Portál AbcLinuxu, 6. května 2025 11:43
Akonadi je poslední z velkých pilířů KDE 4, který jsme si ještě nepředstavili, takže to v tomto díle napravíme. Rovněž si představíme různé zajímavé novinky z KDE 4.4, čímž dostaneme nejvíce obrázkový díl z této minisérie.
Základní otázka je jako obvykle – co to vlastně je? Správná odpověď je cache pro PIM data, nicméně to asi většině lidí moc neřekne, a proto je třeba podrobnější vysvětlení.
Stávající skupina programů zvaná kdepim představuje poměrně vyspělý nástroj pro práci s osobními daty – jeho součástí je e-mailový klient KMail, adresář KAddresBook, kalendář KOrganizer, poznámky KNotes a nakonec i zastřešující aplikace Kontact, která poskytuje rozhraní podobné tomu, které mají ekvivalentní aplikace stejného typu – MS Outlook, Lotus Notes nebo třeba Novell Groupwise.
PIM programy jsou obvykle zaměřeny na, řekněme, korporátnější klientelu než ostatní. Snad až na e-mailový klient. Tím pádem mívají tendence k jistému molochovatění (srovnejme třeba s Office programy, které vykazují podobné tendence), která ovšem v takovém prostředí není žádnou nevýhodou. Takže na samotné existenci takové skupiny programů není nic špatného. Až na to, že písmenko K z názvu KDE znamená Komponent (někteří tvrdí, že je to Kool, ale co může být více Kool než Komponenty?). A taková obrovská spousta špatně znovupoužitelného kódu s názvem kdepim prostě musí KDE vývojáře dráždit.
Takže se dostáváme k cílu Akonadi – cílem je rozbít (v přeneseném a občas i doslovném smyslu) (kde)pim do znovupoužitelných částí. Přičemž účelem Akonadi samotného je implementovat veškeré nudné detaily jako získávání PIM dat z různých zdrojů, jako jsou POP3/IMAP, Google kalendář, lokální, nebo i vzdálené vCard soubory, umožnit jejich vyhledávání, třídění a ukládání. Takže na klientu zbude pouze interakce s uživatelem. Není bez zajímavosti, že kombinace KMail a Akonadi představuje (respektive bude představovat) návrat k oddělenému MUA (Mail User Agent), což dobře znají třeba uživatelé klienta Mutt. Jediný rozdíl je, že Akonadi implementuje jak MTA (Mail Transport Agent), tak i MDA (Mail Delivery Agent), které bývají tradičně odděleny.
Ovšem to pořád není všechno, protože záběr Akonadi je ještě větší – vývojáři se netají s cílem jej prosadit jako standard freedesktop.org. Čili potom by mohly všechny PIM aplikace sdílet stejné implementace protokolů a být tak pouze uživatelským rozhraním. Je tu určitá podoba s existujícím evolution-data-server, ale vývojáři Akonadi shrnuli základní rozdíly takto – Akonadi je rozšiřitelnější a staví na používání D-BUS, namísto Corba/bonobo jako EDS. Jediným zásadním problémem je, že neexistuje Glib knihovna pro Akonadi, která by jej zpřístupnila i do „konkurenčního“ světa Gtk+ aplikací.
Z technického hlediska je významných několik věcí. Tou nejvýznamnější je, že Akonadi používá SQL databázi pro ukládání PIM dat. Je možné použít jak již běžící instanci, tak Akonadi umí spustit i vlastní proces. Donedávna byla jedinou podporovanou MySQL, ale 29. prosince 2009 byla přidána podpora pro PostgreSQL.
Podstatnou novinkou je integrace Akonadi a Nepomuku ve verzi 4.4, takže Akonadi teď kontroluje, zda je Nepomuk skutečně spuštěný. A pokud ne (anebo je použit špatný backend), začne si stěžovat.
S tím souvisí i velká nepříjemnost chystaného KDE 4.4 – uživatel Akonadi bude muset mít spuštěné dva databázové servery – Virtuoso a MySQL/PostgreSQL. Což je bohužel daň za poněkud rychlý a překotný vývoj, nicméně vývojáři Akonadi mají v plánu přidat i podporu pro SQL část databáze Virtuoso.
Běžící Akonadi je znázorněno modrou ikonou v systémové oblasti, která umožňuje provádět základní úkony jako spuštění, zastavení, vytvoření zálohy anebo konfiguraci.
V ovládacím dialogu je možné přidat a nastavit některý z Akonadi agentů, což jsou nezávislé pluginy implementující různé protokoly. Současná nabídka není nijak omračující, ale dá se očekávat, že vývojáři začnou portovat stávající implementace z různých programů do Akonadi agentů. Například KAddressBook je v KDE 4.4 jednou z prvních aplikací využívajících Akonadi, nicméně kvůli neexistenci LDAP agenta si stále LDAP přístup implementuje samostatně.
Problémem současného Akonadi je, že neexistují standardní uživatelé. Mimo KAddressBooku jsou to de facto jenom externí e-mailové klienty – mailody (1.5.0-alfa1) a lionmail (prohlížeč e-mailů v podobě Plasma widgetu). Jeho rozhraní je oproti KMailu dosti zvláštní, nicméně konfigurační dialogy Akonadi vypadají daleko rozumněji než to, co poskytuje KMail. Protože nepoužívá kio_imap jako KMail, takže netrpí jeho problémy, měl by být rychlejší, nicméně já spíše bojoval se (ne)stabilitou samotného programu (co chtít od alfaverze), takže nedokáži říct, zda je opravdu rychlejší. Z tohoto důvodu jsem rovněž netestoval žádné pokročilé funkce, jako například virtuální složky Nepomuku.
Ve vydáních 4.0 až 4.3 Akonadi dřímalo mimo hlavní zájem uživatelů – vývojáři spíše implementovali samotný systém a nikterak Akonadi neprotlačovali do ostatních programů. To se s příchodem 4.4 změnilo a KAddressBook a integrace s Nepomukem jsou důkazy toho, že se v budoucích verzích KDE již bez tohoto systému těžko obejdeme.
Před vývojáři Akonadi teď stojí několik úkolů – tím prvním je pokračovat v implementaci podpory dalších protokolů, dále pak dlouho očekávaná podpora Akonadi v KMailu pro IMAP, případně implementace Glib klienta, který by mohl zvýšit zájem vývojářů mimo svět KDE, a v neposlední řadě poskytnout podporu pro Virtuoso SQL server, což odstraní nutnost používat dva různé databázové stroje.
Pohledem na plán pro KDE 4.5 vidíme port KMailu na Akonadi IMAP a paralelně s tím je ve vývoji je i KMail Breakdown Plan, který má za cíl rozdělit současný monolit do komponent, jež by mohly používat i ostatní aplikace. Akonadi v KDE 4.4 tedy bude spíše připomínat Plasmu v KDE 4.0, čili něco umíme a chceme vám to ukázat, než cokoli jiného.
Pokračování: Novinky v KDE 4.4
Přes spousty textu jsme se nakonec dostali k tomu, co je vlastně v KDE4.4 nového. Na rozdíl od předchozího dlouhého povídání to teď vezmeme poněkud telegraficky…
Drobnost, kterou ocení především uživatelé KMailu, jimž chodí e-maily se spoustou položek v To:
nebo CC:
. KMail tyto údaje dokáže automaticky sbalit, takže nebudete nuceni se prodírat kilometry dlouhou hlavičkou jako doposud. Velice sympatické, především pokud jsou ty e-maily ještě navíc HTML (a existují situace, kdy je prostě potřeba si ten e-mail přečíst a ne ho jako normálně zahodit jako spam).
KRunner se nyní zobrazuje na vrchu obrazovky – tato změna mi osobně přišla rušivá zejména kvůli tomu, že nešlo okno jednoduše přetáhnout na „správné“ místo uprostřed obrazovky. Pro změnu je nutné navštívit nastavení.
Bez obrázkového důkazu, ale 4.4 je daleko více animované než předtím. Například změna obrázku na ploše je doprovázena morph efektem, všechno plynule zajíždí a vyjíždí, akorát na kartě nVidia s ovladačem nv jsem těch animací viděl méně.
Víte, lidé se ptali, proč není důležitá část plasmy napsaná v Plasmě. Takže tady máme nový dialog, akorát se umísťuje dospod obrazovky.
Konfigurační centrum nám bobtná, mezi verzí .73 a .85 přibyla řada nových voleb
Navíc umí zobrazovat tooltipy, které rovnou ukáží, které submoduly jsou k dispozici
Systemtray má podporu (alespoň některých) Plasma widgetů.
Jak jsem již nakousl v první části u povídání o KWinu, problémy Oxygen/Nitrogen/Ozone jsou již minulostí, takže vzhled současné výchozí dekorace oken je nastavitelný prakticky v každém ohledu.
Náhledy adresářů vypadají velice efektně:
Sympatické je, že KWin nedostává pouze nové efekty, ale i funkce, které nevyžadují funkční 3D akceleraci. Taby jsou funkce známá uživatelům Fluxboxu a dalších správců oken. Bude zajímavé sledovat, zda a jak tato vlastnost ovlivní zbytek programů, protože mít taby v KWinu, prohlížeči a vlastně i v taskbaru je už trochu moc tabů na nebohého uživatele.
Těžko říct, jak se vlastně taková funkce jmenuje, ale v zásadě jde o to, že pokud chce uživatel maximalizovat okno, stačí s ním zajet do horního okraje a po nějaké době se mu objeví maximalizovaný rámeček a pak stačí okno pustit a ono se maximalizuje. Podobně, pokud zajede doleva či doprava, okno se upraví tak, aby zabíralo přibližně polovinu obrazovky. Taková funkce se velice špatně vysvětluje a fotí, takže si prohlédněte video (2:12).
Plasma team si našel čas na rozpracování pokročilejších možností – takzvaných aktivit. Novinkou je search and launch aktivita, která dělá z plochy jeden velký KRunner.
Příjemnou drobností je i fakt, že už je možné nastavit různé akce, jako třeba „zobraz menu po kliknutí na ploše“.
Jednou z chybějících vlastností řady 4 oproti staršímu vydání byla nemožnost pouštět některé nastavovací moduly jako root, takže z ovládacího centra nešel měnit například datum a čas, případně nastavení KDM. Novinkou vydání 4.4 je tedy knihovna KAuth. Ta umožňuje běh kódu s vyšším oprávněním, než má aktuální uživatel, pokud se dokáže k jeho provedení autorizovat (obvykle prostě zadá heslo roota). Při použití KAuth tedy není nutné, aby pod rootem běžela celá grafická aplikace, pod ním běží pouze ta kritická část zvaná helper. KAuth obaluje platformní odlišnosti ohledně autorizace a spouštění privilegovaného kódu.
V linuxových systémech KAuth používá polkit-1, což je nástupce staršího PolicyKit, jehož vývojáři se od verze 0.9 rozhodli začít znovu. Více zasvěcených detailů viz Polkit and KDE: let’s make the point of the situation. Díky práci mnoha vývojářů (jmenovitě KDE teamu Fedory) KAuth odstiňuje vývojáře KDE i od této situace a je připraven i na přechod z PolicyKit na polkit-1, který je plánován na 4.5. Současné vydání bude používat PolicyKit jako výchozí možnost.
V nadcházejícím vydání je KAuth integrován zatím pouze do modulu pro nastavení času.
Jedním z velkých zklamání pro uživatele KDE je fakt, že populární programy K3b a Kaffeine zatím stále nemají (stabilní) verzi pro řadu 4.x, takže uživatelé buďto riskují s nějakou verzí z svn, případně používají starší a funkční variantu z KDE 3.
Jedním z důvodů tohoto stavu je i skutečnost, že se Sebastian Trueg, jakožto hlavní vývojář, věnoval spíše Nepomuku nežli K3b. Nicméně i tady se zablesklo na lepší časy, protože se objevil nástupce – Michal Malek z Polska. Při používání 1.66.0 jsem narazil na drobné problémy při grabování audiocd, takže jsem se vrátil k cdparanoia a ručnímu pálení z konzole. Proto nemůžu říct, jak dobře tato verze funguje.
Kaffeine se zdá být blíže stabilnímu vydání – číslo 1.0-pre2 ze září, ale u mě aplikace končila pokaždé pádem, takže jsem se vrátil zpět k verzi z 3.x.
Na webu je k dipozici řada screencastů, které prezentují novinky v KDE 4.4 v poněkud lepší formě, než je strohý popis.
A nakonec odkaz popisující současný stav KDevelopu a nástupce Quanty – Web developtment and KDE 4.
Toto vydání KDE představuje určitý přelom – jak se zdá, tak Plasma přestala hledat samu sebe a vývojáři se namísto stavění základů soustředí na vývoj nových vlastností. To se ostatně dá říct i o zbytku prostředí. Výjimkou jsou Nepomuk a především Akonadi, které vstupují do kolbiště uživatelských počítačů teprve nyní, takže jejich ostré hrany nebudou nijak výrazně upilovány. Největší problém představuje neexistence stabilních KDE4 verzí různých populárních programů jako K3b a Kaffeine.
V linuxových systémech KAuth používá polkit-1, což je nástupce staršího PolicyKit, jehož vývojáři se od verze 0.9 rozhodli začít znovu.LOL, takže už máme i restarty technologií ala m$...
Problémem současného Akonadi je, že neexistují standardní uživatelé.Aneb sága vývoje naruby pokračuje...
Donedávna byla jedinou podporovanou MySQL, ale 29. prosince 2009 byla přidána podpora pro PostgreSQL.Takže uživatel může vyměnit jednoho slona za jiného? To opravdu očekávají že průměrný desktop bude živit SQL databázi? Nemluvě o tom, že pro PIM data SQL asi není to nejvhodnější...
Dokud nemáte v ruce reálný kód který Vaši knihovnu bude používat, vyvíjíte naslepo.A pokud nemam k ruce nejaky backend, na kterem bude ten muj frontend zaviset, tak vyvijim naslepo rovnez a rekl bych, ze jeste vic, protoze nemam tuseni, jak ta funkcni vrstva bude pracovat.
Koncepce od uživatele dolů ale používá z jiného důvodu: uživatel neumí vysvětlit, co chce, uživatel chce co nejrychleji nablýskaný výsledek bez ohledu na funkčnost (o skutečnou funkcionalitu se stará až ve třetím kroku), o chybách v útrobách uživatel nedokáže argumentovat, takže vývojář může uživatele odbít. Celý to je o tom, jak rychle vytáhnout z uživatele peníze a pak se opravy nedodělků schovat do pokud možno nekonečné údržby.
Tohle je totiž jedna z věcí, kterou se odlišují komerční aplikace od nekomerčních. Můžeme vzít provařený příklad Windows a GNU/Linuxu. Přesně tenhle přístup vytlačil Microsoft z oblasti serverů.
To se obecně taky neděje.ze ne? jednu databazi si tahne nepomuk (redland, sesame2 nebo virtuoso), druhou databazi zase kdepim a jeho akonadi. nejak se nam ta krasa a cistota unixu v podani soucasnych (nejen) linuxovych desktopovych prostredi ztraci.
Jedna instance MySQL je pár mega paměti, míň než pár pitomých pixmap z nesmyslných appletů na ploše. Na CPU cykly to taky není žádná extrémní zátěž navíc. Ono je to sice hezký se pohoršovat, že prej oh noes, je v tom MySQL, enterprise, bloatTo není pravda. MySQL je docela složitá věc jak na správné nastavení tak údržbu. Používá akonadi aspoň explicitně innodb? Stará se nějak někdo nebo něco o pravidelnou zálohu z toho krámu? Co má uživatel dělat, když to s sebou sekne? Já hlavně nechápu proč zronva MySQL. Proč tam nedali nějaký obecný SQL driver, který bude umět všechno od sqlite po oracle? Vždyť i to pitomé Qt to už takhle umí. Kdyby aspoň to MySQL bylo nějak unifikované pro více částí KDE, nebo aspoň se plně využívaly výhody SQL (sdílení, přístupová práva, ... a kdoví jak složité dotazy to tomu klade). Ale takhle je to tak, že jedna věc si s sebou donese jednu sloní nohu, druhá věc druhou, a ve výsledku na netbooku běží plnohodnotný mainframe.
Já hlavně nechápu proč zronva MySQL. Proč tam nedali nějaký obecný SQL driver, který bude umět všechno od sqlite po oracle? Vždyť i to pitomé Qt to už takhle umí.Že by bylo jednodušší to vyvinout a otestovat pod jednou databází a teprve potom rozšiřovat o podporu ostatních? Což je tak zhruba to, co se teď děje ...
když potřebuju zálohovat, stačí mi relativně jednoduchý script, kterým dělám dump databáze a mohu ji tak snadno kdykoliv obnovit.Tak na tohle zrovna MySQL není moc dobrá. Narozdíl od všech jiných desktopových udělátek si data ukládá mimo uživatelův $HOME, takže je zálohování výrazně složitější (ostatní se zálohuje automaticky spolu s $HOME).
Tak na tohle zrovna MySQL není moc dobrá. Narozdíl od všech jiných desktopových udělátek si data ukládá mimo uživatelův $HOME, takže je zálohování výrazně složitější (ostatní se zálohuje automaticky spolu s $HOME).
Hmm...
10985 ? Sl 0:25 /usr/sbin/mysqld --defaults-file=/home/vantomas/.local/share/akonadi//mysql.conf --datadir=/home/vantomas/.local/share/akonadi/db_data/ --socket=/home/vantomas/.local/share/akonadi/db_misc/mysql.socket
Ono si poviete naco - ale staci,ze nieco zere CPU na max, stupne jeho teplota a tym padom aj teplota GPU a celeho notebooku. Samozrejme to plati aj opacne.Já používám "Prohlížeč zátěže systému", "Teplota", "Síť" - ta by potřebovala vylepšit
Příjemnou drobností je i fakt, že už je možné nastavit různé akce, jako třeba „zobraz menu po kliknutí na ploše“.Konecne
KDE3 bylo normální solidní GUI.vzpominam si, jak jsem kdysi pred lety od kde odesel. nejprve jsem zahodil kmail, pozdeji cele kde, protoze bylo nestabilni a pomale. pred casem jsem kde3 vyzkousel znova a shledal ho pouzitelnym - patrne opravili zasadni chyby, a hlavne se zvysil vykon pocitacu. jenze to uz vyvojari kde3 hodili pres palubu a zacali vyvijet dalsi nepouzitelnou napodobeninu desktopoveho prostredi. tesi mne, ze jsem nekolika lidem s linuxem na notebooku neinstaloval kde. zaroven mne desi, ze dva dalsi kde(3) pouzivaji, protoze po dalsim upgradu nezbyde nez jim pretahnout postu do neceho jineho a vysvetlit jim, ze kde uz neni tim dobrym prostredm, jak byvalo. zbyva nadeje, ze se a) najde skupina programatoru, ktera bude pokracovat ve vyvoji kde3, nebo b) se vyvojari kde vzpamatuji, prestanou si hrat s blbinama, kde4 zahodi jako slepou vetev vyvoje, a sami se vrati ke kde3. obavam se vsak, ze spis si jako uzivatele budeme muset najit jine graficke prostredi. mozna za pet let bude kde4 stabilni, jaksi pouzitelne, a budeme potrebovat pocitac s nejmin sestnactijadrovym procesorem a 12 GB RAM, aby zvladnul vsechny databaze a dalsi balast, ktery to s sebou potahne :-/
Asi budu muset zkousnout gnome-terminalterminálů existuje celá řada, a co si budeme povídat, konsole (obzvlášť verze 4) je taky pěkně k vzteku.
KDE4 se, proti starému KDE 3 bazmeku, například vyznačje tím, že to někdo navrhl, a ne jenom udělal GUI pro svůj kód.To by mě zajímalo kdo a jak...
Dneska mám Okular
Lol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?
Nebo ten zmatený napůl prohlížeč napůl filemanager konqueror.
Ehm momentálne skúšam používať filemanager z KDE 4. To sa dá akože dolphinpart porovnávať s konquerorom? Veď ten dolphin je otrasný. Stačí, že pri pokuse o presun súboru sa na to vykašlem, pustím myš a chce to vložiť do aktuálneho adresára. WTF?
Nebo takový Gwenview
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing? Alebo gwpart v konquerore, ktorá na rozdiel od 3.x neumožňuje ani len prechádzanie obrázokov?
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing?Na co by vám byl?
Lol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?Tys asi nikdy v zivote nepouzival KPDF.
Ehm momentálne skúšam používať filemanager z KDE 4. To sa dá akože dolphinpart porovnávať s konquerorom? Veď ten dolphin je otrasný. Stačí, že pri pokuse o presun súboru sa na to vykašlem, pustím myš a chce to vložiť do aktuálneho adresára. WTF?Co je na tom WTF? Ted muzu velmi jednoduse pretahovat veci levym tlacitkem a dolphin se vzdy zepta co chci delat.
Ten prehliadač obrázkov, v ktorom sa nedá nastaviť ani len antialiasing? Alebo gwpart v konquerore, ktorá na rozdiel od 3.x neumožňuje ani len prechádzanie obrázokov?Teda, zajimalo by mne jak chces delat antialiasing bitmapy
Tys asi nikdy v zivote nepouzival KPDF.
Používam ešte stále, lebo okular vždy po náhodnom počte prečítaných strán prestane fungovať (posunie sa na poslednú stranu a tú si pamätá, stále, dajú sa len vymazať konfiguráky). Proste úžasná zmena k lepšiemu.
Co je na tom WTF? Ted muzu velmi jednoduse pretahovat veci levym tlacitkem a dolphin se vzdy zepta co chci delat.
A načo to zobrazovať keď to pustím do toho istého folderu, kde som pretože som sa proste rozhodol nepresunúť to. (video).
Používam ešte stále, lebo okular vždy po náhodnom počte prečítaných strán prestane fungovať (posunie sa na poslednú stranu a tú si pamätá, stále, dajú sa len vymazať konfiguráky). Proste úžasná zmena k lepšiemu.Budto ma OpenSuSe fakt nejake verze KDE ktere se normalnim smrtelnikum a ostatnim distribucim nedavaji k dispozici, nebo nevim (Okular funguje skvele, dokonce lepe nez Acrobat, ktery neumi obcas vytisknout stranky v rozsahu pokud ten dokument vlastni cislovani stranek).
A načo to zobrazovať keď to pustím do toho istého folderu, kde som pretože som sa proste rozhodol nepresunúť to.Protoze to je ta spravna semantika. Kdyz neco nekam dropnu tak se mne ma zeptat co jsem tim myslel. Na co mi je proboha dobre presouvani ikonek?
Okular je jeden z nejlepších prohlížečů dokumentů, který jsem kdy potkal. Tu a tam se nějaký bug najde ve všem, ale zrovna scrollování funguje výborně.Dneska mám OkularLol, ten pomalý odpad, ktorý sa každú chvíľu rozbije a nefunguje scrollovanie?
bude možné pracovat v KMailu s lokálním maildirem bez toho, abych si musel nastavit IMAP. Po jaké době? Celém cyklu KDE 3! Konečně!V KDE3 to funguje uz dlouho, akorat to nejde naklikat. Pred lety jsem na to nasel nejaky navod, podle ktereho jsem udelal par linku, upravil konfiguracni soubor a od te doby to funguje.
/usr/kde/3.5/bin/konsole -T "FF/TB Vim" --nohist --nomenubar --notabbar --noframe --noscrollbar --vt_sz 138x48 --schema Linux.schema --workdir ~
Většina těchto voleb u KDE4 verze samozřejmě chybí, dostanu konsoli s tabama, menu...
Jo když jsme u menu, kampak se poděla možnost mít ho jako u OSX pěkně nahoře kde nikomu nevadí a je snadno dostupné (usability!!!)? Jsem jediný kdo má širokoúhlý (=relativně nízký) monitor?
Umí to už alespoň omezit maximální šířku "titulku" tabu? Myslím že jsem stejně ještě na něco zapomněl.
Jinak ale chválím dobrou práci s kopírováním akcí do více tabů, škoda že to bylo na úkor likvidace ostatních vlastností.
$ find ... | wc -l 68166
konsole$ time find ... [...] real 0m0.799s user 0m0.132s sys 0m0.276s
urxvt$ time find ... [...] real 0m1.839s user 0m0.200s sys 0m0.336s
$ konsole --version Qt: 4.6.0 KDE: 4.3.4 (KDE 4.3.4) Konsole: 2.3.3Vypadá to, že konsole je podle čísel rychlejší, ale podle oka kreslí hrozně cukaně a i když zvládne zpracovat hromadu výstupu za krátký čas, je to tak na 2-3 FPS a vytížení procesoru je přes 80 %, když se pustí výpis na delší dobu. V případě urxvt je to přes 30 FPS a vytížení procesoru kolem 20-30 %. Ty hodnoty jsou z ustáleného stavu, rozptyl přibližně kolem 10-20 %. Oba terminály používají font Terminus při stejné velikosti fontu i okna.
ISSN 1214-1267, (c) 1999-2007 Stickfish s.r.o.