Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Hledáte-li úsporný procesor pro patici AM3 (tedy takový, který pojede v AM3 s DDR3 stejně jako v AM2+ s DDR2) a máte hluboko do kapsy, pak se těšte na Sempron 140, který by se měl už brzy objevit. 45nm procesem vyráběné jednojádro s 2,7GHz taktem a 1 MB L2 cache zaujme sympatickou spotřebou 45 W a odhadovanou cenou kolem pouhé tisícovky. Jak vtipně poznamenali jiní, něco takového před pár lety pod označením Athlon FX-60 „žralo“ 105 W a stálo 30 tisícovek.
Jedním z prvních notebooků na trhu, který je osazen (staro)novou mobilní grafikou GeForce GT 240M, je Acer Aspire 5739G. Nevadí-li vám tedy stále stejná technologie pouze vyráběná aktuálně nejlepším 40nm procesem a trochu doladěná k dokonalosti, pak vězte, že dále útroby notebooku ukrývají Core 2 Duo P7350, 4 GB paměti, 320GB disk, 15,6palcový LCD o rozlišení 1366×768, GLAN, WiFi vč. draft-N či 5-in-1 čtečku paměťových karet. Grafika s maximální spotřebou 23 W nabízí 48 stream procesorů, v herním mobilním segmentu tedy patří k průměru grafik poslední generace. GPU běží na 550 MHz, stream procesory na 1,21 GHz a paměti na efektivních 1,6 GHz. Acer Aspire v této konkrétní variantě 5739G-734G32MN vyjde na 799 €.
Když už jsme naťukli 40nm GPU NVIDIA, sluší se zmínit novinky u druhého výrobce GPU v pořadí. TSMC se stále se 40nm výrobou trápí a jistě dělá nemalé vrásky na čele v ATI i NVIDII, UMC je tak sice ve skluzu, ale dělá další a další krůčky. Aktuálně již se svými partnery mezi odběrateli, jakým je třeba Xilinx, ladí poslední detaily rozjezdu 45 i 40nm výroby na 300mm waferech. Spolu s Magma Design Automation nyní ohlašuje i spuštění nízkoodběrové referenční implementace IC pro 45nm a 40nm procesy, přičemž obě firmy pokračují v dosavadní spolupráci u 90 a 65nm výroby.
V dohledné době tedy budou moci výrobci GPU (a samozřejmě nejen oni) počítat se 40nm výrobou u TSMC i UMC, nehledě na další štiku v rybníku: GlobalFoundries. Nutno si přiznat, že svět na 40nm generaci toužebně čeká, vedle GPU je potřeba i pro různé SoC řešení, ARM procesory poslední generace používané v mobilech či telekomunikace jako takové. UMC sice asi nadále bude hrát „druhořadější“ roli, ale i ta může být za stávající situace poměrně významná.
Nedávno Kingston představil 128GB USB flashku, nyní jí přidává větší sestřičku. 256GB DataTraveler 300 vypadá od pohledu spíše jako „duální 128GB“, se kterou bude v místech, kde je okolo USB konektoru těsno, problém. Stejně tak by člověk doufal v trochu vyšší rychlosti; zatímco 20 MB/s při čtení je celkem v pořádku, pouhých 10 MB/s při zápisu naplní tuto flashku až za více než 7 hodin. Koncová cena kolem 20 kKč pak nezní moc hezky, za tu se dá pořídit i solidní SSD se čtením/zápisem rychlostí 220/200 MB/s.
Po Panasonicu a SanDisku přichází s SDHC kartičkou Class 10 i levný výrobce A-Data. Prozatím přichystal pouze 16GB variantu, která dnes ale patří mezi nejpopulárnější, takže to vůbec nevadí. Rychlost firma slibuje až na hodnotě 22 MB/s, což s nejvyšší pravděpodobností značí čtení, přímo o zápisu nehovoří, takže berme jako garantovanou hodnotu 10 MB/s. Záruka je jako obvykle „doživotní“
U A-Data se ještě krátce zastavíme. Firma představila nové SSD řady SX95. Jde o klasickou 2,5palcovou SATA verzi, která však rychlostně musí každého potěšit. Vyšší 128 a 256GB varianta čte rychlostí 230 MB/s a zapisuje 180 MB/s, nižší s kapacitou 32 a 64 GB čtou/zapisují stále výbornými 210/130 MB/s. Všechny modely jsou vybaveny DRAM cache blíže nespecifikované velikosti, pracují za teplot 0 až 70°C a přežijí náraz až 1500 G. Jako obvykle výrobce sáhl po MLC flash čipech. Jediné, co tak chybí k dokonalosti, je údaj o IOPS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Obrázek té SD kartičky je nějaký malý, vůbec nedokáži rozpoznat , co je na ní vyobrazeno. Aneb jak vycpat článek, aby opticky vypadal větší.
Aneb jak vycpat článek, aby opticky vypadal větší.Výborný postřeh... a pak také to, že obrázek nepřesahuje 550 px na šířku, takže nebylo nutné ho zmenšovat (ostatně, dělá to za mě automaticky skript - samozřejmě mám na mysli skript pečlivě vyladěný pro optické vycpávání článků).
To by mě zajímalo, jak se nový proces projeví na životnosti těchto zařízení...