Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Quantian je variantou Knoppixu / Debianu pro numerické a kvantitativní výpočty z oblasti biologie, chemie, matematiky, fyziky i dalších příbuzných oblastí, samokonfigurující se a přímo bootovatelná cd-rom/dvd distribuce, umožňující počítači, toho bootu schopný, stát se plnokrevnou linuxovou pracovní stanicí. Quantian taktéž obsahuje clusterKnoppix a je přidána podpora pro openMossix, rozšíření jádra pro clusterování, včetně vzdáleného bootování tenkých klientů v rámci terminal serveru openMossix přes PXE. Distribuovaný systém lze v Quantianu použít jako "sneaker net" - spouštěním jobů na jednotlivých počítačích a sbíráním výsledků, jako "Beowulf" cluster - prostřednictvím MPI, PVM a dalších metod, které požadují vlastní paralelní kód (lze použít R wrappery), prostřednictvím openMossixu, který zprostředkovává celou nakonfigurovanou síť počítačů jako jako jeden počítač a nevyžaduje explicitní paralelní kód. Dřívější verze Quantianu zůstávají stále dostupné ke stažení. Nyní je dostupná verze 0.7.9.2, ve které je jádro 2.6.12 a KDE 3.5.1.
Stručné souhrné úvodní informace jsou dostupné mj. z DSC2005, Usenixu 2004 a v Politickém metodologovi.
Quantian je rozšířením Knoppixu a clusterKnoppixu, ze kterých si bere gigabyty softwaru i plně automatickou detekci a konfiguraci hardwaru. Na rozdíl od Knoppixu jsou na Quantianu umístěny mnohé programy podle zájmu teoretiků i praktiků ve zpracování dat. Přidané mnohostní, numerické a vědecké programy zahrnují:
Nastavenou konfiguraci Quantianu lze uložit, v mém případě na
flashku, pak ji lze při bootu načíst zadáním knoppix
myconfig=/dev/sda1
.
Při bootu jsou nabízeny volby mj. fb1280x1024, fb1024x768, fb800x600, je možné nastavit národní prostředí, vybrat si při startu wm z icewm, fluxbox, kde a twm, při 1GB++ RAM do ní vše nakopírovat, zapnout/vypnout DMA, zvolit podporu brailova písma, vybrat runlevel, otestovat médium v cd/dvd mechanice, otestovat paměť. Množstvím softwaru mne uchvátil. I taková hloupost, jako je učení se psaní na stroji, je v Quantianu obsažena (KTouch). Mapu oblohy nabídne Kstars - viz obrázek, dokáže i simulovat pohyb planet v naší Sluneční soustavě. V možnostech simulace je Celestia možná ještě dál. Internetová rádia zvládne Kaffeine. Jediné, co mi chybí, je htop (lze jej ovšem apt-getnout). Při hledání podkladů k Calcu jsem narazil i na stránku o Mersennových prvočíslech. Také jsem objevil staré pravidlo, že není pěkné jen to, co se třpytí, má lákavé gui a tak, například zmiňovaný autoclass hledá souvislosti v datech samotných, používá Bayesovskou klasifikaci systémů.
Používání takovéto distribuce mi přijde vhodné i pro začátečníky, budou jako já překvapeni, co vše pěkné už v open softwaru je. Přímo z menu lze spustit ssh, sambu a nx servery. Hračičkové by mohli ocenit přítomnost slušného počtu her, jmenovitě najdou Kgalaxa, Frozen-bubble, KAsteroids, Enigma, Monopoly, KAtomic, Tetravex.
Čerpáno z: Quantianu a Penguina, který mne na stopu Quantianu přivedl a tímto bych mu chtěl i poděkovat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
V části Podrobněji o některých programech se dozvíme podrobný popis KLogic je simulační program pro kybernetiky. Nevím co je na tomto popisu podrobného. Ani nevím, proč by KLogic měl být předsnostně určen kybernetikům.¨
Nakonec proč se autor tolik rozplývá nad obsaženými hrami včetně několika screenshotů, když se jedná o vědeckou distribuci? Proč nepoví, které nástroje v distribuci chybí apod. Osobně třeba bych postrádal nástroje typu GMTK nebo HTK, ty ale vzhledem k licencím není možné zahrnout do distribucí. Ale co nějaká náhrada?
Každý to vidíme jinak milý pane,mě se to co tu píše autor velice hodí.
Autor se hlásí a děkuje za kritiku
Výklad GLPK je špatně přeložený text (package for solving large-scale linear programming).
GnuPlot je program ... to samé , vim, že je na grafy, ale zmátl mne text "is a portable ... plotting utility ...".
KLogic jsem zkoušel, nabízel mi skoro stejné možnosti, jako jsme brali na Teorii řízení v Plzni u analogového počítače Meda-t, akže jsem ho popsal jako program pro kybernetiky.
Něco o hrách jsem přidal pro zdůraznění, že i pěkné hry jsou v linuxu.
Co v Quantianu není a nemohlo tam být, to zjistim časem. Zjistil jsem, že takové distro je a bylo mi divné, že se o něm na AbcL nepíše.
P.S. Mnou navrhovaný nadpis zněl Quantian navždy , čili líbí se mi jako univerzální řešení na (skoro?) vše.
Mně se ten článek líbí. Quantian vyzkouším, nabízí opravdu mnoho možností a to i pro začítečníky. Jasně, machři všechno zkritizují
třeba s těmi hrami je to asi takhle :"Hračičkové by mohli ocenit přítomnost slušného počtu her, jmenovitě najdou Kgalaxa, Frozen-bubble, KAsteroids, Enigma, Monopoly, KAtomic, Tetravex..." Nevnímám, že by byl autor exaltovaný z množství her.
Teď se mi konečně podařilo Quantiana i spustit po instalaci (knoppix-installer
) z disku. Nesedělo mu něco mezi lilo/ne reiserem/kernelem, Knoppix sám používá grub, při instalaci na harddisk je nabídnuta možnost vytvořit bootovací disketu, to jsem odmítl, jádro Quantianu (2.6.12) jsem nakopíroval do /bootu, upravil lilo a nic ... hrál jsem si se změnou file systému a nakonec mi naběhl s mym vlastnim 2.6.15, ale teprve až jsem nakopíroval i /lib/modules k němu na partišnu.
Bohužel je dost textů v menu atd. v němčině (na rozdíl od live verze na dvd!?), snad to jde změnit, až zjistim jak, dopíšu.
Ohledně němčiny/angličtiny jsem snad něco našel.
Tak s tim návodem jsem neuspěl, žádné preference jsem nenašel, ale aspoň tam byl tip, že to lze při bootu live distra změnit. Tudíž jsem zapátral po disku, našel staré lilo.conf na hda9, z toho dopsal do aktuálního "lang=en"
do příslušné části, čili append="lang=en resume=/dev/hda9 splash=silent"
. Dokonce mi zbyly uložené sešny od terminálu s německým popisem
Je toto dostatečnou odpovědí? (I (namátkou) yorick, který není zdá se v deb dostupný, lze přes apt-get stáhnout.) Tj. zřejmě toho obsahuje více, než je běžně dostupné.
cat /etc/apt/sources.list # /etc/apt/sources.list for Knoppix # If you want to do a "full upgrade", you should first # upgrade the Packages from Debian/unstable (KDE & Co.) # before doing a (dist-)upgrade for Debian/testing. # # See sources.list(5) for more information, especialy # Remember that you can only use http, ftp or file URIs # CDROMs are managed through the apt-cdrom tool. # Security updates for "stable" deb http://security.debian.org stable/updates main contrib non-free deb http://security.debian.org testing/updates main contrib non-free # Stable deb http://ftp.de.debian.org/pub/debian stable main contrib non-free # The non-US branch doesn't exist anymore since sarge. -KK # deb http://ftp.de.debian.org/pub/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free # deb-src http://ftp.de.debian.org/pub/debian-non-US stable/non-US main contrib non-free # deb-src http://ftp.de.debian.org/pub/debian-non-US testing/non-US main contrib non-free # deb http://ftp.de.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free # deb-src http://ftp.de.debian.org/debian-non-US unstable/non-US main contrib non-free # deb http://ftp.de.debian.org/pub/debian-non-US testing/non-US main contrib non-free # Stable Sources # deb-src http://ftp.de.debian.org/pub/debian stable main contrib non-free # Testing deb http://ftp.de.debian.org/pub/debian testing main contrib non-free # Testing Sources # deb-src http://ftp.de.debian.org/pub/debian testing main contrib non-free # Unstable deb http://ftp.de.debian.org/debian unstable main contrib non-free # Unstable Sources # deb-src http://ftp.de.debian.org/debian unstable main contrib non-free # Experimental deb http://ftp.de.debian.org/debian ../project/experimental main contrib non-free # Experimental Sources # deb-src http://ftp.de.debian.org/debian ../project/experimental main contrib non-free # ndiswrapper source deb http://ndiswrapper.sourceforge.net/debian ./ # KDE 3.4 (not in sarge) # deb http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.1/ ./ # deb-src http://pkg-kde.alioth.debian.org/kde-3.4.1/ ./ # Unichrome graphics driver # deb http://www.physik.fu-berlin.de/~glaweh/debian/ unichrome/ # deb-src http://www.physik.fu-berlin.de/~glaweh/debian/ unichrome/ # NX stuff # deb http://www.kalyxo.org/debian/ experimental main # deb http://www.kalyxo.org/debian/ unstable main # ndiswrapper # deb http://rigtorp.se/debian unstable/ # deb-src http://rigtorp.se/debian unstable/ # Blades Repository (pppoeconf & co) # deb http://people.debian.org/~blade/testing ./ # deb-src http://people.debian.org/~blade/testing ./ # deb cdrom:[Debian GNU/Linux 2.2 r3 _Potato_ - Official i386 Binary-1 (20010427)]/ unstable contrib main non-US/contrib non-US/main # Knoppix special packages resource at LinuxTag HQ # deb http://developer.linuxtag.net/knoppix ./ # deb-src http://developer.linuxtag.net/knoppix ./ # deb http://snapshot.debian.net/archive pool gcc # deb-src http://snapshot.debian.net/archive pool gcc # From the Kanotix archives deb http://kanotix.com/files/debian/ ./ # deb-src http://kanotix.com/files/debian/ ./ # Packages from ubuntu. CAUTION, they don't mix well with Debian # deb http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main universe multiverse # deb-src http://de.archive.ubuntu.com/ubuntu hoary main universe multiverse
Zadařilo se mi koupit IBM Thinkpad R51E, Quantian detekoval snad vše a vesele maká .
Pro prohlížení zabezpečných html stránek v mozille nutno apt-getnout "mozilla-psm".