Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
1. Proč jsi začal používat Linux? Používal jsi ještě předtím jiné operační systémy?
Po nějakých zkušenostech s programováním jsem začal v akademickém prostředí používat unixy. S proprietárními systémy bylo však stále těžší ovládat vlastní počítač a učit se o tom, jak věci fungují (a vylepšovat je), takže volba byla jasná. Používal jsem a dokonce profesionálně pracoval s windows (tehdy 3.x a 95), DOSem a různými dalšími systémy podobnými BASICu, než se se Microsoft pustil do domácích počítačů.
2. Proč jsi začal s vývojem 'alternativní' distribuce?
Bezprostřední kontrola nad situací. Především jsem chtěl aplikace a sady nástrojů kompilovat sám, místo abych přebíral, co mi nabízely SuSE nebo Slackware. Vlastně to tenkrát bylo s těmito distribucemi docela drama zkompilovat vlastními silami věci jako X. Když jsem strávil hodiny ve snaze přijít na to, které -devel balíčky potřebuji, přišel jsem na to, že by to bylo mnohem rychlejší, kdyby "instalace X" znamenala, že "také nainstalujete hlavičkové soubory, knihovny a linkované objekty X".
Jakmile jsem zjistil, že právě tohle dělá většina distribucí založených na zdrojových kódech, jednu jsem si vybral a začal s/na ní pracovat.
3. Co těm 'velkým' distribucím chybí (nebo čeho mají příliš)?
To už jsem vlastně řekl výše
4. Co odpovídáš těm, kdo tvrdí, že by měl být linuxový svět více jednotný a měl by zaměřit své úsilí na spolupráci místo řešení problémů pomocí rozdělení projektů nebo začínání nových?
Je zajímavé, že lidé na tohle různorodé prostředí, která v současné době existuje, reagují tak ostře. V přírodě máme většinou pocit, že je různorodost dobrá - celkový ekosystém nevypadá na vymření, když vyhyne jeden druh. Znamená to však problémy pro červy - kteří se neumí rozhodnout, na které živiny se zaměřit. Pochopitelně teď mluvím o uživatelích
Linux (ani žádný jiný existující operační systém) není podle mě natolik vyspělý, aby si vypěstoval úplný monopol na trhu. Příliš mnoho zájmových skupin neustále tlačí prodejce a tvůrce distribucí špatnými směry. Naprosto souhlasím s tím, že bychom měli věci více sjednotit a mělo by to být něco jako konečný cíl.
Dnes je až příliš mnoho forků [odvozených verzí] zakládáno kvůli špatným rozhodnutím. Vezměte si například ten fork Pidginu: Ačkoliv se možná ukáže, že fork kódu prospěje, rozdělení bylo možné předejít a nebyl k tomu pořádný důvod. Existují dobré forky? X.Org byl skvělý fork - opravdu to X nakoplo. Často se fork vyplatí až mnohem později. Takže lidé, kteří teď začínají s forkem, to mají velmi těžké. Budou tomu muset věnovat rok nebo dva osobního času, než všechny přesvědčí, že s kódem míří jinam. A mezitím si vytrpět palbu od davů ze Slashdotu, které každý fork sejmou :-)
Takže rada pro každého, kdo uvažuje o forku: Buďte si jistí, že víte, co děláte. A stojí to za to?
A pro každého, kdo fork posuzuje: Klid, to je evoluce. Díky ní máte palce :-)
5. Je Lunar tvůj primární systém? Kolik jiných distribucí už jsi používal? A které to byly?
Používal jsem jich tolik, že už je ani nespočítám. Všechny velké (RH, FC, SuSE, Ub, Deb) a nějaké další. Také jsem pracoval se spoustou odvozených a pořád s nimi každý den přicházím do styku.
Lunar mám pořád jako hlavní systém na strojích, kde probíhá vývoj.
6. Co je na Lunaru nejlepší?
Velikost. Jak z hlediska kódu, tak podle počtu vývojářů. Jsme tak malí, že můžeme snadno a rychle opravovat chyby. Je snadné vývojáře kontaktovat, aktualizace jsou rychle k dispozici a je jednodušší přimět uživatele, aby sami pomohli s požadavky na funkce. Také máme velmi jednoduchý systém umožňující příspěvky od běžných uživatelů distra. Nové uživatele to motivuje k pomáhání.7. Co plánuješ vylepšit? Na co se můžeme těšit v nové verzi Lunaru?
Nejvíc se teď zabývám aktualizací instalátoru ISO. Rozhodně se najde pár zásadních problémů v kódu, které je potřeba vyřešit, ale nové počítače jsou v současnosti tak rychlé, že opravování stížností na pomalost nemá takovou prioritu.8. Co považuješ za největší překážku pro masové rozšíření Linuxu na desktopu?
Linux byl pro desktop připraven téměř od prvního dne své existence. Ta otázka je formulována velmi opatrně - problémem vůbec není Linux. Můžeme tvrdit, že nasazení (nebo jeho nedostatek) je problém, ale to bychom o tom nejprve museli mluvit a dát si za cíl, aby Linux dominoval ekonomickému trhu s desktopy. Nejsem si jistý, jestli je taková věc v tuhle chvíli důležitá :-)
Jasně, určitě by pomohlo, kdyby Red Hat dodával oficiálně podporovanou verzi pro desktop. Neřekl bych však, že je na obtíž, když nic takového není. Linux je řešením problému, ale ne produkt pro trh. Takže, kdo má problém s tím, že Linux neproniká na desktop? Vůbec to nevadí - jen těm, kdo mají pocit, že o něco přicházejí :-)
Distribuce jsou produkty pro trh. Ubuntu chce na desktop. Nejsem si jistý, jestli se vlastně někam dostanou. Pálení Linuxu na CD to nespasí. Existují mnohem zajímavější způsoby, jak dobýt desktop, než vytvořením bezproblémového Linuxu v podobě distra. Myslím, že distribuování Linuxu formou "CD obraz od distribuce" se chýlí ke konci, a odpověď bude v předinstalovaném Linuxu. Vzpomeňte si na všechny ty bezva nové hračky, které jsou dodávány s předinstalovaným Linuxem.
Auke
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Docela pěkný počtení, ale v momentě kdy jsem se těšil co bude dál, tak byl najednou konec... Nebude nějaké pokračování, třeba o detailech vyvýoje nebo něco podobného? (Je to prostě zoufale krátké.)
stejne je nejlepsi gentoo, dam si do emerge co potrebuju a vic me nezajima, mam system presne na miru a navic s kvalitnim wiki
Autor Lunar prorokuje brzky konec Ubuntu.. Pokud by jsem si mel vsadit na konec nejake distribuce, vsadil bych na konec Lunar. Jako by autor nepochopil, ze uspech Ubuntu neni zalozen na distribuci CD, ze je ve hre mnoho jinych faktoru, pro ktere je Ubuntu tak uspesne. A pokud skonci Ubuntu, skonci pak i Debian??