Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Navraťme se krátce k chybě v čipsetech Intel řady 6 (P67, H67), které byly součástí uvedení platformy Sandy Bridge a kde se objevil jeden jediný vadný tranzistor, který způsobil závažnou chybu v řadiči 3,0Gbps SATA. Podrobnosti v nedávných hardwarových novinkách.
Již touto dobou se trh pomalu plní novými revizemi základních desek všech výrobců. Pokud po Sandy bridge pokukujte, vybírejte z desek, které nesou označení „B3“ v názvu, takto značí Intel třetí revizi čipsetů, které mají chybu opravenu a výrobci motherboardů to převzali. Na sestavách a noteboocích různých výrobců můžete narazit na označení ve stylu „New Revision“, identifikaci „B3“ pak může poskytovat i BIOS/EFI základní desky a výrobci dávají k dispozici jednoduché utility, které i neznalému uživateli řeknou, pokud by měl zařízení na „B2 desce“ připojeno na 3,0Gbps port, že jej má přehodit na jiný port (určeny jsou ale pro Windows).
Výrazně zajímavější z obou uvedených grafik je nepochybně GeForce GTX 560 Ti (ano, Nvidia v generaci 500 oživila označení „Ti“ známé z řad GeForce 2/3/4), se kterou Nvidia navazuje na velmi slušné tažení modelu GTX 460. Stejně jako GeForce GTX 580 nese vylepšené, co do počtu CUDA jader plně aktivované GPU z GeForce GTX 480 (ze 480 CUDA jader jsme se dostali na plných 512, pro která bylo GPU navrženo, plus jsou zde vylepšení v oblasti tesselace atd.), tak i model GTX 560 Ti nese plně aktivované a vylepšené GPU z GeForce GTX 460. Není zde tedy pouhých 336 CUDA jader, GPU má plně aktivované všechny výpočetní bloky, tedy 384 CUDA jader.
Adekvátně je v rámci posledního aktivovaného bloku i o něco více texturovacích jednotek, z 56 povýšila karta na 64, výkon v této oblasti jde tedy ruku v ruce s výpočetním, pouze ROP jednotek zůstalo stejně, ty byly aktivovány již v minulé generaci, nejsou přímou částí výpočetních bloků GPU. Frekvenčně Nvidia GPU navíc zrychlila z 675/1350 MHz (GPU/CUDA jádra) na 822/1644 MHz, GeForce GTX 560 Ti je tak nepochybně výbornou kartou pro hry i výpočty, která dokáže zatopit konkurenčním Radeonům ve své cenové třídě. Z hlediska Linuxu či FreeBSD asi netřeba dodávat, že Nvidia pro tyto systémy sama vyvíjí uzavřené ovladače, takže pokud nelpíte tolik na „ideologickou čistotu“ systému, pak vám bude fungovat vše potřebné, včetně hardwarové akcelerace videa přes VDPAU.
Karta standardně nese 1 GB GDDR5 pamětí, již se však objevily i 2GB varianty (Gainward na fotografii). Stejně jako v případě skvěle taktovatelné GTX 460, lze i model GTX 560 Ti škádlit k vyšším frekvencím, někteří výrobci mají na trhu karty s až 1GHz GPU. V takovém případě se výkon karty v single-precision dá počítat někde kolem 1,5 TFLOPs. Dvorní výrobci „zelených grafik“ v tuto chvíli mají v nabídce GTX 560 Ti už někde od 5 000 Kč, pro herní PC, bez ohledu na operační systém, je GTX 560 Ti výbornou volbou, která utáhne vše i ve vysokých rozlišeních (1920×1200 i vyšších).
Oproti referenčnímu chladiči, který je na první fotografii v tomto článku, sahají výrobci 1GHz variant obvykle po víceventilátorovém řešení. Na následujících fotografiích jsou karty od Sparkle a Gigabyte, obě s 1GHz GPU, tedy 2GHz CUDA jádry.
Poslední zajímavostí jsou pak pasivně chlazené karty, jako třeba 1GB verze od Gainwardu – v případě této značky automaticky počátejte se shodnými kartami pod značkou „Palit“, tato firma ve skutečnosti za Gainwardem stojí.
Naprosto nezajímavou pro většinu smrtelníků se pak jeví druhý počin Nvidie posledních týdnů. GeForce GT 440 jsme tu již před časem měli, to šlo o OEM kartu pro velké výrobce, takže možná řadě z vás tento model se 144 CUDA jádry tepe v nějaké sestavě. Nvidia překlopila GT 440 i do maloobchodu, ale udělala to velmi nehezky. Retailová GeForce GT 440 totiž nenese 144, ale jen 96 CUDA jader a i další parametry jakoby „vypadly z pr...“ starší GeForce GT 430. Oproti ní má GT 440 v podstatě jen navýšené frekvence (ale s nimi i výrazně spotřebu) a nasazení vedle DDR3 také pamětí GDDR5.
Trochu málo na to, že GT 430 u nás stojí kolem 1 200 Kč, zatímco GT 440 kolem 1 600 a další modely (nemluvě o konkurenčních) jsou „co by kamenem dohodil“. Tato karta je spíš takový malý podvod, moc se jí nevyplatí kupovat, protože pokud chcete něco „malého pro HTPC“, pak je zde G210 či GT 430, pokud něco na hraní, vyplatí se sáhnout minimálně po GeForce GTS 450 - nemluvě o tom, že za pár dnů je tu GeForce GTX 550 Ti, která zase s trhem trošku zacvičí.
AMD Fusion se svým extrémně nízkým TDP dává možnost stavět opravdu malinkaté počítače, před kterými by se často i Mac Mini zastyděl. Jedním takovým disponuje firma CompuLab, která v rámci své produktové řady povýšila miniaturní krabičku, jíž vidíte na fotografiích, z platforem AMD Geode a Intel Atom právě na Fusion.
Fit-PC3 má rozměry 16×16×2,5 cm, přičemž v útrobách ukrývá procesor AMD G-T56N (1,6GHz dvoujádrový s Radeonem HD 6310, celkové TDP = 18 W), nebo G-T40N (1,0GHz s Radeonem HD 6250, zde je TDP již jen 9 W, viz přehled Fusion APU v posledním dílu hardwarových novinek), v obou případech doprovázené až 4 GB paměti a 2,5" pevným diskem. Dále nechybí Wi-Fi 802.11n, z výstupů pak HDMI a DisplayPort, takové DVI by se na šasi těchto rozměrů dávalo opravdu špatně.
Fit-PC3 se na trhu objeví na přelomu května a června, cena je zatím tajemstvím.
K AMD Fusion se asi sluší dodat, že AMD poskytuje softwarovou podporu pro Linux včetně grafických ovladačů, až bude chvilka, zkusíme se na Fusion podívat trochu blíže.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
jen tak mimochodem realna spotreba bezneho IONu je 50W a to neni zrovna mini :)Nevím, jaký běžný
No... abych tady planě nekecal, zkusil jsem trochu počítat podle palce.
ΔT = P / α * S , kde za koeficient přestupu α dosadíme nějakou prostřední hodnotu pro volné proudění, řekněme 15.
Zanedbám tepelný spád mezi čipem CPU a krabičkou. Pokud budu uvažovat krabičku 16x16x2.5 visící ve volném prostoru, vychází mi její teplosměnný povrch na 0.067 m2. Dosadím topný výkon = příkon = 18W. Pak mi vychází rozdíl teplot krabička vs. okolní vzduch na nějakých 18*C (tj. při pokojové teplotě bude mít krabička lehce přes 40*C). To není tak zlé.
Ale vemte si, že ta krabička bude ležet naplocho na dřevěném stole, a třeba někde v koutě (přirozená cirkulace vzduchu nebude nic moc). Dosadím plochu 0.0416 m2 (= seberu jednu velkou stěnu) a opatrnější koeficient přestupu = 6. Rázem z toho vychází rozdíl teplot nějakých 85*C. Echm.
Dál záleží na spoustě věcí: co přesně znamená u AMD hodnota TDP, jaká je účinnost regulátorů napájení, kolik žerou ostatní součástky na motherboardu, jaký bude reálný tepelný spád mezi povrchem krabičky a vnitřními součástkami apod. Taky vnější vlivy působí obvykle spíš "nevhodným" směrem
Mně by se líbily 4 na úkor USB, to se dá rozbočitTo zní, jakoby ethernet rozbočit nešel :).
Lenze zmyslom viacerych interfaces byva oddelenie, kdezto zmyslom viacerych USB je naopak spojenie.Mně by se líbily 4 na úkor USB, to se dá rozbočitTo zní, jakoby ethernet rozbočit nešel :).
No pokial sa bavime o domacom routri, pride mi to ako overkill. Navyse, tie lacne akoze VLAN switche su z bezpecnostneho hladiska na tom dost uboho,Povídej :).
nehovoriac o moznosti nastavenia..Tak vzhledem k tomu, že to potřebuješ pouze pro rozbočení ethernetu na několik nezávislých portů, tak to nastavuješ jednou za život :). Nebo si někomu řekneš, ať ti to prodá už nastavené.
Taky double tagging napriklad niektore switche nemaju osetreny. Ale vseobecne nepaci sa mi ta myslienka, ze si rozbeham Linux, na nom nastavim IP tables ako najlepsie viem, updatujem jadro, snazim sa bezpecne oddelit LAN od WAN a potom to vyvediem na switch za par korun s uzavretym FW a dufam, ze nema bezpecnostne chyby, lebo ak ano, moj FW je zbytocny..No pokial sa bavime o domacom routri, pride mi to ako overkill. Navyse, tie lacne akoze VLAN switche su z bezpecnostneho hladiska na tom dost uboho,Povídej :).
Vela tych switchov napriklad nevie fungovat bez defaultnej VLAN na vsetkych interfaces - alebo napriklad aspon na trunk. To su veci s ktorymi sa da zit, ale proste nechcem. Ked sa da, snazim sa tomu vyhnut.nehovoriac o moznosti nastavenia..Tak vzhledem k tomu, že to potřebuješ pouze pro rozbočení ethernetu na několik nezávislých portů, tak to nastavuješ jednou za život :). Nebo si někomu řekneš, ať ti to prodá už nastavené.
Jestlipak se ten miniaturni pc bude u nas kdy prodavat a za jako ucenu. Vypada ze je to dosti dobry strojek.
Aby nedošlo k mýlce, grafická karta Gainward GeForce GTX 560 Ti Phantom není pasivně chlazená, pouze tak vypadá. Ventilátory jsou umístěny pod žebry chladiče. Vzhledem k teplotě, by GPU muselo pracovat na nižší frekvenci a nebo mít větší chladič.