Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Komiks xkcd 168: Obrácené eufemismyXKCD česky.
Jaderné noviny – 14. 6. 2012: Jak jádro rychle zkoumá řetězceAktuální verze jádra: 3.5-rc2. Citáty týdne: Steven Rostedt, David Miller. Chris Mason opouští Oracle. Alan Cox oslavuje královnu. Rozhraní word-at-a-time: API; Jak to funguje.
Vyhlášení soutěže s IBM PowerLinuxPodívejme se na výherce soutěže se servery IBM PowerLinux 7R2!
Překládejte online pomocí WeblateWeblate je nástroj, který umožní překladatelům přispívat do projektu prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní s těsným navázáním na Git.
Komiks xkcd 178: Pokémon mě nebereXKCD česky.
HW novinky: UMC míří k 20nm "3D" FinFET tranzistorůmVedle novinek týkajících se tchajwanské výrobny UMC se dnes podíváme na jeden zajímavý levný procesor, jednu neméně zajímavou drahou grafiku, abychom vše završili jedním průšvihem Nvidie.
Vývojový tým vydal první Release Candidate verzi chystaného CyanogenModu 9. Ten bude založen na Androidu 4 "Ice Cream Sandwich" a podporovat by měl přes 40 "chytrých" zařízení. Přeskočení verze 8, která nemohla být uskutečněna kvůli pozdě uvolněným zdrojovým kódům Androidu 3, prý pro CyanogenMod znamenalo doslova nový start. Během vývoje se měla změnit i sama struktura a organizace projektu.
V Bostonu včera skončila čtyřdenní konference Red Hat Summit and JBoss World 2012. Vybraná videa z konference jsou k dispozici v galerii na stránkách konference a na YouTube kanálu Red Hat.
Bylo oznámeno, že došlo ke zmrazení Debianu Wheezy (současný testing). Podrobnosti o celém procesu naleznete na release.debian.org.
Ondřej Filip z CZ.NIC se dlouhodobě věnuje tématu nových generických domén. Příspěvky z této oblasti najdou zájemci především na blogu sdružení, ale i na stránkách některých médií. Zatím poslední a velice aktuální text reaguje na zastavení procesu, při kterém mělo dojít k rozřazování jednotlivých žádostí o nové domény do jednotlivých dávek. Tento navržený mechanismus ICANN na jednom z posledních jednáních v Praze po poměrně dramatických a bouřlivých diskusích stáhl. Máme tu tedy další kontroverzní krok, kterých v tomto projektu není zrovna málo.
V dnešním blogpostu s názvem Digitální lukostřelba pohřbena v Praze! Ondřej Filip mimo jiné uvádí: „Představenstvo ICANNu na zasedání v Praze rozhodlo celý proces zrušit. S tímto také bylo rozhodnuto, že se všechny žádosti začnou posuzovat ve stejný okamžik a dávkování bylo úplně zrušeno, což také mimo jiné znamená, že celý proces nabere nějaký skluz a všichni žadatelé budou čekat zase o něco déle než počítali. To je jistě bude stát nemalé zdroje. Bohužel tedy problémy startu nových generických domén pokračují nadále, což je velmi mrzuté u procesu, který byl nazván největší revolucí Internetu od jeho vzniku.“Oracle vydal Oracle Linux 6.3. Ten kromě oprav a novinek, které přinesl Red Hat Linux 6.3, obsahuje i Unbreakable Enterprise Kernel verze 2.6.39 (originální kernel 2.6.32 od Red Hatu je instalován také) a nové verze ovladačů řady zařízení. Více v oznámení o vydání. Stahovat lze přímo ze stránek Oraclu.
Vyšla nová verze knihovny glibc (GNU C Library). Verze 2.16 opravuje více než 230 chyb, přináší podporu x32 ABI na x86-64 a ISO C11. Podpora IA-64 byla přesunuta do glibc-ports. Nepředpokládá se, že by knihovna glibc 2.16 fungovala s verzí linuxového jádra menší než 2.6.
Občanské sdružení Openmobility pořádá ve spolupráci se společností Nokia programovací soutěž o linuxové telefony Nokia N9 a N950. Soutěžním úkolem je naprogramovat mobilní aplikaci s využitím Qt a QML (popřípadě i dalších knihoven). Přihlásit se můžete již nyní, aplikace musí být odevzdána do 30. září. Pořadatelé myslí také na neprogramátory, kteří se budou moci napsáním recenzí soutěžních aplikací zapojit do slosování o zatím blíže nespecifikovanou věcnou cenu.
Adobe oznámilo, že od patnáctého srpna bude v Google Play striktně omezen přístup k flash playeru a to tak, že ten bude nadále dostupný jen v podobě aktualizací a tedy jen pro zařízení, která ho již mají nainstalovaný. Android 4.1 bude od flash playeru odstřižen zcela, protože poslední funkční sestavení flash playeru tuto verzi Androidu nepodporuje.
Noc z 30. června na 1. července byla o tzv. přestupnou sekundu delší. Některé systémy a služby měly s touto změnou vážné problémy. Článek na Wired.com zmiňuje například problémy s Java/Cassandra nebo Java/Hadoop. Také některé linuxové systémy měly problémy.
Lennart Poettering na Google+ představil jednoduchý UEFI boot loader o velikosti menší než 64 Kb. Nese jméno Gummiboot a umožnuje spouštět linuxová jádra sestavená se specifickým parametrem jako takzvané „EFI images“. Jeho konfigurace probíhá výhradně skrze klávesnici a zvládá i spouštění jiných zavaděčů či sdílení informací se systemd.
Byla vydána veřejná beta známého přehrávače VLC ve verzi pro Android. Je určena pro pokročilé uživatele a měla by přehrát většinu formátů lokálně i vzdáleně umístěných souborů. Pro podrobný seznam funkcí a další informace navštivte web projektu. Současná verze funguje pouze na zařízeních s procesorem ARMv7 s podporou NEON.
Aktuálně z bezpečnosti – to je název záložky, která nově přibyla na stránkách národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ; to na základě memoranda s NBÚ provozuje sdružení CZ.NIC. V této části webu budou pracovníci tohoto bezpečnostního týmu přinášet informace týkající se jednotlivých případů a událostí, které budou souviset nejen se síťovou bezpečností v České republice.
Aktuální zpráva, která se na stránkách www.csirt.cz objevila minulý pátek, upozorňuje na rizikovou konfiguraci operačního systému RouterOS. Pavel Bašta v článku popisuje nejen problém samotný a původ jeho vzniku, ale přidává i doporučení, jak možným nepříjemnostem předejít. „Jako možné řešení doporučujeme v případě využívání DNS serveru zabudovaného v RouterOS omezit přístup na port 53 pouze na počítače v lokální síti. Tím se vyhnete možnosti zneužití Vašeho připojení k zmiňovanému útoku,“ píše v článku Pavel Bašta, bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC.Marcus Schulz na blogu Mandrivy zveřejnil nové organizační schéma vývoje Mandriva Linuxu. Do cookeru, což je vývojová verze Mandrivy, by měli stejným dílem přispívat vývojáři ROSAlabs, Mandrivy S.A. a komunity, přičemž z tohoto společného "základu" budou vycházet i další přidružené projekty, jako jsou Unity Linux a Mandriva International Backports.
Mozilla informuje o podpoře, kterou získala pro svůj mobilní operační systém. Operační systém s pracovním názvem Boot to Gecko (B2G) získal oficiální jméno Firefox OS. První telefony s Firefox OS by měly být k dispozici počátkem roku 2013 v Brazílii. Podpora telefonů s Firefox OS je domluvena s Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefónica a Telenor. První telefony budou vyrobeny v TCL Communication Technology (Alcatel) a ZTE. Jádrem bude procesor Snapdragon od Qualcomm Incorporated.
Společnost Commodore USA uvolnila devátou beta verzi svého operačního systému Commodore OS Vision. Jedná o systém založený na GNU/Linuxu určený především pro fanoušky značky Commodore. Nejnovější počítače značky Commodore jsou dodávány s přeinstalovaným Commodore OS Vision.
Obchodní dohoda proti padělání (ACTA) byla dnes odmítnuta Evropským parlamentem a nemůže tak v EU vstoupit v platnost. Parlament poprvé využil pravomoci odmítnout mezinárodní obchodní dohodu, kterou získal po přijetí Lisabonské smlouvy. 478 poslanců hlasovalo proti přijetí dohody ACTA, 39 bylo pro její přijetí a 165 se zdrželo hlasování.
The H píše o přijetí audio kodeku Opus (původní název Harmony) jako internetového standardu. Po menších úpravách bude současnému návrhu (draft-ietf-codec-opus) přiděleno RFC číslo. Kodek Opus využívá kodeky SILK (Skype) a CELT (Xiph.Org). Problémy s duševním vlastnictvím byly vyřešeny (IPR Disclosures). Kodek Opus získal bezúplatné (royalty-free) licence. Prezentace kodeku, porovnání s konkurenčními kodeky, jakož i zdrojové kódy (BSD licence) jsou k dispozici na stránkách Opus Codec.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
canopus advc 110 | 6 | 3.7. 09:44 |
vyber napalovacky | 15 | 5.7. 18:30 |
Poraďte HW na server-router | 3 | 4.7. 08:48 |
Topologie sítě (ethernet) - hloupý dotaz | 4 | 4.7. 23:13 |
12500 FPS - hodně, nebo málo | 20 | včera 23:22 |
Cloud do 40k | 3 | včera 19:45 |
prechod ubuntu 10.04 na 12.04 irqpoll uz nepomaha | 9 | včera 23:56 |
Databázová poradna | Reakcí | Poslední |
Problém s mariadb v Mageia 2 | 0 | 4.7. 11:05 |
Postgresql vs MySQL | 3 | včera 22:40 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
Stop/Start daemon from PHP | 3 | 1.7. 22:27 |
Připojení k MySQL přes C++ | 6 | 3.7. 12:23 |
SMS brana v LAN | 11 | 4.7. 15:41 |
python 3 a double backslash | 2 | 4.7. 19:05 |
PHP - Realizace stránek pomocí HTTPS | 10 | včera 09:28 |
java - maven + dependence na vlastní projekt | 8 | včera 22:00 |
stripes servlety - nastavení locale | 1 | 5.7. 17:24 |
perl cgi fork | 3 | včera 15:17 |
rails new aplikace ( 7-bit ASCII) co s tím ? | 1 | včera 21:41 |
Poradna skupiny Portál | Reakcí | Poslední |
Tričko ABC Linuxu | 6 | 3.7. 16:47 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: