Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Tasque je velmi mladý, kvalitní správce vašich úloh a seznamu úkolů. Byl vytvořen v roce 2008 programátory Novellu jako projekt během takzvaného Hackweeku. Účelem bylo vytvořit rozhraní k internetové službě Remember The Milk, které by zapadalo do prostředí GNOME, nebylo zbytečně složité, a mít do jednoho týdne použitelný program. S těmito myšlenkami projekt založili dva programátoři Novellu - Boyd Timothy a Calvin Gaisford.
Tasque je napsán v jazyce C# na platformě Mono. Výběr tohoto jazyka zdůvodnili autoři tím, že programování v Mono je rychlé a může se k nim přidat mnoho dalších uživatelů a vývojářů. Díky tomu je možno využívat nejen server Remember The Milk a lokální SQLite databázi, ale také Evolution Data Server, ICEcore a na server Hiveminder.
Co všechno tedy Tasque umí? Předně vám dává možnost spravovat své seznamy úkolů. V jednoduchém okně vidíte přehledný seznam úloh řazený chronologicky a zároveň podle priority. Priority i datum, do kdy chcete danou položku splnit, lze velmi pohodlně měnit z hlavního okna programu. Poznámky k položce můžete přidávat, měnit a nebo mazat pomocí nabídky „Poznámky...“.
Pro instalaci si můžete vybrat ze dvou možností. Buď můžete využít repozitáře své distribuce, nebo zkompilovat Tasque ze zdrojového kódu. Pro přidání zdroje do Ubuntu, ze kterého můžete nainstalovat tento balíček, spusťte příkaz gksudo gedit /etc/apt/sources.list a přidejte do něj následující řádku (pro Ubuntu 8.10):
deb http://ppa.launchpad.net/tasque-packagers/ubuntu itrepid main
Můžete samozřejmě využít i grafického správce zdrojů tak, jak je popsáno na Ubuntu Wiki.
V případě, že si chcete Tasque zkompilovat, stáhněte si na domovské stránce poslední verzi nebo nejaktuálnější kód z SVN repozitáře na adrese http://svn.gnome.org/svn/tasque/trunk. Pro kompilaci budete potřebovat balíčky gtk-sharp, glib-sharp a ndesk-dbus. Pro lokální SQLite databázi je třeba ještě sqlite3 a pro Evolution Data Server evolution-sharp. Následně stačí použít magickou trojici ./configure && make && make install a můžete začít využívat Tasque.
Lehce použitelný správce ToDo listů - to chtěli vývojáři vytvořit. A své plány dokázali uskutečnit. V první řadě je třeba vybrat si backend, který si přejete používat. Bohužel nelze volně synchronizovat jednotlivé backendy, tudíž při přechodu z jednoho na druhý ztratíte své úkoly. Ne doslova, můžete si je samozřejmě zobrazit znovu, ale nelze je uložit na vzdálený server.
Po prvním spuštění se zobrazí okno nastavení, ve kterém si můžete vybrat backend a také, které úkoly chcete vidět pod volbou „Vše“. Více jistě prozradí obrázek.
Pro prvotní seznámení je vhodné využít lokální databázi, pokud nemáte svůj ToDo list již někde jinde. V hlavním okně se lze snadno orientovat. V levém horním rohu můžete nastavit, kterou kategorii chcete zobrazit. Vedle něj je políčko, do kterého se píše název nového úkolu a tlačítko přidat, které úkol přidá do kategorie, kterou si zrovna prohlížíte. Úplně vpravo je rozklikávací menu, ve kterém můžete explicitně zvolit kategorii, do které se příspěvek zařadí.
Původním účelem Tasque bylo integrovat rozhraní webové služby Remember The Milk (zkráceně RTM) do prostředí Gnome, aby vývojáři a další uživatelé nemuseli přepínat do prohlížeče a nahrávat stránku. Co je vlastně Remember The Milk? Jedná se o webový startup dvou Australanů, který vám umožňuje správu vašich úkolů v jednoduchém ToDo listu. Nabízí pokročilé funkce jako zadávání GPS souřadnic k úkolům, sdílení úkolů s přáteli a hlavně poskytuje velké množství upozornění a exportů.
Zprovoznění RTM v Tasque vyžaduje jen pár kroků, pokud již máte vytvořený účet. Stačí změnit v nastavení volbu backendu, pod záložkou Remember The Milk naleznete odkaz, na který je potřeba kliknout. Prohlížeč vás přenese na server RTM, kde musíte povolit přístup Tasque k API s vašimi daty. Potom se stačí jen vrátit k programu, odkliknout dokončenou autorizaci a dále jen profitovat z faktu, že máte data přístupná odkudkoliv.
Souhrnem by se dalo říct, že je Tasque povedený projekt. Oproti konkurentům jako gToDo a podobným se skví v příjemném grafickém kabátku a možností komunikovat s jinými backendy, oproti Evolution a Sunbird je zase velmi jednoduchý. Mimo jiné má i vlastní D-Bus rozhraní, kterým můžete získávat informace data, případně je přidávat, vlastními skripty. Jediným minusem, jedinou funkcí, kterou byste mohli postrádat, je zobrazení úkolů v kalendáři. Ale taková komplexnost ani nebyla cílem vývojářů.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Světu vládnou různé úkolníčky a ToDo listy? To jsou mi ale veci... jsem asi zase neco propasl. Kdy byly z teto pozice sesazeny penize?
Oproti konkurentům jako gToDo a podobným se skví v příjemném grafickém kabátku...
Podle toho screenshotu vypadá úplně stejně.
Mono ? Tak to nic pro mě...
Jednak zatím nějak tomu, že to MS myslí s linuxem dobře, nevěřím. A pak taky se mi zdá zbytečné instalovat víc jak 130 MB pro C# a gnome-sharp. Programy napsané v mono mě nijak neoslovili, pro KDE jsem programy v mono snad ani neviděl, jen pro Gnome. .NET platforma mi prostě nic neříká...
Jednak zatím nějak tomu, že to MS myslí s linuxem dobře, nevěřím.
Existuje standard ECMA, který Mono implementuje --- to je nezávislé na MS. Mono, pravda, implementuje i například WinForms, což by mohl být problém, ale na webu projektu Mono se tvrdí, že není problém tyto součásti v případě problémů odstranit.
A pak taky se mi zdá zbytečné instalovat víc jak 130 MB pro C# a gnome-sharp. Programy napsané v mono mě nijak neoslovili, pro KDE jsem programy v mono snad ani neviděl, jen pro Gnome.
Kdysi existovalo Qt#, ale bohužel umřelo dřive, než se dostalo do použitelného stavu. To, že nejsou aplikace, je jiná věc a chápu ji.
Já osobně si myslím, že pro Mono hlavně nejsou aplikace - existuje Beagle a Tomboy a co dál? Proč si mám kvůli tak stupidním aplikacím instalovat takovou knihovnu, zejména v situaci, kdy se dají tyto aplikace velmi lehko nahradit? Kvůli notepadu si taky Windows instalovat nebudu.
Já osobně si myslím, že pro Mono hlavně nejsou aplikace - existuje Beagle a Tomboy a co dál?
Eye of GNOME. ^_^
Tak konkrétně v tomto případě si nejsem moc jistý, jestli zrovna tato aplikace je argumentem pro nebo proti Monu.
EoG nemá s Mono nic společného.
Mono ? Tak to nic pro mě...rovněž jsem u této pasáže přestal číst dál
Bylo by zajimave to porovnat s BasKet: basket.kde.org, na prvni pohled vypada, ze toho umi vyrazne vic.
Kdyby byl článek až tak dlouhý, vydal bych ho knižně sice je zdrojový kód dlouhý jen cca 190 normostran, ale přidat obrázky, vyšlo by to určitě na pěknou miniknížku
Tohle sem potreboval, dik za tip.
Jinak neni treba pridavat zadny repozitar, moje jaunty ho ma:)
Proto jsem mluvil o Intrepid Ibex, které (pokud mám správné informace) Tasque v repozitářích nemá. Jaunty ještě nějak nevyšlo ;) Nicméně díky za postřeh, nevěděl jsem to
Škoda, že to nemá jako backend GroupDAV - raději než nějaký divný web v austrálii, který nikdo nepoužívá...