Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
U vchodu, stejně jako minule, rozdělovali příchozí na registrované a neregistrované (případně ještě VIP). Ti, kteří si návštěvu konference nezamluvili předem po Internetu, si museli na místě zakoupit vstupenku (v ceně 100 Kč). Všichni potom dostali na ruku oranžový náramek s identifikačním číslem. Doma provedený podrobný rozbor přinesl příjemné zjištění, že se jednalo o ten typ bez Taseru, ba dokonce bez jakékoli elektroniky; byl to pouze voskovaný papír slepený velmi silným lepidlem. Necháme se překvapit, zda již budou náramky na příštím ročníku obsahovat RFID.
V letos relativně skromně zařízeném předsálí návštěvníci vyfasovali tašku s letáky a CD s blíže nespecifikovanými produkty Microsoftu a pak již mohli obcházet jednotlivé stánky prezentujících se firem a sdružení. Stejně jako loni zde měl zastoupení například účetní systém FlexiBee (dříve WinStrom, ale po vydání multiplatformní verze již nebyli dostatečně Win), dále pak serverhousing Master, redakční systém Joomla, společnost pro podporu OSS Liberix či dodavatel linuxových řešení Enlogit. Nechyběla ani prezentace dodavatele storage systémů NetApp. Rovněž bylo možné zakoupit si tučňákové oblečení v pojízdném butiku.
Ze zástupců linuxových distribucí bych zmínil stánek Ubuntu, poskytující informace ohledně připravované verze 10.04, a stan openSUSE se zajímavým hardwarem, například: Sharp Netwalker, veliký dotykový displej s netradičním infračerveným snímačem (na jedné straně displeje je IR zdroj a na druhé plošný snímač; prst uživatele přeruší v určitém místě paprsek) nebo vyvraceč mýtu, že na Linuxu nejdou hrát hry.
Ráno jsem ještě viděl veliký zapečetěný kufr nesoucí nálepku Microsoft, v průběhu dopoledne z něj vybalili Microsoft stool – znáte nějaký jiný kus nábytku, který lze restartovat? a nechali u něj prezentovat Wikimedii. Odpoledne byly k vidění ještě embedded destičky, které nově můžete programovat pomocí technologií Microsoftu, například .NET Micro Framework.
K přednáškám. Po krátkém úvodu a přivítání prezentoval Philip Andrews z Red Hatu takové ty všem čtenářům AbcLinuxu.cz pravděpodobně známé věci o open source softwaru a Linuxu. Nejvíce mě ale překvapila některá čísla, například že Red Hat s placenou podporou je momentálně na třech milionech serverů.
Potom se delegace osobností z AbcLinuxu.cz přesunula do vedlejšího sálu, kde Michal Černý předváděl ovládání grafovacích a matematických nástrojů pro střední školy. OSS je zde již celkem rozvinutý a pro běžné použití rozhodně nepotřebujete Matlab. Některé nástroje (Octave) se však bohužel i přes mnoho funkcí kvůli svému UI příliš nehodí.
Následoval blok Microsoftu (ano, nejste sami, komu přišlo divné, co dělá na konferenci s takovouto tématikou tato firma). Pánové Roman Šuk, Jan Kučera a Zbyňek Poulíček nás nejdříve ubezpečili, že Microsoft není ďábel a s open source to opravdu myslí upřímně. Prezentovali rozličné úspěchy, například že na Windows běží 350 000 OSS aplikací, nebo že dokonce začlenili kód do kernelu. Potom pokračovali o již zmíněných embedded krabičkách (např. tento tlakoměr s .NET). Když došli ke kalendáři pro Windows Vista/7, sál jsme raději opustili.
Přednáška Freeing Symbian OS se konala pouze jako zvukový stream, protože přednášející Lars Kurth se nemohl kvůli Eyjafjallajökull dostavit osobně. Nicméně i tak jsme se dozvěděli různé zajímavé informace (nejen) o průběhu otevírání Symbianu. Například, že Symbian je druhá nejpoužívanější platforma na světě, že nejdůležitějším krokem v blízké budoucnosti bude možnost zkompilovat Symbian pomocí svobodných nástrojů (jmenovitě GCC), nebo nám byl stručně představen projekt Wild ducks, který usiluje o vytvoření otevřeného telefonu.
Během oběda probíhala u stánku openSUSE vědomostní soutěž. Protože jsem jako jediný dokázal správně odpovědět na otázku kolik verzí openSUSE už vyšlo, dostal jsem tričko a předmět z tvrdé gumy. Uhodnete, k čemu slouží?
Po obědě jsme viděli prezentaci Stickfish o tenkých klientech Raydesk, Adam Přibyl mluvil o návrhu elektroniky pomocí svobodných nástrojů (zapojení z diskrétních součástek ještě jdou, ale v oblasti návrhu čipů není situace příliš růžová) a Vojtěch Trefný představil Ubuntu 10.04, které vyjde již za pár dní.
Luděk Janda předvedl, jak se dají vytvářet flashové animace a bannery pomocí otevřených nástrojů. Škoda, že Flash používá i k věcem, které lze řešit lépe a přístupněji jinak, například JavaScriptem. Učebnicový příklad zbytečného použití Flashe byla předváděná slideshow fotografií.
Zlatým hřebem dne se stala přednáška Marka Vašuta nazvaná Neviditelný Linux. Inspirován Mirem Hrončokem, který natáčel prezentaci Ubuntu, požádal jsem o svolení k pořízení záznamu, a tak se můžete podívat na ni a na dotazy z publika (obojí OGG). Věnuje se specifikům malých zařízení, jejich funkci, Linuxu v nich a tomu, co od takového zařízení můžeme očekávat.
Následovalo krátké slosování, oficiální ukončení akce a mohlo se jít domů…
Z akce mám smíšené pocity. Na jedné straně jsem poznal několik zajímavých lidí a poprvé jsem si vyzkoušel záznam přednášky. Na druhou stranu mi úroveň některých vystoupení připadala nedostatečná a nejsem příliš nadšený z nadmíry microsoftích témat.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: