abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 21:11 | Nová verze

  Byla vydána nová major verze 6.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Založena je na Debianu 12 Bookworm a GNOME 43. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.10.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 14:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 14
  včera 09:00 | Zajímavý software

  Jose Fernandez z Netflixu představil nástroj bpftop pro monitorování eBPF programů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  včera 08:00 | Nová verze

  Incus (GitHub), komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 0.6 (YouTube). Vyzkoušet jej lze online ve webovém prohlížeči.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  26.2. 19:22 | IT novinky

  Společnost Broadcom prodává svou End-User Computing (EUC) Division (Workspace ONE a Horizon) koupenou se společností VMware investiční společnosti KKR za 4 miliardy dolarů.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  26.2. 14:44 | IT novinky

  Začal veletrh MWC Barcelona 2024 (Mobile World Congress). Firmy představují své novinky. Lenovo například ThinkBook s průhledným displejem (YouTube).

  Ladislav Hagara | Komentářů: 1
  26.2. 12:55 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 1.46.0 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Fernando F. Mancera. Vypíchnout lze podporu randomizace MAC adresy na základě Wi-Fi sítě (wifi.cloned-mac-address=stable-ssid). Schváleno pro Fedora Linux 40.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.2. 22:00 | Zajímavý článek

  Byly zveřejněny výsledky průzkumu mezi vývojáři v programovacím jazyce Rust: 2023 Annual Rust Survey Results. Téměř 70 % účastníků průzkumu vyvíjí na Linuxu, 85 % pro Linux, téměř 62 % používá Visual Studio Code, …

  Ladislav Hagara | Komentářů: 5
  25.2. 21:11 | Nová verze

  Dlaždicový správce oken, resp. kompozitor pro Wayland Sway byl vydán ve verzi 1.9 založené na wlroots 0.17. Měl by poskytovat lepší výkon a přidává několik konfiguračních voleb, příkazů atd.

  Fluttershy, yay! | Komentářů: 0
  25.2. 13:33 | Nová verze

  Byla vydána nová verze 2.44.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 85 vývojářů, z toho 34 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Kolik máte nálepek na víku notebooku?
   (18%)
   (59%)
   (5%)
   (3%)
   (5%)
   (9%)
  Celkem 409 hlasů
   Komentářů: 18, poslední včera 20:10
  Rozcestník

  LiveCD - 3 (podpora pro zápis)

  13. 2. 2006 | Michal Vyskočil | Systém | 7746×

  Jak zařídit podporu zápisu na CD-ROM, což je disk jen pro čtení? Tento díl bude věnovaný především souborovému systému UnionFS.

  Úvodem

  První LiveCD trpěly tím, že na ně nebylo možné zapisovat. Kvůli technickým omezením to není možné dodnes, ale existují způsoby, jak systém přinutit, aby se tvářil, že to možné je. Princip je velmi jednoduchý; adresář, do něhož chceme zapisovat, je přípojným bodem pro dva jiné, které nazvěme ro a rw. Zatímco ro je, jak název napovídá, jen pro čtení, a tudíž se vyskytuje na disku CD-ROM, adresář rw je pouze v operační paměti a obsahuje změny oproti adresáři ro. Potom je nutný speciální souborový systém, který dokáže oba adresáže spojit do jednoho.

  ovlfs

  Prvním řešením byl takzvaný překryvný (overlay) souborový systém ovlfs. Vzhledem k tomu, že je dostupný pouze ve formě patchů pro jádra 2.4, uvádím ho zde především z historických důvodů. Ostatně i nápis Last Updated: June 10, 2003 na stránce projektu hovoří za vše.

  Tento systém dokáže do jednoho přípojného místa připojit dva různé adresáře (souborové systémy). Primární, který je na LiveCD read-only, a sekundární, který bývá v operační paměti. Všechny změny jsou zapisovány na sekundární. Modul squashfs si udržuje v paměti jádra vlastní tabulku inodů, odkazů na konkrétní soubory a adresáře. Při požadavku na nový/změněný soubor vrátí odkaz na sekundární adresář. Tento systém se sice vyznačoval některými problémy (zamykání souborů a rychlost), ale vaz mu srazila spíše skutečnost, že nebyl portován na jádra 2.6.

  COW

  COW neznačí jenom samici tura domácího, ale i označení technologie copy on write. Starší implementací bylo COW-Links, které není příliš dobré a také už nežije. Poslední patch je pro jádro 2.6.11. Z něj vychází projekt cowloop: copy-on-write loop driver. Uvádím je spíše pro zajímavost a rozšíření obzorů, protože ani jeden z nich není bez hacků vhodný pro tvorbu LiveCD. Více vysvětluje FAQ projektu cowloop.

  UnionFS

  Unionfs znamená stackable unification file system (což by se dalo přeložit jako stohovatelný/vrstvitelný unifikující souborový systém). Mimo jeho funkčnosti je na něm velmi zajímavé to, že je součástí projektu FiST (Stackable File System Language and Templates). Ten používá vysokoúrovňový jazyk specializovaný na tyto souborové systémy. Překladačem fistgen je potom proveden překlad na spustitelný modul jádra. Podporovány jsou jádra systémů Linux, FreeBSD a Solaris. Vychází to z unixové tradice tvorby specializovaných jazyků, o kterých se zmiňuje Eric S. Raymond v kapitole Minijazyky, ve své knize The Art of Unix Programming.

  UnionFS vytváří jeden logický souborový systém, který je tvořen spojením obsahu mnoha různých adresářů (větví), přičemž jejich fyzické umístění je oddělené. Je možné například spojit oddělené programové adresáře do jednoho a vytvořit systém podobný GoboLinuxu, ale bez starostí se symbolickými odkazy. Pro LiveCD je velmi podstatné, že dovoluje kombinovat větve jen pro čtení s těmi určenými pro zápis. Díky funkci copy-on-write je možné vytvořit iluzi zapisovatelného souborového systému s tím, že změny se transparentně přenáší do adresáře určeného pro zápis.

  První LiveCD, které tento systém používalo na jádře 2.6, bylo DeadCD, alespoň se tak píše na stránkách projektu.

  Instalujeme

  Nejprve si zkontrolujte, zda nemáte balíček s unionfs přímo ve své distribuci. Pokud ne, možná vám přijde vhod malý návod. Díky svému původu se modul přeloží a nainstaluje sám.

  $ wget ftp://ftp.fsl.cs.sunysb.edu/pub/unionfs/unionfs-1.0.14.tar.gz
  $ tar -xzf unionfs-1.0.14.tar.gz

  Doporučuji si přečíst dokumentaci (soubor README) a instalační instrukce (soubor INSTALL). UnionFS má ve výchozím nastavení zapnutý ladící mód, což velmi nepříjemně zvětší velikost modulu (83kB versus přibližně 5MB). Pochopitelně musíte mít hlavičkové soubory jádra v /lib/modules/`uname -r`/build/include. Když chcete instalovat modul pro jiné, než aktuálně běžící jádro, vytvořte soubor fistdev.mk a napište do něj TOPINC=-I/cesta/k/jádru/linux-2.6.xx/include. Dále je požadováno mít hlavičkové soubory e2fsprogs a program ctags.

  $ # vypnuti debug flagu
  $ cat fistdev.mk
  EXTRACFLAGS=-DUNIONFS_NDEBUG
  UNIONFS_DEBUG_CFLAG=
  $ make
  # make install
  # depmod -a

  Tím máme v systému jaderný modul unionfs.ko (pro jádra 2.4 unionfs.o), unionctl pro přidávání a odebírání větví a manuálové stránky.

  Používáme UnionFS

  K připojení se používá klasický příkaz mount, ale je nutné pomocí volby -o specifikovat další parametry.

  # modprobe unionfs
  # mount -w -t unionfs -o dirs=/tmp/foo/=ro:/tmp/bar/=ro unionfs /tmp/union/
  

  Spojí adresáře /tmp/foo a /tmp/bar do jednoho adresáře /tmp/union. V případě konfliktů má první adresář největší prioritu.

  Připojené souborové systémy zjistíme příkazem

  # mount | grep unionfs
  unionfs on /tmp/union type unionfs (rw,dirs=/tmp/foo/=ro:/tmp/bar/=ro)
  

  Nebo lépe, příkazem unionctl, kterým můžete dynamicky přidávat, nebo odebírat nové přípojné body.

  # unionctl /tmp/union --list
  	/tmp/foo (r-)
  	/tmp/bar (r-)
  # unionctl /tmp/union --add --after /tmp/bar --mode ro /tmp/ham
  # unionctl /tmp/union --list
  	/tmp/foo (r-)
  	/tmp/bar (r-)
  	/tmp/ham (r-)
  # unionctl /tmp/union --remove /tmp/bar
  # unionctl /tmp/union --list
  	/tmp/foo (r-)
  	/tmp/ham (r-)

  Pokud změníte obsah větví, můžete obnovit obsah přípojného bodu příkazem

  # uniondbg -g /tmp/union/
  New generation 3

  Povolení zápisu

  Spojování adresářů jen pro čtení nám v LiveCD nepřinese žádný užitek. Důvodem, proč unionfs používáme, je podpora "zápisu" na read-only médium. Pojďme tedy něco zapsat na disk CD-ROM.

  # mount /mnt/ro/
  # ls -l /mnt/ro/
  total 76
  -rw-r--r-- 1 root root 18259 Sep 27 21:28 COPYING
  -r--r--r-- 1 root root  339 Sep 27 21:28 LICENSE
  -rw-r--r-- 1 root root 1406 Sep 27 21:27 abc.ico
  ...
  -rw-r--r-- 1 root root 2546 Sep 27 21:28 requirements.txt
  drwxr-xr-x 2 root root 2048 Sep 27 21:27 rootcopy
  -rw-r--r-- 1 root root 3926 Sep 27 21:28 start.html
  drwxr-xr-x 3 root root 2048 Sep 27 21:28 tools
  # ls /mnt/ro/new-file.txt
  ls: /mnt/ro/new-file.txt: No such file or directory
  # touch /mnt/ro/new-file.txt
  touch: cannot touch `/mnt/ro/new-file.txt': Read-only file system

  V adresáři /mnt/ro (read-only) máme připojené CD s distribucí ABC Linux 2005. V adresáři nemáme žádný soubor new-file.txt a nejde ani vytvořit.

  # mount -t unionfs -o dirs=/mnt/ro/=ro unionfs /mnt/cdrom/
  # diff -r /mnt/ro/ /mnt/cdrom/

  Tímto příkazem jsme vytvořili přípojný bod /mnt/cdrom/, který je zcela totožný s adresářem /mnt/ro/. Ale ani do jednoho z nich nemůžeme zapisovat. Je potřeba ještě určit adresář, kam se budou ukládat změny:

  # unionctl /mnt/cdrom --add --before /mnt/ro/ --mode rw /mnt/rw/
  # unionctl --list /mnt/cdrom/
  	/mnt/rw (rw)
  	/mnt/ro (r-)

  A voilà, adresář /mnt/cdrom/ s právem zápisu je k dispozici! Samozřejmě s tím, že se veškeré změny ukládají do adresáře /mnt/rw.

  # echo "burned on CD-ROM :-)" > /mnt/cdrom/new-file.txt
  # cat /mnt/cdrom/new-file.txt
  burned on CD-ROM :-)
  # cat /mnt/rw/new-file.txt
  burned on CD-ROM :-)
  # cat /mnt/ro/new-file.txt
  cat: /mnt/ro/new-file.txt: No such file or directory
  # cmp /mnt/cdrom/new-file.txt /mnt/rw/new-file.txt
  #

  Problémy UnionFS

  V části instalace bylo nezbytné odstranit ladící flagy z modulů unionfs, protože přes vysoké číslo verze trpí unionfs některými potížemi a není vhodný pro ostré, produkční nasazení. Občasné kernel oops (nebo kernel panic ve starších verzích) se při použití tohoto souborového systému stávají. Zvláště pokud použijete složitý systém všemožných připojení.

  Závěrem

  V tomto díle jsme se seznámili s různými možnostmi, jak zařídit, aby se dalo na CD zapisovat. Přestože jich je celá řada, nejpoužívanější bude asi právě unionfs, se kterým jsme se naučili "zapsat" data na CD-ROM. Pokud vás tato problematika zaujala více, zkuste navštívit stránku unionfs.org, kde jsou příklady použití UnionFS v distribuci SLAX.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ITBiz: Trendem bude cloud přímo na hardwaru (bare metal)
  Týden na ITBiz: MIT: Umělá inteligence může být dražší než člověk
  Týden na ScienceMag.cz: Poprvé demonstrovali řízení plazmatu při jaderné fúzi pomocí digitálního dvojčete

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Jaderné noviny – přehled za leden 2024
  Týden na ITBiz: Více než čtvrtina firem zakázala používání generativní umělé inteligence
    všechny statistiky »

  Seriál LiveCD (dílů: 5)

  LiveCD - 1 (úvod, isolinux) (první díl)
  <—« LiveCD - 2 (komprimované souborové systémy)
  »—> LiveCD - 4 (linux live, před spuštěním systému)
  LiveCD - 5 (úprava distribuce Slax) (poslední díl)

  Související články

  LiveCD - 1 (úvod, isolinux)
  LiveCD - 2 (komprimované souborové systémy)
  LiveCD - 4 (linux live, před spuštěním systému)
  LiveCD - 5 (úprava distribuce Slax)
  Exkurze do světa live distribucí
  Vypalování CD - I Slovníček pojmů
  Na co se často ptáme 1: LILO
  Jak na animované LILO
  Jak změnit rozlišení při bootu?
  Jak na duální boot s Windows 2000
  Mandrakemove 2 CZ
  Slackware LiveCD
  Danix
  ProMEPIS 2005
  Jak jsem se poprala s ABC Linuxem

  Odkazy a zdroje

  UnionFS
  UnionFS in examples
  DeadCD

  Další články z této rubriky

  Úvod do Dockeru (1)
  Paralelizace běžných činností v konzoli pomocí GNU Parallel
  Unixové nástroje – 26 (triky pro práci v Bashi)
  Unixové nástroje – 25 ((s,c)fdisk, gdisk, parted a findmnt)
  Linux: systémové volání splice()
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  Martin Ždila avatar 13.2.2006 11:22 Martin Ždila | skóre: 10 | Košice, Slovensko
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  vdaka za pekny clanok :-)
  13.2.2006 13:43 iSteve
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  ad DeadCD... Prvni LiveCD asi ne, kazdopadne ale prvni LiveCD ktere ho pouzivalo na 2.6 (ponevadz olvfs na 2.6 neni, mini_fo tehdy nestalo za nic (jak je na tom ted nevim) ... :)
  13.2.2006 15:21 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Tomu se říká informační šum ;-), řeknu někomu ať to opraví.
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  13.2.2006 19:37 Robert Krátký | skóre: 94 | blog: Robertův bloček
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Opraveno.
  13.2.2006 21:06 Radek Podgorny | skóre: 16
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Kdyztak mrknete na FUSE-based reseni. Je mozna pomalejsi, ale mnohem flexibilnejsi...

  http://podgorny.cz/unionfs-fuse/
  13.2.2006 22:40 Josef Navrátil
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Nevzpomene si nekdo na nazev obdobneho souboroveho systemu psaneho jako diplomova prace? Nejak si jej nemuzu vybavit ;o(
  14.2.2006 12:09 Jan Dvorak
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)

  A co teprve packet writing primo na CD-RW v mechanice? To bude teprve legrace, az budou LiveCD skoro stejne pouzitelna jako flashe. Samozrejme je tady problem s opotrebenim, ale staci jednou do mesice prepalit na nove RW... :]

  14.2.2006 12:34 Michal Vyskočil | skóre: 60 | blog: miblog | Praha
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Nebo použít DVD-RAM
  When your hammer is C++, everything begins to look like a thumb.
  14.2.2006 13:02 Tlamik
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  at se neopakuju : http://www.abclinuxu.cz/blog/linux_audio/2006/2/13/120972
  16.2.2006 17:11 iSteve
  Rozbalit Rozbalit vše Re: LiveCD - 3 (podpora pro zápis)
  Packet writing je na realny pouziti extremne rozbitej, neda se to pouzit.

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.