Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Hledáte-li úsporný procesor pro patici AM3 (tedy takový, který pojede v AM3 s DDR3 stejně jako v AM2+ s DDR2) a máte hluboko do kapsy, pak se těšte na Sempron 140, který by se měl už brzy objevit. 45nm procesem vyráběné jednojádro s 2,7GHz taktem a 1 MB L2 cache zaujme sympatickou spotřebou 45 W a odhadovanou cenou kolem pouhé tisícovky. Jak vtipně poznamenali jiní, něco takového před pár lety pod označením Athlon FX-60 „žralo“ 105 W a stálo 30 tisícovek.
Jedním z prvních notebooků na trhu, který je osazen (staro)novou mobilní grafikou GeForce GT 240M, je Acer Aspire 5739G. Nevadí-li vám tedy stále stejná technologie pouze vyráběná aktuálně nejlepším 40nm procesem a trochu doladěná k dokonalosti, pak vězte, že dále útroby notebooku ukrývají Core 2 Duo P7350, 4 GB paměti, 320GB disk, 15,6palcový LCD o rozlišení 1366×768, GLAN, WiFi vč. draft-N či 5-in-1 čtečku paměťových karet. Grafika s maximální spotřebou 23 W nabízí 48 stream procesorů, v herním mobilním segmentu tedy patří k průměru grafik poslední generace. GPU běží na 550 MHz, stream procesory na 1,21 GHz a paměti na efektivních 1,6 GHz. Acer Aspire v této konkrétní variantě 5739G-734G32MN vyjde na 799 €.
Když už jsme naťukli 40nm GPU NVIDIA, sluší se zmínit novinky u druhého výrobce GPU v pořadí. TSMC se stále se 40nm výrobou trápí a jistě dělá nemalé vrásky na čele v ATI i NVIDII, UMC je tak sice ve skluzu, ale dělá další a další krůčky. Aktuálně již se svými partnery mezi odběrateli, jakým je třeba Xilinx, ladí poslední detaily rozjezdu 45 i 40nm výroby na 300mm waferech. Spolu s Magma Design Automation nyní ohlašuje i spuštění nízkoodběrové referenční implementace IC pro 45nm a 40nm procesy, přičemž obě firmy pokračují v dosavadní spolupráci u 90 a 65nm výroby.
V dohledné době tedy budou moci výrobci GPU (a samozřejmě nejen oni) počítat se 40nm výrobou u TSMC i UMC, nehledě na další štiku v rybníku: GlobalFoundries. Nutno si přiznat, že svět na 40nm generaci toužebně čeká, vedle GPU je potřeba i pro různé SoC řešení, ARM procesory poslední generace používané v mobilech či telekomunikace jako takové. UMC sice asi nadále bude hrát „druhořadější“ roli, ale i ta může být za stávající situace poměrně významná.
Nedávno Kingston představil 128GB USB flashku, nyní jí přidává větší sestřičku. 256GB DataTraveler 300 vypadá od pohledu spíše jako „duální 128GB“, se kterou bude v místech, kde je okolo USB konektoru těsno, problém. Stejně tak by člověk doufal v trochu vyšší rychlosti; zatímco 20 MB/s při čtení je celkem v pořádku, pouhých 10 MB/s při zápisu naplní tuto flashku až za více než 7 hodin. Koncová cena kolem 20 kKč pak nezní moc hezky, za tu se dá pořídit i solidní SSD se čtením/zápisem rychlostí 220/200 MB/s.
Po Panasonicu a SanDisku přichází s SDHC kartičkou Class 10 i levný výrobce A-Data. Prozatím přichystal pouze 16GB variantu, která dnes ale patří mezi nejpopulárnější, takže to vůbec nevadí. Rychlost firma slibuje až na hodnotě 22 MB/s, což s nejvyšší pravděpodobností značí čtení, přímo o zápisu nehovoří, takže berme jako garantovanou hodnotu 10 MB/s. Záruka je jako obvykle „doživotní“
U A-Data se ještě krátce zastavíme. Firma představila nové SSD řady SX95. Jde o klasickou 2,5palcovou SATA verzi, která však rychlostně musí každého potěšit. Vyšší 128 a 256GB varianta čte rychlostí 230 MB/s a zapisuje 180 MB/s, nižší s kapacitou 32 a 64 GB čtou/zapisují stále výbornými 210/130 MB/s. Všechny modely jsou vybaveny DRAM cache blíže nespecifikované velikosti, pracují za teplot 0 až 70°C a přežijí náraz až 1500 G. Jako obvykle výrobce sáhl po MLC flash čipech. Jediné, co tak chybí k dokonalosti, je údaj o IOPS.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Obrázek té SD kartičky je nějaký malý, vůbec nedokáži rozpoznat , co je na ní vyobrazeno. Aneb jak vycpat článek, aby opticky vypadal větší.
Aneb jak vycpat článek, aby opticky vypadal větší.Výborný postřeh... a pak také to, že obrázek nepřesahuje 550 px na šířku, takže nebylo nutné ho zmenšovat (ostatně, dělá to za mě automaticky skript - samozřejmě mám na mysli skript pečlivě vyladěný pro optické vycpávání článků).
To by mě zajímalo, jak se nový proces projeví na životnosti těchto zařízení...