Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Po Computexových kouscích s ACP 75W přidává AMD v těchto dnech další šestijádrové Opterony. Opět jde o varianty pro dvou a osmisocketové desky (lišící se jako obvykle nemálo v ceně), pouze nejnižší model je určen jen do dvousocketových desek.
Tradice v podobě lámání 1GHz hranice GPU RV790 na Radeonu HD 4890 pokračuje, další dílek přidává společnost MSI. Model R4890 Cyclone, ač bez bližšího udání, tuto frekvenci umí překročit, a to díky několika zajímavým částem výbavy. Speciální „Solid State“ tlumivky omezují vysokofrekvenční rušení a zvládají až 3× větší proudy než klasické, silnější 8mm heatpipe zase lépe rozvádějí teplo do žebrování ofukovaného 100m ventilátorem a nakonec tu máme kondenzátory s výrazně vyšší kapacitou oproti referenčnímu návrhu. MSI slibuje o ~30°C nižší provozní teploty GPU, RAM i tlumivek. Zájemci o single-gpu kartu od ATI by zkrátka měli zbystřit pozornost (a nadále se modlit za pokračující vývoj linuxových ovladačů).
Intel sám se do implementace 6,0G bps do čipsetu P55 nijak nehrnul, nechal vše v rukou výrobců desek a jejich schopnosti naroubovat novou verzi rozhraní SATA na desky pomocí 3rd party čipů, což se mu nyní dle dostupných informací vymstí. Nejobvyklejší řešení v podobě čipu Marvell 88SE9123 má velké problémy se stabilitou a nízkým výkonem, pročež jej jak Asustek, tak Gigabyte ze svých základních desek P55 stahují. Vypadá to, že dojde ještě na jeden respin u Marvellu, se kterým výrobci desek úzce spolupracují na odhalení problémů a připravení nové revize 88SE9123, ale je tudíž klidně možné, že pokud nepotkají nějaké problémy nejbližší chystanou generaci čipsetů AMD a NVIDIA, které mají mít 6,0Gbps SATA nativně v sobě, uteče Intelu vavřín vítězství.
Často se stává, že u očekávaného zboží jeho existenci profláknou ještě před uvedením eshopy. Nejinak je tomu s 2TB Hitachi Deskstar, který provalili v J&R. HD32000IDK7 bude na rozdíl od konkurenčního WD (~5 200rpm) a Seagate (~5 900rpm) plnohodnotný 7200otáčkový disk. Cokoli dalšího se patrně dozvíme až z datasheetu Hitachi, který očekáváme velmi brzy. Předběžně bych si tipoval na 32, nebo 64MB cache, samozřejmě SATA rozhraní a řadu obvyklých technologií chránících plotny před hlavičkami, ztišujících seek apod. Cenu 270 USD zatím asi nemá cenu přepočítávat na Kč; vyčkejme, jakou „vysokohorskou přirážku“ si přihodí čeští dovozci a prodejci.
Není to tak dávno, co se japonské EIZO ve svém manifestu ECO Products 2009 přihlásilo k plnění (a i překročení) nejnovější přísné normy TCO Displays 5.0, a máme tu dalšího velikána na trhu.
Po EIZO Flexscan EV2333W-T přichází se dvěma TCO Displays 5.0 monitory i korejský Samsung. 20palcový SyncMaster F2080 má rozlišení 1600×900, 23palcový SyncMaster F2380 pak 1920×1080. Oba trpí při tloušťce panelu pouhých 15mm zjevnou anorexií, ale může to naznačovat i přítomnost LED podsvícení (není zatím upřesněno). Jistý je ale panel typu C-PVA se zornými úhly 178/178° a kontrastem 3000:1 (dynamicky 15000:1), který pokrývá 100 % barevného prostoru RGB. Vše jmenované samo o sobě nijak úchvatné není, ale to se mění ve chvíli, kdy doplníme ceny: Předběžně 5200, resp. 6800 Kč včetně daně v českých eshopech.
Mnoho vody uběhlo od dob, kdy mechaniky Plextor sklízely ovace po celém odborném světě. Jejich raná implementace technologie BurnProof, umožňující zastavit pálení při podtečení bufferu, zachránila ve světě jistě tisíce a tisíce plastových kotoučků před vhozením do směsného odpadu a i pozdější propracovaná softwarová výbava byla uživateli velmi ceněna. Jenže pak došlo ke změnám a sláva značky začala upadat kvůli neschopnosti přivést na svět další kvalitní produkty, nemluvě o poškození pověsti výhrůžkami žalobou lidem, kteří vyvinuli nástroje pxscan a pxlinux a marketingovému oddělení Plextoru byli trnem v oku.
Plextor se poté odvrátil od vlastní produkce a stal se pouze dalším z dlouhé řady „razítkovačů svého loga“ na cizí OEM mechaniky, z níž vybočoval pouze extrémní cenou, často více než dvojnásobnou za původní mechaniku (Pioneer, Lite-on, …). V duchu této zoufalosti Plextor pokračuje stále, nyní uvádí na trh hned tři (vlastně dvě) nové mechaniky: PX-880SA, PX-880U a PX-870A.
První dvě se liší pouze připojením (SATA versus USB), na DVD umí smažit 24×. Třetí jmenovaná (ta je PATA) pak „pouze“ 22× (do rychlostí pálení nad 16× jsem se navážel nedávno, dnes si to odpustím). Ceny ani nebudu zmiňovat, není důvod za Lite-on s nápisem Plextor platit více než za Lite-on samotný.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
HTTP ERROR: 404 NOT_FOUND RequestURI=/images/clanky/hwn/2009-29-msi1.jpg Powered by Jetty://
do žebrování ofukovaného 100m ventilátorem - 100 metru?
Jinak dekuju za pocteni. Nevedel jsem, ze Plextor jsou takove sracky.
Hm, jsem si rikal, ze by vubec nebylo od veci udelat databazi "prohresku" firem vyvijejicich / prodavajicich hardware. Proste tak jak ted se pred koupi kazdeho hardware podivam tady na abclinuxu do sekce „Hardware“ (plus trosku googlim), tak by bylo hezky mit moznost se podivat, co ktery vyrobce kdy udelal za podraz a podle toho se rozhodnovat pri vyberu HW...
Taky me tech 100m trklo. To by byl poradny Cyklon
Pokud se nechtějí majitelé ATi karet modlit do skonání světa, měli by přiložit ruku k dílu ;)
C-PVA se zornými úhly 178/178° a kontrastem 3000:1 za 6800Tomu kontrastu nevěřím. Ať mi ukážou černou barvu, já to porovnám se svým rok a půl starým 1000:1 S-PVA EIZEM a schválně, kdo bude mít černější černou. Za ty prachy to C-PVA musí být nějaký šmejd (osekaný S-PVA?).
Ceny ani nebudu zmiňovat, není důvod za Lite-on s nápisem Plextor platit více než za Lite-on samotný.On není ani důvod platit za Lite-on jako takový, jsou to vyhozené peníze...
Tak to už je opravdu dávno, nebojím se tvrdit, že cenou a celkově patří LG mechaniky mezi ty lepší.