Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
V tomto díle našeho vašeho nepravidelného seriálu (?) o správcích oken neboli okenních manažerech se budeme věnovat programu, na který jsem narazil víceméně náhodou a který jsem si okamžitě oblíbil. Jedná se o pekwm, vyslovujte [pé-kvé-em]. Nabízí se pochopitelně srovnání s BlackBoxem, o kterém jsem psal v minulém díle. Rozhodl jsem se, že oba správce srovnávat nebudu, to ať udělá laskavý čtenář sám. Ačkoliv jsou oba programy minimalistické (doufám, že už se bez toho slova obejdu), každý z nich je jiný a celkový rozdíl mezi těmi "maličkostmi" je obrovský.
Program roste na adrese www.pekwm.org. Stáhněte si zdrojové
soubory a zkompilujte jej. Při kompilaci je vhodné zadat mimo jiné volbu
--enable-harbour
(viz configure --help
). Tím
se přikompiluje podpora dokovatelných aplikací, které jsou pro tyto malé
správce oken typické a navyšují jejich užitnou hodnotu. V pekwm se
oblast, ve které se zobrazují dockapps, nazývá "harbour" -- přístav. Jak
výstižné. Těchto miniprográmků jsou na Internetu tisíce, googloojte
.
Konfigurační soubory programu se nainstalují do
/usr/local/etc/pekwm/
, témata a skripty do
/usr/local/share/pekwm/
. Po prvním spuštění se soubory s
konfigurací zkopírují do domovského adresáře uživatele
(~/.pekwm/
), témata a skripty načítá z výše zmíněného
standardního adresáře. Hlavní element, který tvoří celého správce, je
menu (hlavní, okenní, se seznamem ikonifikovaných a se seznamem běžících
aplikací). Není zde žádný panel, který by cokoliv zobrazoval, celou
plochu monitoru máte konečně pro sebe!
V adresáři ~/.pekwm/
se nacházejí soubory nastavující
chování správce, které jsou bohatě dokumentovány. (Odkazy vás přesměrují
na originální dokumentaci.)
Soubor | Obsah a účel |
config | Hlavní konfigurační soubor. Zde se uvádí, kde leží ostatní
konfigurační soubory (všechny jsou uvedeny v této tabulce). Kromě toho se zde
specifikuje chování správce oken, jedná se tedy o jádro celého systému.
Ve zkratce:
|
autoproperties | V souboru jsou uloženy "Automatic properties" čili "automatické
vlastnosti". Je zde specifikováno, kde se má okno zobrazit (plocha,
poloha na ploše), jeho velikost, stav (ikona, na všech plochách, vždy
navrchu, pouze titulek atd.) a také to, jestli má okno dekoraci správce
oken a je-li seskupeno (o tom později). Identifikace oken se provádí na
základě jeho názvu, který lze získat pomocí programu xprop .
Je zde uvedeno několik vyčerpávajících příkladů: např. okno "Ořez" v
GIMPu se objevuje vždy na tom nejhorším místě. Můžeme ho tedy donutit,
aby se zobrazovalo v pravém horním rohu. Vynikající myšlenka. |
keys | Soubor definuje klávesové zkratky. Můžete si vymýšlet nejkrkolomnější kombinace, budete spokojeni. Napočítal jsem celkem 69(!) akcí, které správce k ovládání plochy a oken nabízí. To ještě není vše, můžete je totiž kombinovat a provádět různé obskurní činnosti (poslední příklad). Jediné mínus je, že jsem nikde nenašel definice kláves a musel jsem dlouho zjišťovat, proč mi nefunguje kombinace s klávesou "Alt", nebo co to je "Mod4". (Mělo být "Mod1"; "Mod4" je pravá winklávesa.) Soubor má tři sekce: Global -- obecné klávesové hmaty, MoveResize -- režim posunu/změny velikosti okna, Menu -- režim výběrů z nabídek. |
menu | Definice dvou nabídek: hlavní a okenní. Hlavní se objevuje, pokud kliknete např. pravým tlačítkem na ploše, okenní, pokud kliknete pravým tlačítkem na titulku okna. Hlavní menu má jednoduchou a logickou strukturu, která je v tomto typu souborů obvyklá. Definujete položky, akce, které jsou s nimi svázané, podnabídky apod. Specialitou jsou tzv. dynamická menu. Jedná se o skript v jakémkoliv jazyku, na jehož výstupu musí být seznam platných položek menu. Jako příklad slouží skript pro změnu tématu. Nabídka pro ovládání okna je vyčerpávající, zbývá ji jen počeštit.
Jak už jsem zmínil, všechny akce lze provádět klávesovými zkratkami,
takže pro někoho je toto menu zbytečné. |
mouse | Sekce pro myš je dělena do tří částí (Frame -- rám a titulek oken, Client -- plocha okna, Root -- výraz pro plochu), v každé tedy znamená např. kliknutí levého tlačítka něco jiného. Dále lze definovat akce pro pohyb myši, uvolnění tlačítka atd. |
start | Tento skript je alternací standardního skriptu
~/.xinitrc . Odlišuje se od něj v tom, že je spouštěn nejen
na začátku sezení, ale pokaždé, když je pekwm restartován příkazem
Restart z hlavní nabídky. |
Velice důležitou a praktickou vlastností manažeru je, že podporuje seskupování programů. V praxi to funguje tak, že "uchopíte" prostředním tlačítkem okno a přetáhnete ho na jiné. Titulek okna se rozdělí na polovinu, v každé polovině je popiska jednotlivého programu. Ty vybíráte opět kliknutím středního tlačítka. Jako ukázku můžete shlédnout následující animovaný obrázek.
Okno opět odtáhnete podržením prostředního tlačítka. Ačkoliv je celá situace trochu nepřehledná, až si zvyknete na to, že vám v jednom "okně" běží čtyři aplikace, budete se divit, jak je možné, že to jinde nefunguje.
Jak jsem už zmínil, program podporuje témata, což není nijak neobvyklé, ale udělá to člověku radost. Já jsem vyrobil naprosto originální téma pro čtenáře AbcLinuxu, můžete si ho stáhnout včetně všech konfiguračních souborů. Všechny obrázky v tomto textu (pokud není napsáno jinak) jsou snímány v prostředí, kde bylo toto téma použito.
Mechanismus témat nebo chcete-li skinů je tradičně jednoduchý, ale v konečném efektu silný. Jako autor tématu máte k dispozici několik částí okna, které můžete (musíte, pokud už jednou začnete) pokrýt bitmapou. Jsou to vertikální a horizontální okraje, rožky a titulek okna. Pro definici tlačítka můžete použít všechny příkazy, které správce nabízí, takže počet tlačítek na titulku okna nemusí být jen klasický (tři), ale můžete své schopnosti rozvinout. Poloha tlačítek na titulku je na vás. Následuje ukázka z výše uvedeného stylu.
Window {
TitleHeight = "14"
TitlePadding = "2"
Font = "-b&h-lucida-medium-r-*-*-10-*-*-*-*-*-iso8859-2" {
Justify = "Center"
}
Focused {
#grouped, not focused but selected
Text = "rgb:00/00/00" # text titulku
Pixmap = "unse-win.xpm" # bitmapa titulku
Separator = "bd-vrt.xpm" # vertikální
odělovač
Border { # názvy použitých bitmap
Top = "fo-bd-c.xpm bd-hrz.xpm fo-bd-c.xpm"
Side = "bd-vrt.xpm bd-vrt.xpm"
Bottom = "fo-bd-c.xpm bd-hrz.xpm fo-bd-c.xpm"
}
}
...
Menu {
Font = "-b&h-lucida-medium-r-*-*-10-*-*-*-*-*-iso8859-2"
Padding = "4"
TextJustify = "Left"
TextColor = "rgb:ff/ff/ff"
TextColorSelected = "rgb:dd/ff/ff"
TextColorTitle = "rgb:ff/ff/ff"
Background = "rgb:39/5d/73"
BackgroundSelected = "rgb:66/89/a1"
BackgroundTitle = "rgb:00/00/00"
BorderColor = "rgb:3d/53/65"
BorderWidth = "2"
}
Ukázka plochy, odkaz na celý obrázek (cca 200 kB).
Ukázka plochy, odkaz na celý obrázek (cca 135 kB)
Je na místě zmínit také nevýhody manažeru. Nesetkal jsem se s žádnou chybou (bugem) nebo výrazným koncepčním nedostatkem. Nemám pocit, že by se chování programu nastavovalo příliš složitě, jak se autoři pořád obávají, naopak, ačkoliv neprogramátor, mám pocit, že jsem si "naprogramoval" svůj vlastní manažer na jakémsi základě, který jsem si stáhl. Prostě program je natolik flexibilní, že u každého uživatele může vypadat jinak a jinak se chovat, ale zároveň je jednoduché používat ho konvenčním způsobem.
Program neumí uložit sezení a znovu je načíst. To je pro tyto "odlehčené" správce charakteristické a lze to chápat jako daň jednoduchosti (celý systém je tvořen jedním programem). Otázkou je, zda-li je tato vlastnost žádoucí. Jakýkoliv program lze spustit na přesně určeném místě, lze ovlivňovat jeho parametry, a to i v okamžiku, kdy už program běží (je ovšem nutné správce z hlavní nabídky restartovat).
Nepřišel jsem ale na to, jakým způsobem změnit standardní chování při přesunu okna: stisknete-li nad plochou okna levý alt (resp. Mod1 v terminologii) a za stisku pravého tlačítka táhnete, okno se roztahuje ve směru tahu pouze tehdy, bylo-li uchopeno v pravé dolní části. Když ho chytnete v horní části, "stahuje" se horní část dolů (spodní část se tedy nemění). To je pro mě velice nepříjemné, protože jsem si zvykl na to, že okno lze uchopit kdekoliv, táhnout alt+pravé tlačítko, a tím ho zvětšovat/zmenšovat.
Jak jsem už uvedl, neobjevil jsem žádnou chybu v programu, což ovšem neznamená, že v něm žádné nejsou. Celý systém na mě působí dokonale: stoprocentně funkční, jednoduchý, přizpůsobitelný, rychlý a zábavný. Slučuje všechny kladné vlastnosti tohoto typu okenních správců a těch záporných má přitom minimum. Pro někoho tím může být absence informačního panelu; ten lze ale nahradit některou z dokovatelných aplikací. Není nutné spouštět externě žádné zásadní programy, pouze ty, které přinášejí nějakou přídavnou hodnotu (nastavení pozadí, dockapps, hodiny apod.). Jeho nastavení vyžaduje pár hodin zkoušení a ladění (hlavně nastavení kláves), ale výsledek je snad přesně to, co uživatel vyžaduje. Myslím, že nemusíte dělat kompromisy.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To jsi mi, Vlastimile, neměl dělat - dávat mi ve zkouškovém do rukou takovou hračku
Trochu vážněji: wm je opravdu zajímavý, malý,konfiguráky (po letmém kouknutí patrně = zatimní dojem) jednoduché.
Jen malá výhrada k Tebou dodanému tématu: ještě tam chybí tučnák na levé straně lišty - zkusím si ho tam nějak dodat
Malinko OT: Na prázdniny si vezu své pc domů a uvidíme, zda se jej např. pomocí pekwm naučí ovládat maminka. Ona je totiž v oblasti počítačů absolutně netknutá (tedy včetně OS jistého Williama G.) Výborné pole pro agitku
Trochu kostrbaté, ale nenapadá mě, jak bych subj jinak popsal.