abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 12:11 | IT novinky

    Google Blog ČR informuje, že mobilní aplikaci Gemini a NotebookLM lze používat už také v Česku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 11:33 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8 duálně licencovaného open source frameworku JUCE (Wikipedie, GitHub) pro vývoj multiplatformních audio aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | IT novinky

    Od 18. června bude možné předobjednat notebook DC-ROMA RISC-V LAPTOP II od společnosti DeepComputing s osmijádrovým 64-bit RISC-V AI CPU a s předinstalovaným Ubuntu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    13.6. 23:55 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.79.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 14:33 | Zajímavý článek

    Byly zveřejněny výsledky průzkumu (infografika) mezi uživateli FreeBSD.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    13.6. 13:22 | IT novinky

    Na konferenci DevConf.CZ 2024 je na stánku Furi Labs prezentován linuxový telefon FuriPhone FLX1. Jeho cena 499 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    13.6. 00:11 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2024-06 aneb Eclipse 4.32. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    12.6. 22:00 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-2 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 15:44 | Nová verze

    Po roce od vydání verze 15.5 bylo vydáno openSUSE Leap 15.6. Přehled novinek v nejnovější verzi této linuxové distribuce v oznámení o vydání a v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    12.6. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 256 správce systému a služeb systemd (GitHub). Nově mimo jiné s run0 jako alternativou k sudo.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 23
    Rozcestník

    GNU Lilypond - III

    3. 12. 2002 | Tomáš Kopeček | Multimédia | 7455×

    Vzhůru na pop-music

    Zápis not

    Logo Nebudeme se zabývat gregoriánským chorálem, ale hudbou popovou. Pro naše účely ji definuji jako jednoduchou (zpravidla jednohlasou) hudbu s akordovými značkami a slovy.

    Napsat notovou linku už pro nás není problém. Zbývají nám tedy akordové značky a slova. Co naplat, vzhůru do nich. Pro zadání akordů můžeme použít dva módy. Bez dlouhého povídání si je předvedeme:

    akordy = \chords { c4 e:m e:7 }
    % akordy = \notes { <c4 e g> <e g b> <e gis b d'> }
    \score {
      \simultaneous {
        \context ChordNames \akordy
        \context Staff {\clef bass \akordy }
      }
    }

    Výsledek

    Prvním módem je \chords. Je rozhodně používanější variantou. Zápis akordů je v něm podobný jako zápis not. První část je jméno noty, následuje volitelně délka. Pokud se jedná o něco jiného než běžný durový kvintakord, tak následuje : a za ní všechny možné modifikace. Základní je písmeno m označující mollový akord. Je to parametr patřící mezi tzv. pojmenované parametry. Jiné jsou např. aug, sus, dim. Druhou možností jsou přímo číselné hodnoty. Chceme-li přidat septimu, napíšeme prostě 7. Pro sníženou tercii, tedy ekvivalent parametru m napíšeme 3-. Jednotlivé parametry se spojují tečkou. Pro obraty akordů použijeme například zápis c/g. Odstranění tónu z akordu se provádí takto: c^3. Poslední variantou je přidání basového tónu: c/+g.

    Druhou možností je ona zapoznámkovaná. Vidíme, že je zde zápis obsahově ekvivalentní s prvním, nicméně provedený ve standardním translatoru \notes. Tyto zápisy jsou ekvivalentní nejen co do obsahu ale i v použití. Lze je zcela volně zaměnit. Při této příležitosti si povšimněte, jak je vytvořen objekt Score. Vidíme, že při použití kontextu ChordNames se tisknou názvy not a v kontextu Staff se tiskne osnova s patřičnými notami a to obé za použití stejného vstupu (\akordy). \simultaneous, jak jste si jistě domysleli, působí souběžný tisk obou kontextů nad sebou. Pokud by byly uvedeny bez tohoto zapouzdření, byly by vytištěny za sebou.

    To by asi tak stačilo jako lehký od do akordových značek. Na závěr jen poznamenám, že názvy akordů jsou různé a mezi předvolenými se přepíná takto: \property ChordNames.ChordName \override #'style = #'jazz.

    Zápis textů

    melodie = \notes {
      \property Staff.TimeSignature \override #'style = #'C
      \property Staff.midiInstrument = "flute"
      \property Voice.automaticMelismata = ##t
      \time 4/4
      \key e \major
      \clef treble

      e'8 e' e' e' e' e' e' e' |
    }

    slova = \lyrics {
      Před -- stav -- te si, před -- stav -- te si
    }

    \score {
      \simultaneous {
        \addlyrics
        \context Staff \melodie
        \context Lyrics \slova
      }
    }

    Výsledek

    Ukážeme si opět jen nejpoužívanější variantu. Jednotlivé slabiky jsou v této variantě vázány na patřičné noty. Myslím, že zápis je dostatečně samovysvětlující, takže k možným volbám. -- značí roztažitelnou pomlčku, která se umisťuje doprostřed mezi slabiky. Druhou variantou je tzv. extender __. Ten se táhne od první slabiky po celou dobu jejího trvání (vhodné např. u dlouhé ligatury). Volby jako velikost fontu, tloušťka a podobně jsou opět dosažitelné přes vlastnosti kontextu. Pro složitější použití opět odkážu na vzorové příklady a manuál.

    Výhody Lilypondu

    Takže co dělá Lilypond tak dobrým? Ne na posledním místě je kvalita fontů. Jsou vytvořeny v MetaFontu a jsou opravdu pěkné. Druhou výhodou je kvalitní návrh systému a sázecí algoritmus. Poslední je velmi těsné propojení s jazykem Scheme. Ne zrovna malá část Lilypondu je napsána v tomto jazyce (samotný překladač je v C++). Scheme se dá používat opravdu všude a dají se jím ovlivnit snad všechny vlastnosti systému. Pro zvrhlíky je dostupná i možnost přepsání celého výstupu vlastními rutinami. Většinu času jej není třeba použít. Nicméně na druhé straně se stejně jako v TeXu občas najdou situace, které algoritmy neřeší zrovna kvalitně a tehdy nastupuje ruční ladění.

    Lilypond umožňuje snad vše, co si v dané oblasti dokážete představit. Není problém pro něj sázet rytmickou linku pro bubny, stejně jako popovou písničku s textem a akordy. V módu ancient umí sázet i v barokním stylu (bohužel této notaci příliš nerozumím, takže nemohu posoudit jak kvalitně).

    A co na závěr dnešního dílu? Společně jsme se probrodili bažinou syntaxe Lilypondu. Tímto uzavírám popis jazyka a v závěrečném díle se vrhneme na technické drobnosti, jako je zpříjemnění editace.

           

    Hodnocení: 36 %

            špatnédobré        

    Nástroje: Tisk bez diskuse

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    29.11.2002 08:48 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše akordy
    ahoj, v komentari k prvnimu dilu jsi psal o moznosti zvladnout akordove znacky jako tabulatury. ja bych o tom docela ocenil zminku - cely ten serial jsem se na to tesil...
    1.12.2002 12:22 Tomáš Kopeček | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše akordy
    Asi jsem se vyjadril prilis vzletne. Psal jsem, ze je to mozne, ne, ze to pouzivam. Ony totiz ty znacky zrovna na estetice nedodaji, viz treba sborniky "Ja, pisnicka". Osobne jsem pouzival kombinaci Lilypond na noty + MusiXTeX na znacky na samostatnych listech. Vzhledem k tomu, ze lze v libovolnem miste vlozit libovolny TeXovy vstup, je mozne samozrejme vlozit i tyto znacky. Postup bych asi volil takovy, ze bych vytahal potrebna makra z MusiXTeXu a pak je pouzival na mista s akordy. Druha moznost, pro Lilypond schudnejsi, je obdobna zpusobu obvyklemu z MS Windows. Znacky se predem vygeneruji do fontu a ten se potom bude pouzivat. Rozdil je v tom, ze v prvnim pripade budete muset osetrit bounding boxy, zatimco v druhem zpusobu by to jiz nemel byt problem. Treti moznost je doplnit generovani znacek primo do Lilypondu. To ovsem povazuji za temer neschudne, nebot stejny akord se da hrat mnoha zpusoby a ktery z nich by mel by onen generovany? Omlouvam se, zda to vyznelo, ze to je trivialni. To rozhodne neni a v tomto ma prave MusiXTeX navrch. Tedy, neni to trivialni, ale je to rozhodne mozne. Zkusim se nad tim zamyslet a vyplodit nejakou jednoduchou variantu. Bohuzel k nedostatku casu to asi bude beh na delsi trat (Rekneme po Vanocich). P.S. O cem jsem se nezminil a co s tabulaturami uzce souvisi je v soucasne dobe vznikajici mod pro tabulatury (misto hlavicek not jsou cisla prazcu apod.) K zobrazeni akordu lze pouzit i tento mod, ac mne se zrovna nelibi. K nahlednuti na testovacich strankach
    3.12.2002 11:55 Tomáš Kopeček | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Akordove znacky
    Tak jsem se na to podival a jednoduchy vysledek je zde. Pokud by to nekdo nepochopil, nebo mel zajem o popis, jak z toho dostat PDF s Type 1 fonty apod., tak se zde ozvete a ja bych pripadne napsal jeste jeden dil o znackach, apod.
    3.12.2002 18:24 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
    Rozbalit Rozbalit vše Akordove znacky
    to je dobry, nic vic bych ani nechtel. krom toho, ja bych vubec nepotreboval texty a noty. mne staci ty znacky.
    4.12.2002 12:31 Tomáš Kopeček | skóre: 19
    Rozbalit Rozbalit vše Akordove znacky
    V tom pripade je zbytecne se zabyvat Lilypondem. Postaci kousek MusiXTeXu viz zdrojak vyse.

    Založit nové vláknoNahoru

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.