Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Uživatelské rozhraní Chrome 6 je nyní ještě minimalističtější. Nabídka se skryla pod jedno tlačítko, zmizelo tlačítko z adresního řádku a to pro přidání stránky do záložek se přesunulo na pravou stranu. Co zmizí příště?
Dále přibylo automatické doplňování formulářů. Jde si uložit údaje o vícero adresách a platebních kartách. Ty o adresách si můžete synchronizovat (přes účet u Google) společně s dalšími nastaveními a daty (nově včetně rozšíření) s ostatními instalacemi.
Přijemná novinka je zásuvný modul umožňující otevírání dokumentů v PDF přímo v Chrome – bez nutnosti používat zásuvný modul třeba od Adobe. Mělo by se tím dosáhnout vyšší rychlosti a stability. Ovšem příslušný zásuvný modul je ve výchozím stavu deaktivován (změnit to můžete na stránce chrome://plugins
) a některým ani jeho aktivace nepomůže… Také je třeba podotknout, že vyžaduje komunikaci s Google, který dokumenty zpracovává pro zobrazení tímto způsobem – v intranetu nebo vůbec bez připojení k Internetu to prostě nepůjde.
Bylo opraveno 14 bezpečnostních chyb, jejich nálezcům Google vyplatil celkem 4337 dolarů. Ovšem pořád tu zbývá ještě jedna taková „drobnost“… Uložená hesla se ukládají zcela nezabezpečená v SQLite databázi v ~/.config/google-chrome/Default/Login\ Data
. Integrace se systémovými úložišti hesel (jako KWallet) se chystá na Chrome 7.
Jinak je nová verze Chrome opět o něco rychlejší a o něco lépe podporuje HTML5. S tím souvisí integrace formátu WebM, který používá kodeky VP8 (pro video) a Vorbis (pro audio), je založen na Matrosce a šířen pod BSD-like licencí. Vyzkoušet si ho můžete na HTML5 verzi YouTube (třeba video o funkci AutoFill). Zajímavá je možnost video uložit přes kontextové menu. Celoobrazovkový režim přehrávání zatím není podporován.
Další změny jsou jen drobné. Třeba po najetí kurzoru nad odkaz se vlevo dole objeví adresa cílené stránky, pokud je velmi dlouhá, její část se nahradí třemi tečkami – potud nic nového – ale když vydržíte tři sekundy, adresa se zobrazí celá bez výpustky. Jinou novinkou je klávesová zkratka Ctrl+Shift+B pro zobrazení či skrytí lišty záložek.
Není toho mnoho, co myslíte? Další vydání budou vycházet pravidelně po šesti týdnech, příští verze (číslo 7) přinese větší novinku, totiž hardwarovou akceleraci některých prvků stránek pomocí grafické karty. Takovou funkci už má Safari a chystá se do Firefoxu 4.0 a MS Internet Exploreru 9.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Chromium používám delší dobu, téměř k 100% spokojenosti.
Nevím jestli to je chyba jen vývojových verzí, ale už delší dobu se u mě táhne problém při práci s obrázky v save/load dialogu v Chromiu. Když třeba vlezu do složky s obrázky, tak celé Chromium spadne. Bug je to nahlášený, jakýsi problém s knihovnami (libjpeg či co, nechce se mi to hledat :)
A stale stejne primitivni a omezeny. Co mi vadi:
1) certifikaty - nema vlastni spravu certifikatu a pomoci certutil to neni uplne user-friendly.
2) asociace aplikaci - vsechno se stahuje a pak zrejme na zaklade systemovych pravidel se s tim zachazi - priklad - pri kliknuti na soubor s priponou .loc, chci aby se vyvolal skript - to snad ani v chrome udelat nejde.
3) adblock - to co tady nazyvaji adblock je jen parodie na adblock ve ff - nefunkcni, nespolehlive, slozite. - mozna je pro chrome neco lepsiho, ale tahle vec mi blokovala i obrazky z muninu z localhostu.
4) obcas nastartuje az napodruhe - pustim chrome, dam URL a cekam, cekam, cekam. Tak pustim ff a tam ta stranka nabehne hned. Vypnu chrome a zapnu a jde to.
Presto ho obcas pouzivam, ale zazrak to neni.
Tohle neni pokus o flame, jen jsem napsal co mi vadi/chybi. Netvrdim, ze u me nemuze byt problem mezi zidli a klavesnici :)Asi to někde schované bude, protože taby se mi na pozadí otvírají...