Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Pokud po nějakém programu pro manipulace s PDF začneme pátrat, záhy zjistíme, že často závisí na nějaké knihovně. Následující přehled proto v prvé řadě představuje jednotlivé knihovny a k nim nejzajímavější programy, které na dané knihovně staví.
GNU PDF je projekt Free Software Foundation, jehož cílem je vytvořit sadu svobodných knihoven a programů pro manipulaci se soubory PDF. Plány jsou smělé, cíl je však daleko. V současné době probíhá vývoj knihovny, do budoucna se počítá s vytvořením plnohodnotného editoru, který má zatím jenom název – GNU Juggler. Obojí je/bude licencováno pod GPLv3.
Knihovna napsaná v C++ a licencována pod LGPL, ke které je dodáváno i několik jednoúčelových programů pro příkazový řádek, z nichž některé představují alternativu k utilitám knihovny poppler:
Samotná knihovna – již rok a čtvrt ve verzi 0.7.0 – by toho měla umět mnohem více, například tvorbu a vyplňování formulářů, zatím však žel nejsou (mi známy) aplikace, které by toho dokázaly využít.
Svobodná knihovna napsaná vesměs v jazyce C# pro framework .NET od německé společnosti empira Software. Je zaměřená především na generování nových dokumentů v PDF, obsahuje však také základní funkce pro stránkové manipulace s dokumentem. Většina programů stavěná nad touto knihovnou je cílena především pro platformu Windows, existuje však i výjimka, kterou je PDF Mod. Práce s tímto programem je triviální – v grafickém prostředí lze v zobrazení náhledů stránek tyto stránky přemísťovat, otáčet a promazávat. Navíc umožňuje editovat metadata dokumentu a exportovat obrázky.
Pro úplnost dodejme, že souběžně s PDFsharp vyvíjí empira Software druhou svobodnou knihovnu MigraDoc Foundation, která se více zaměřuje na editaci obsahů dokumentů v PDF, tj. formátování textu, hyperlinky, záložky apod. Obě knihovny jsou poskytovány s licencí MIT.
Knihovna napsaná v jazyce Python a distribuovaná pod upravenou licencí BSD. Její schopnosti jsou následující:
Vývoj knihovny v poslední době poněkud ustrnul, přesto tuto knihovnu využívá nemálo programů, z nichž tři si nyní stručně představíme.
sourceforge.net/projects/pdfshuffler/
PDF-Shuffler je maximálně jednoduchý vizuální editor s intuitivním workflow: import dokumentů – manipulace se stránkami – export do výsledného PDF. Stránky lze přeskupovat, mazat, otáčet a ořezávat. Okraje ořezu se nastavují v procentech výšky/šířky stránky, takže pro jemnou práci to zrovna nejvhodnější není.
github.com/hellerbarde/stapler
Jednoduchá sešívačka dokumentů pro příkazový řádek, umí spojovat a rozdělovat dokumenty, nic více. Podrobněji jsem se o ní rozepsal v blogu.
www.florian-diesch.de/software/pdfrecycle
Tento program představuje vskutku originálně pojaté řešení stránkových manipulací s dokumentem. Pracuje v příkazovém řádku, přičemž definice toho, co má provádět, se zadává interaktivně pomocí speciálních příkazů, respektive tyto příkazy načítá z externího souboru. Aby těch zvláštností nebylo málo, kromě závislosti na knihovně pyPdf potřebuje ke svému běhu také funkční prostředí pro LaTeX, jmenovitě pdflatex, hyperref a pdfpages.
Schopnosti pdfrecycle nejlépe demonstruje příklad souboru s příkazy:
FILE vstup.pdf AUTHOR Franta Poruba TITLE Hokus pokus LAYOUT 2x2 MARK Rotate 45° ANGLE 45 PAGE 1-4 MARK with clip and landscape LAYOUT 1x1 CLIP yes LANDSCAPE true AUTOSCALE yes CROP 5cm 3cm 7.5cm 20cm PAGE 1
FILE definuje aktuální vstupní dokument, může být použit vícekrát, čímž se přepíná mezi zdrojovými PDF. AUTHOR a TITLE naplňují metadatové položky, analogicky existují i příkazy pro další položky (SUBJECT, KEYWORDS, CREATOR, PRODUCER a LANGUAGE). Příkazem LAYOUT využívá pdfrecycle možnosti pyPdf umísťovat více vstupních stránek na jednu výstupní stránku, parametr 2x2 udává umístění čtyř stránek v matici 2 × 2. MARK přidává záložku, ANGLE provádí otáčení vstupních stránek o zadaný úhel a PAGE definuje, které vstupní stránky se mají „přelít“ na výstup. Další příkazy ukazují možnosti ořezu stránek, škálování a otočení stránky na šířku.
iText je jednoznačně nejvyspělejší a funkcemi nejnabitější knihovna pro manipulace se soubory PDF šířená pod svobodnou licencí – konkrétně AGPL. Jedná se o kolekci javových tříd, které v kostce umožňující následující:
Lepší představu o schopnostech této knihovny nám dají následující programy, které iText používají.
Ukázka jednoduchého programu s grafickým rozhraním využívajícího knihovnu iText. Umožňuje měnit pořadí stránek, otáčet je a (i když k tomu chybí tlačítko) mazat klávesou Delete. Navíc zvládá nastavení výchozích voleb prohlížeče po otevření PDF, tj. přepnout do celoobrazovkového režimu, schovat panely prohlížeče apod. Poslední verze programu je již rok a půl stará a nejspíš se již dále vyvíjet nebude, neboť jej více jak plně nahradí programy představené dále.
Program je složen z několika zásuvných modulů, každý z nich je určen pro jeden specializovaný úkon. Program je částečně lokalizován, proto české názvy modulů, které jsou v testované verzi programu přeloženy, uvádím v závorce.
V rámci každého modulu programu je sekce věnovaná nastavení výstupního souboru, kde lze vybrat verzi formátu PDF (od 1.2 až po 1.7), možnost přepsání existujícího souboru a volbu komprese výstupního PDF (verze 1.5 a vyšší).
Z dalších vlastností programu je nutno vyzdvihnout též možnost konzolového rozhraní; celkově se tak jedná o program, jehož jméno je dobré si zapamatovat, protože nabízí funkce, které jinde nenajdete.
Funkce programu jsou podobně jako u PDF Split and Merge rozděleny do několika záložek, nejedná se však o samostatné moduly – při pokusu o uložení výsledného dokumentu se zapracují všechna aktivní nastavení ze všech záložek. Dvě z nich definují vstupní a výstupní dokument(y), v ostatních se pak nastavují požadované akce; opět stojí za to se s celým programem seznámit detailně:
Už jenom z popisu je snad zřejmé, že jPDF Tweak patří v této kategorii programů do absolutní špičky a může se směle poměřovat i s komerčními programy.
Notorický známý konzolový kouzelník se soubory PDF, který ovšem ustrnul ve vývoji a kvůli závislostem na zastaralých knihovnách je v některých distribucích problém jej přeložit (ačkoliv se jedná o „céčkovský“ program, používá modifikovanou knihovnu iText přeloženou pomocí GCJ). Pokud se to však podaří, funguje výborně a nabízí širokou množinu funkcí:
Existují i grafické nadstavby k tomuto programu, například GUI PDFTk.
V této sekci si představíme programy, které nevyužívají žádnou z představených knihoven.
Zajisté by bylo neodpustitelné nezmínit PDFedit, jediný nekomerční program z tohoto přehledu, který lze nazvat editorem PDF. Funguje, ale… má prostě své mouchy. V prvé řadě je to rychlost, či spíše pomalost – čím komplikovanější dokument, tím větší utrpení je editace dokumentu a zároveň tím menší pravděpodobnost, že se editační úkon zadaří k naší spokojenosti. PDFedit také neumí editovat linearizované dokumenty, tj. optimalizované pro zobrazování na webu. Obsahuje sice funkci „delinearizace“ dokumentu, ta se však nemusí vždy podařit.
PDFedit tedy umí vybrat objekt na stránce, změnit jeho barvu, barvu pozadí; v případě, že se jedná o text, tak přeškrtnout, zvýraznit a v ideálním případě i poeditovat. Navíc lze přidávat další objekty na stránku – čáry, šipky, obdélníky a text. Na úrovni stránek je možné provádět změnu pořadí, otáčení a mazání.
www2.warwick.ac.uk/fac/sci/statistics/staff/academic/firth/software/pdfjam
Jedná se o sadu tří shellových skriptů využívajících pdfLaTeX (konkrétně balíček pdfpages) pro tyto úkony:
sourceforge.net/projects/pspdftool
Zajímavý konzolový program z českých luhů a hájů, který toho patrně umí hodně, citelně mu však chybí dokumentace. Dokud si jej uživatel nestáhne, nepřeloží a nespustí, tak má jen mlhavou představu o tom, co by tento program mohl umět. Bohužel však ani po vypsání nápovědy nebude o moc moudřejší, neboť minimálně u poloviny voleb popis chybí, takže může jenom odhadovat z názvu a metodou pokus-omyl se k něčemu dopracovat. Jako neúplný list funkcí mohu uvést následující:
CABAReT Stage je v Javě napsaný komerční editor dokumentů ve formátu PDF, který se může (na základě znalosti produktového čísla) nacházet ve třech funkčně odlišných režimech – Home, Basic a Professional. Základní verze Home je bezplatná a lze ji užít pro nekomerční účely, dle slov výrobce je cílena zejména pro uživatele, kteří potřebují vyplnit, uložit a vytisknout formuláře v PDF. Vyjma vyplňování formulářů však nabízí také následující (bezplatné) funkce:
Velkým mínusem tohoto programu je skutečnost, že neumožňuje provádět některé operace s více stránkami zároveň, například otáčet lze jenom aktuálně zobrazenou stránku. Program dokonce neumí ani zobrazit více stránek najednou, natož pak vizuálně měnit jejich pořadí. K dispozici není ani funkce rozřezání dokumentu do více souborů. Pokročilé funkce editoru – vkládání a editace poznámek, kreslící funkce, razítkování, digitální podepisování a editace formulářů – nejsou ve verzi Home vyloženě zakázány, při jejich použití se ovšem do všech stránek dokumentu vloží vodoznak s webovou adresou výrobce. Inu, vyzkoušej před koupí.
Název | PDF-Shuffler | stapler | pdfrecycle | PDF Mod | jPDFmelange | PDF Split&Merge | jPDF Tweak | PDFedit | pdftk | pspdftool | CABAReT Stage |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Licence | GPL | BSD | GPL | GPL | GPL | GPL | GPL | GPL | GPL | GPL | proprietární |
Využívá | pyPdf | pyPdf | pyPdf/pdflatex | PDFsharp | iText | iText | iText | – | iText | – | – |
Rozhraní | GUI | konzole | konzole | GUI | GUI | GUI+konzole | GUI | GUI | konzole | konzole | GUI |
Spojování dokumentů | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Otáčení stránek | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |
Ořez stránek | ● | ● | ● | ● | ● | ||||||
Škálování stránek | ● | ● | ● | ● | |||||||
Editace metadat | ● | ● | ● | ● | ● | ● | |||||
Editace záložek | ● | ● | |||||||||
Zabezpečení PDF | ● | ● | ● | ● | |||||||
Digitální podepisování | ● | ||||||||||
Vizuální kompozice | ● | ● | ● | ● | |||||||
Přílohy | extrakce | vkládání | ● | ||||||||
Volby otevření | ● | ● | ● | ||||||||
Vložení vodoznaku | ● | ● | |||||||||
Vkládání textu a čar | ● | ● | |||||||||
Editace objektů | ● | ||||||||||
Vyplňování formulářů | ● | ● |
Z tabulky je patrné, že žádný z programů z přehledu neumí vše – výběr toho pravého nástroje na manipulaci s dokumenty PDF bude záviset na rozhraní, funkcích a dalších speciálních požadavcích.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
convert *.jpeg output.pdf
Nejaký podobný výsmech je zašktávatko "Řídit se DRM" v Okulari.No, to zašifrované PDFko je třeba opravdu crackovat (hrubou silou), protože je fakt zašifrované, zatímco DRM funguje tak, že je v souboru napsáno „prosíme, nekopírujte tento soubor“
nbusr123
, kde už jsem ho jen viděl vim ~/.emacs
vim ~/.emacs
diky za pripadne rady
Vektorovou grafiku lze vykopírovat v Inkscape.
Svobodná knihovna napsaná v jazyce .NET.NET není jazyk.
Nebo alespoň zjistit přesný rozměr/parametry stránky?
Pomohlo by podofopdfinfo? $ podofopdfinfo SPA2102_ug.pdf Document Info ------------- File: SPA2102_ug.pdf PDF Version: 1.5 Page Count: 96 Page Size: 612 x 396 pts … Page Info --------- Page 0: ->Internal Number:1 MediaBox: [ 0.000000 0.000000 612.000000 396.000000 ] Rotation: 0 # of Annotations: 0 … Page 4: ->Internal Number:5 MediaBox: [ 0.000000 0.000000 612.000000 396.000000 ] Rotation: 0 # of Annotations: 25 Annotation 0 Type: 1 Contents: Title: Flags: 0 Rect: [ 36.000000 320.339996 576.000000 334.320007 ] Open: false Link Target: 1
zjistit přesný rozměr/parametry stránky?Tím myslíte rozměr udaný v PDF, nebo plochu, na kterou se skutečně něco vytiskne? Na to první lze snadno napsat skriptík pomocí PDF::API2 nebo PyPDF, druhé umí spočítat GhostScript, je-li spuštěn s parametrem
-sDEVICE=bbox
.
Extrahovat čistý text umí podofotxtextract, PDFedit či CABAReT Stage. Cokoliv více ovšem nebude nikdy bezproblémové.Tady pozor na PDFka vyrobená pdf(cs?)latexem (typicky ta, která sázel Krčmář
\documentclass[a4paper]{article}
\usepackage{pdfpages}
\begin{document}
\includepdf[pages=-,booklet=true,landscape]{vstupni-soubor.pdf}
\end{document}
podofoimpose
.
pdftops input.pdf output.psprehodi strany do spravneho poradia
psbook -q -s4 output.ps output1.psotoci a rozdeli na 2 strany
psnup -q -n 2 -pa4 output1.ps > output2.psprevod spat na pdf
ps2pdf14 output2.ps brozura.pdfpotom uz len staci vytlacit na tlaciarni s duplexom, alebo vytlacit rucne parne/neparne. Existuje aj nieco pre cups, ale neskusal som.
Ta někoho zajímá? (BTW vypadá to, že MS Office 2007 taky podporují export do PDF, nevím ale jak moc.)
Je možné tohoto nějak docílit bez Acrobatu a na Linuxu?
Jinak v jednom z těch komentářů výše je naznačeno, že to v tom acrobatu je nějaká obskurnost.