Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ucelený přehled článků, zpráviček a diskusí za minulých 7 dní.
Týden na ITBiz: Mzdová bublina v IT splasklaChatbot z Prahy pro 100 tisíc zaměstnanců SAP. HPE už nemusí hardware prodávat. Mzdová bublina v IT splaskla.
Distribuční novinky 38-39/2020Druhá část měsíce září přinesla četné spíše iterativní aktualizace řady distribucí: FuryBSD, Void Linux, IPFire, 4MLinux, EndeavourOS (nově také pro ARM), Puppy Linux založený na Ubuntu 20.04, Ubuntu Touch, Tails, Univention Corporate Server, KaOS, Debian či Enso OS.
Nemalujme čerta na zeď, raději kupme levnější software!Pokazilo se nejen počasí, ale i situace s COVID-19, a tak se může stát, že zase budeme pracovat z domova, a k tomu je zapotřebí komunikovat v prostředí průmyslových standardů – Windows, Office a dalších. Proč nevyužít nabídku prodejce GoodOffer24.com, který nabízí legální funkční licence na tyto produkty za zlomek běžné ceny, a nejen na ně – třeba i na hry a další. Když k tomu před zaplacením zboží v košíku a dokončením nákupu zadáte slevový kupón AX30, máte na níže uvedené produkty a jejich bundly další slevu 30 %.
Byl vydán Debian 10.6, tj. šestá opravná verze Debianu 10 s kódovým názvem Buster. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 10 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Vývojáři programovacího jazyka Swift na svém blogu oznámili, že společností Apple v červnu představená knihovna Swift System je již open source a byla do ní přidána podpora Linuxu. Jedná se o knihovnu poskytující idiomatická rozhraní k systémovým voláním.
Virtual Machine Manager aneb virt-manager (Wikipedie), tj. GUI pro správu virtuálních strojů podporovaných knihovnou libvirt, byl vydán ve verzi 3.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Zdůrazněna je nová volba --cloud-init.
SimulIDE je realtimový simulátor elektronických obvodů. Podporuje také PIC, AVR a Arduino. K dispozici je verze 0.4.13. Vývojáře lze podpořit na Patreonu.
Ve dnech 15. až 17. října 2020 se bude konat společná openSUSE + LibreOffice konference. Původně měla konference probíhat v Norimberku, ale vzhledem k situaci bude probíhat online. Konference již zveřejnila program. Naplánováno je několik desítek přednášek. Registrace a podrobnosti naleznete na stránce konference.
Svobodný kancelářský balík LibreOffice slaví 10 let od svého vzniku. Projekt byl představen 28. září 2010.
Více než 60 moderních telefonů má díky práci týmu dobrovolníků SOMainline šanci na zařazení do oficiálního linuxového jádra. Patche pro podporu chipsetu SD630 a SD660, kterým jsou tyto telefony poháněny, jsou postupně začleňovány. Tým se soustředí na zprovoznění klasických linuxových distribucí pro telefony, ale věnuje se i zprovoznění běžného AOSP. Další tým vývojářů postmarketOS již delší dobu pracuje na podpoře chipsetu MSM8953, který umožňuje vdechnout život dalším nejméně 30 telefonům vydaných v letech 2017 a 2018.
Byla vydána verze 8.4 OpenSSH. Blíží se ohlášený zákaz algoritmu „ssh-rsa“ kvůli zranitelnosti SHA-1.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 98 (pdf), HackSpace 35 (pdf), Wireframe 42 (pdf) a Hello World 14 (pdf).
Lukáš Bařinka oznámil vydávání série video cvičení Programování v shellu na YouTube.
David Revoy se před rokem rozhodl, že vydá svůj open source webový komiks Pepper&Carrot také knižně a ve vlastní režii. Použije k tomu pouze open source software. Nemá to jednoduché. V několika příspěvcích na svém blogu popsal problémy a jejich postupné řešení. Po roce testování je ale konečně s výsledkem spokojen.
Byla vydána betaverze Fedory 33, tj. o poslední zastávce před vydáním finální verze, která je momentálně naplánována na 20. října. Výchozí souborový systému byl změněn z Ext4 na Btrfs. Výchozí prostředí GNOME bylo aktualizováno na verzi 3.38. Mezi oficiální edice přibyla Fedora IoT.
Byla vydána verze 26.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu.
Dylan Baker oznámil vydání Mesa 20.2.0. Změny zahrnují např. rozšíření podpory LLVMpipe s OpenGL 4.3+ a OpenGL ES 3.2; stručný přehled je v poznámkách k vydání. Uživatelé by ale měli převážně vyčkat opravnou verzi 20.2.1.
The Catch, tj. hackerská soutěž organizovaná sdružením CESNET, je zpět. Začne v pondělí 12. 10. ve 12 hodin a 10 minut. Lstivé roboty z minulého roku letos překonává zákeřný vir RANSOMVID-20.
Neziskové průmyslové konsorcium Khronos Group finalizovalo verzi 3.0 specifikace OpenCL (Open Computing Language). OpenCL je průmyslový standard pro paralelní programování heterogenních počítačových systémů.
Byla vydána nová vývojová verze 3.99.2 multiplatformní knihovny pro vytváření grafických uživatelských rozhraní GTK. Přehled novinek i s krátkými videi v příspěvku na blogu. Zdůrazněny jsou shadery a například demo aplikace Shadertoy.
Dokumentační tým projektu LibreOffice informuje o aktuálním stavu příruček pro jednotlivé moduly. Podařilo se vytvořit, s výjimkou modulu Impress, příručky pro všechny moduly pro verzi 6.4. Aktuálně probíhá tvorba příruček pro verzi 7.0, kde dokumentační tým hledá nové přispěvatele. Český tým, který se stará o lokalizaci příruček, pracuje na překladech příruček pro verzi 6.4. Dokončené příručky jsou ke stažení na českém webu projektu, aktuálně se pracuje na překladu příručky pro Calc a Writer.
Společnost Purism se stala mobilním operátorem. Ke svým linuxovým telefonům Librem 5 a Librem 5 USA začala nabízet službu Librem AweSIM. Za 99 dolarů měsíčně lze získat nové telefonní číslo a neomezená data, volání i SMS. Zatím jenom v USA.
Mozilla pokračuje ve svém boji za lepší internet a spouští kampaň Unfck the internet (YouTube).
Byla vydána finální beta verze Ubuntu 20.10 s kódovým názvem Groovy Gorilla. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 20.10 mělo vyjít 22. října 2020.
Sintel (Wikipedie) slaví 10 let. Tento třetí open source film od Blender Institutu měl premiéru 27. září 2010 na Nizozemském filmovém festivalu a o tři dni později online na YouTube. V dubnu 2014 byl na YouTube cca 2 dny blokován společností Sony.
Singularis ve čtvrtek vydal/a verzi 2.0 (Chranislav Charbulový) vanilkové příchuti Linuxu: Knihy kouzel, zaměřenou především na Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa). Novinkami jsou např. vzorky bashe v kapitole Regulární výrazy či tmavý motiv HTML varianty jako výchozí. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu. Pro uživatele staršího Ubuntu 18.04 (Bionic Beaver) byla současně vydána opravná verze 1.13; větev 1.x bude ve stádiu dlouhodobé pasivní údržby do 1. března 2023.
Linux: Kniha kouzel je česká multimediální sbírka krátkých řešených příkladů z prostředí GNU/Linuxu, připomínající konverzační slovník cizího jazyka. Vychází v PDF A4 a B5 pro profesionální i domácí tisk a ve formátu HTML pro vykopírování kódu.
Před dvěma lety vyvolala diskusi stránka Flatpak - bezpečnostní noční můra (flatkill.org) popisující bezpečnostní problémy technologie Flatpak. Po dvou letech vyšla aktualizace. Dle autora se toho moc nezměnilo.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu aktuálně činí 0,94 %. Nejčastěji používanou linuxovou distribucí je Ubuntu 20.04.1 LTS 64 bit. Přehled her oficiálně podporujících SteamOS a Linux na stránkách Steamu. Přehled her pro Windows běžících na Linuxu díky Protonu na stránkách ProtonDB.
Aplikace FreeTube, lokální klient pro YouTube, byla kompletně přepsána, aby používala lokální API namísto API projektu Invidious (přestože ho bude nadále podporovat), jehož hlavní vývojář nedávno omezil svou aktivitu. Díky tomu si poradí s více funkcemi YouTube jako živé přenosy a chat. Další novinky, včetně např. podpory lokalizace, jsou shrnuty v oznámení verze 0.8.0 Beta.
Zítra 3. října probíhá online konference LinuxDays 2020. Na poslední chvíli bylo v programu uděláno několik změn. Od 18:00 bude možné videokonferenčně navštívit také stánky.
Hardwarová poradna | Reakcí | Poslední |
LPC3250 vadná NAND paměť | 5 | 26.9. 20:59 |
Raspberry Pi 4 + KODI + projektor | 13 | 30.9. 20:45 |
Problém s Odroid C2 | 33 | včera 16:19 |
Notebook HP | 7 | 30.9. 23:50 |
Flešnutí BIOSu z linuxu | 15 | 1.10. 12:33 |
Ako prelozit SDL2 + OpenGL | 3 | 1.10. 17:11 |
Nová sestava - obnovovací frekvence 120Hz+DisplayPort 1.4+PCI-E 4.0 x16 vs ECC a monitor | 21 | včera 23:59 |
Programovací poradna | Reakcí | Poslední |
C++ multiplatformová appka - preprocesor vs abstrakcia | 3 | 28.9. 10:52 |
PHP OOP dedicnost vs polymorfismus? | 31 | včera 18:20 |
Javascript - opakované načteni v HTML | 20 | včera 16:11 |
Linuxová poradna | Reakcí | Poslední |
SMS/telefon "brana" | 7 | 27.9. 14:52 |
Tvheadend a sat>ip a číslo zdroje | 3 | 27.9. 16:53 |
Spouštění příkazu na dálku bez veřejné IP | 37 | včera 13:28 |
Povýšení jádra v Q4OS | 8 | včera 11:44 |
Telefonování mobilem přes PC v Linuxu | 6 | 29.9. 22:35 |
Samba AD - zmena ip | 3 | 29.9. 19:19 |
Odstranění metadat z PNG | 2 | 29.9. 18:49 |
GNOME OS test | 14 | 30.9. 20:28 |
Přepínání aktivních monitorů (LCD) | 5 | 1.10. 23:17 |
Starší Gnuplot a české znaky | 5 | 1.10. 20:29 |
Text to speech (TTS) | 1 | včera 15:40 |
Monitoring větráků | 3 | včera 11:54 |
Výpadok sieťového spojenia - hľadanie dôvodu | 3 | včera 14:48 |
Nové IT a linuxové nabídky zaměstnání ze serveru www.abcprace.cz.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: