různých zemí. Jak souvisí pláč vína a tvar sklenice? Černé díry, Mars, exoplanety a srážky galaxií. Věda a koronavirus.
Dell představuje nejinteligentnější počítače pro profesionály na světě. Projekty: Rychle a profesionálně. Nová verze SAP S/4HANA Cloud 2005 vylepšuje řízení financí a HR. Umělá inteligence jako právník?
Kvantová provázanost bilionů atomů. Tunguský meteorit vůbec nedopadl? Umělá inteligence – jednotlivé scénáře vývoje. Jak odečítat hodnoty qubitů. Solární elektrárny na oběžné dráze. Jak teče bahno na Marsu. Nejstarší kresba v ČR. Vývoj magnetického pole Země. Fúzování černých děr a neutronových hvězd. Ovládání počítače mozkem. Jak dostat grafen do vody. Věda a koronavirus.
Neuronová síť odhadne rychlost kódu na procesoru. Cloudy, butiky a kontejnery.
Trojúhelníky z grafenu umožňují další kouzla s elektrony. Molekulární spínače ve 2D. Černé díry a neutrina. Řízení nanočástic – zvuk vs. světlo. Čas v kvantové fyzice. Pavučiny po whisce. Věda a koronavirus.
Práce z domova vyžaduje zabezpečení softwarově definovaných sítí WAN. Zákony informatiky: Trh volí bloatware (Gatesův zákon).
Kvantová provázanost sama o sobě nelze použít k přenosu informace, s kvantovým radarem je to tedy složitější, než se mnohdy píše. Vrstva 2 atomů může být feroelektrická. Černá díra nejblíže Zemi. Elektronika chlazená odpařováním vody. Exotické obdoby atomů s pionem. Magnetary. Jaké části Sluneční soustavy budou nejobyvatelnější za 4 miliardy let? Věda a koronavirus: otázka mutace G614.
Pesimistický scénář vývoje pro IT trh. Vývojáři budou do svých aplikací funkcionalitu AI vkládat stále častěji automatizovaně. Digitalizace firmy: čím začít a na co nezapomenout?
Konstanta jemné struktury vědce mate. Život na planetách bez hvězd. Jak souvisí kvark-gluonové plazma s gravitačními vlnami. Věda a koronavirus. Axiony, temná hmota a symetrie CP. 2D materiály a meteorit z dávného Marsu.
Z mobilu přímo na ERP Helios Green. Ransomware se stále častěji přesouvá i do mobilního světa. Open source kód napsaný v Pythonu má méně reportovaných zranitelností.
Novější články • Starší články
Tiskni
Sdílej: