Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Specifikace USB 3.1 z pera USB 3.0 Promoter Group je hotova, je nadále zpětně kompatibilní, ale zrychluje na dvojnásobek. Tak by se daly stručně shrnout novinky, které dle mého názoru definitivně posílají Thunderbolt do míst, kam patří: fajnšmekrové rozhraní pro ty, kterým „je běžný denní chléb plebejců“ pomalým.
Toto je víceméně formální potvrzení již dříve známých informací. USB 3.1 pak celkem logicky využívá stejné konektory a kabely jako 3.0 a je zpětně kompatibilní s USB 2.0. Jsem velmi zvědavý, jestli tuhle brutální rychlost budou dávat i levné čínské kabely z eBaye a podobných míst. Ale to je jiná písnička.
První produkty s podporou USB 3.1 by se mohly objevit již letos, tradičně čekejme USB flashky, pevné disky, externí SSD či čtečky paměťových karet, jinak tohle rozhraní moc využití z hlediska omezení rychlosti nemá. Pokud bych to bral čistě marketingově, přijde mi škoda, že dvojnásobně rychlejší specifikace nenese označení USB 4.0. Ale možná tvůrci usoudili, že 3.1 bude lépe evokovat kompatibilní zařízení z hlediska konektorů a kabelů. Každopádně současný Thunderbolt s obousměrným 10Gbps toho už nemá moc co nabídnout, možná že zrychlení na 20Gbps jej učiní opět o něco zajímavějším, ale slibovaných původních 100 gigabitů to není a výrobci od tohoto rozhraní dávají spíše ruce pryč (Acer to ohlásil jasně: již žadný TB, pouze USB 3.x).
Cílem nové organizace je posílení pozice, či lépe zastavení propadu platformy IBM POWER. Členy jsou Google, IBM, Mellanox, NVIDIA a Tyan (a další jsou vítáni s otevřenou náručí) a jejich cílem je vylepšování jednotlivých aspektů serverů s procesory POWER, aby byly efektivnější, rychlejší, lepší a také lépe spolupracovaly s GPU – od toho je zde Nvidia, která vedle x86 a ARMu kuje své železo i na této kovadlině.
Otázkou je, jestli snaha IBM s jejími partnery nepřichází příliš pozdě, ale to ukáže až čas a případný (ne)zájem zákazníků. Každopádně se platforma POWER, po vzoru ARMu nebo čerstvě GPU technologií Nvidia, tímto otevírá světu, kdokoli si ji může licencovat a začít na ní stavět své produkty. IBM a spol budou schopny dodat potřebnou podporu a zkušenosti.
Jedno velké „pokud“ prozatím visí nad následujícími informacemi, ale jelikož na 28nm procesu u TSMC visí všechna GPU od prosince 2011, lze předpokládat, že ono „pokud“ se stane realitou. Řeč je o uvedení 20nm GPU na trh. Ale to předbíhám.
Aktuální generace GPU AMD GCN, tedy Radeony HD 7000, to mají pomalu, ale jistě, spočítané. AMD v tuto chvíli značně zlevnila duální Radeon HD 7990 a přišly též slevy modelů řad HD 7700 až 7900. Zkrátka a dobře, nová generace HD 9000 je na spadnutí.
Na trh mají jako první jít karty z profi sféry, tedy nějaká ta FirePro. Možná se AMD hodlá chytit úspěšné strategie konkurenční Nvidie, jejíž GeForce GTX Titan také mohla přijít až poté, co se majorita trhu nasytila kartami Tesla K20 a 20X. To se stane v září, teprve v říjnu či listopadu se objeví hi-end nové generace HD 9000 (alias „Volcanic Islands“) pro běžné spotřebitele – údajně v souvislosti s vydáním hry Battlefield 4, které je naplánováno na 32. října.
Jelikož by ale řada HD 9000 neměla představovat nějaký zázračný superskok proti HD 7000 (přesto ale bude poměrně zajímavá a viditelně výkonnější), povězme si i o řadě následující. Jak ji AMD nazve, to nechám pro dnešek koňovi (má větší hlavu než já), říkejme jí v tuto chvíli kódovým označením „Pirate Islands“. Informace zevnitř utility HWiNFO (přímo od jejího autora) hovoří o třech GPU: „Bermuda“, „Fiji“ a „Treasure“, která bych viděl jako mainstream, nižší a vyšší hi-end, tedy něco jako HD 10700, 10800 a 10900.
AMD se u nich podle všeho chytí na jistou variaci tick-tock procesu u Intelu: tyto čipy se od HD 9000 nebudou příliš lišit, jejich hlavním úkolem bude přechod od 28nm ke 20nm výrobě. Jakou úsporu provozních nákladů to přinese, to odhalí až doba řekněme za rok až rok a půl (úplný optimista nejsem), také záleží, kolik si za to vše nechá TSMC zaplatit a jaké budou k dispozici výrobní kapacity.
Japonský Panasonic vylepšil svůj předloňský model micro-four-thirds bezzrcadlovky GX1 tak, že se opět stává poměrně těžko odolatelným. Rozlišení 16 Mpix (4592×3448) zůstává, zlepšuje se ale ISO rozsah snímače na 125 až 25600. Displej je nově výklopný s 1040k body, video je typu AVCHD 2.0, tedy včetně 1080/60p (v našich končinách 50p a s EU-omezením na 29 minut a 59 sekund maximální délky souvislého záznamu pro přístroje bez dodatečného cla na videokamery) a vyššího datového toku 28 Mbps.
Oproti GX1 pak do výbavy přibily novinky: Wi-Fi rozhraní, NFC, integrovaný výklopný elektronický hledáček s 2764,8 milióny pixelů, podpora režimu 24p videa, lepší AF za horších světelných podmínek, tříúrovňové zvýraznění focus peakingu, synchronizace závěrky s bleskem až do času 1/320, stabilizace snímače a dva otočné voliče namísto dosavadního jednoho. Panasonic zkrátka našťouchal tohle malé tělo až po okraj věcmi, které dosud příslušely spíše video řadě GHx.
Cena bude nepochybně velmi vysoká, ale to už tak u těchto přístrojů bývá. Za stejné peníze máte ve světě APS-C D-SLR foťáky s daleko lepší kvalitou výstupu, ale pro někoho jsou rozhodující spíše rozměry a hmotnost a také výbava. Tento model měří 122,60 × 70,7 × 54,6 mm, váží 402 gramů a udělá na jedno nabití se seťákem 350 fotek (dle metodiky CIPA).
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Zadruhe michat PCIe do beznych konektoru pro periferie je problematicke mimo jine z hlediska bezpecnosti a stability..Není to stejné jako Express Card, kde s hotplug v zásadě není problém?
Lidé si ale zvykli, že "všichni lžou", takže nevěří, že by uváděné hodnoty mohly být v praxi běžně dosažitelné. Proto je asi lepší mít vyšší teoretické (marketingové) hodnoty, než uvádět sice nižší, ale prakticky a trvale dosahované.
Pak samozřejmě hrají roli i věci jako licenční politika, cenová politika a v případě USB i "síla zvyku". To, že je USB 3.0 konektor zpětně kompatibilní s USB 2.0, přestože se člověku při pohledu na jeho návrh zježí chlupy po celém těle, je prostě obrovské plus.
To, že je USB 3.0 konektor zpětně kompatibilní s USB 2.0, přestože se člověku při pohledu na jeho návrh zježí chlupy po celém těle, je prostě obrovské plus.A což teprve takový konektor USB 3.0 + eSATApd. To je teprve konektorové peklo. Jedna zásuvka, do které pasuje USB 2.0, USB 3.x, eSATA, eSATAp a eSATApd. A to nám do toho ještě nedávno schválili nový protokol a konektor na USB (3.0) Pover Delivery. A na trh přicházejí SATA zařízení, které potřebují i 3,3V, takže je nejspíš na obzoru eSATApt.
1. softwarovo odpojiť diskOdpojil jste disk (hdparm -Y nebo ekvivalent) a nebo jen FS (umount ...)?
feuture "user-friedle"
Ach, ty termity…
...s vydáním hry Battlefield 4, které je naplánováno na 32. října.a
...integrovaný výklopný elektronický hledáček s 2764,8 milióny pixelů, ...32. října je hloupost určitě a 2,8 miliardy pixelů v hledáčku mi moc věrohodných taky nepřipadá...
VIEWFINDER Type LCD Live View Finder (2,764,800 dots equivalent)Jde tedy o 2,8 milionu pixelů.
1 000 000,50Špatně:
1,000,000.50Ještě hůř:
99,876
32. října je hloupost určitěNo protože to OCT neznamená říjen, ale že je to v osmičkové soustavě - takže tím myslí 26. Víte, proč si programátoři pletou Vánoce a Halloween? Protože OCT 31 je totéž jako DEC 25.