Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rozjet integrovanou webkameru - v linuxu nejede rozjet ctecku MMC/SD karet - v linuxu nejede rozjet zvuk - v linuxu nejede nebo jede blbe rozjet integrovany bluetooth - linux ho vubec nevidi upravit pocitac at mi jde volit takt procesoru a jas displaye. Pod linuxem jsem nic nenasel.Pokud toto nekdo dokaze a je z okresu Svitavy, velmi rad zaplatim jemu cenu kterou si rekne. Docela me mrzi, ze mi v pocitaci nejede vse. Jakmile pojede toto vse, pujdu se ucit dal. Dekuji za doporuceni.
Jsou ovladače? Ano? Stáhni je ... nejsou? Zaplať si vývoj nebo jiné železo.
Hmm, koho by napadlo, ze linux po ciste instalaci nezvladne integrovanou webkuTato poznámka zní správně takto: "Hmm, koho by napadlo, že hardware v 21. století nezvládne druhý/třetí nejrozšířenější typ operačního systému, resp. že jeho výrobce kašle na vše kromě produkce velkého Billa s MalýmMěkkým (TM)"
Zarizeni - Acer OrbiCam Poskytovatel ovladace - Bison ID hardwaru - USB\Vid_0402&Pid_5602&Rev_0100 Informace o umisteni - USB2.0 Camera
marek@mantisha:~> lsusb Bus 003 Device 028: ID 0402:5602 ALi Corp.
notebook:~# lsusb Bus 003 Device 002: ID 0402:5602 ALi Corp.
A to nikoho nenapadlo tyto ovladace napsat? No urcite je u nas spousta lidi kteri toto zvladaji nebo ne?
Nevim jak na toto reagovat. Asi nijak. Proc nekdo zere slunecnicovy chleb kdyz muze mit psenicny ktery maji vsichni ostatni a vsem lepe chutna?Patrne proto, ze JEMU na rozdil od ostatnich chutna lepe slunecnicovy. Ale proc by nekdo jedl slunecnicovy kdyz mu dokonale chutna psenicny, to absolutne nechapu... stajne jako nechapu tvuj dotaz, ktery se spise lamentaci nez dotazem. Vyhovuje-li ti Windows, snad by bylo dobre pouzivat Windows a neztraccet cas s Linuxem.
tohle by se mohlo mozna i tesat a pak ty kamne tabulky rozdavat linuxovym novackum co chteji vsechno hnedA když to nepochopí, majznout je s nima po hlavě?
Když už jsou tu rady ... projeď si aspoň příručku k Mandrivě, svého času jsem v ní taky chvíli ležel. Pro ty základy. Prolez zdejší faq a aspoň trochu se přátel s angličtinou, tipuju, že se Ti v životě bude fest hodit.
Tak oba porovnejte výpis při zavádění modulů ve /var/log/messages
, snad by mělo přibýt nějaké /dev/sdX
, čili zařízení? Mám jen čtečku na usb, z vlastní zkušenosti neporadím.
Na dmesg bych nespolíhal ... když loguju ssh, tak v dmesg taky nic neni a v mesidžích vidim, kdo mi zase zkouší pít krev, z jaké ajpiny (tedy kdo testuje nedobytnost serveru).
Ok, já tvrdim, že je to se mnou těžký.
A máte stejný zařízení? Případně zkuste zapnout v kernelu mmc debug apod.
# MMC/SD Card support # CONFIG_MMC=m # CONFIG_MMC_DEBUG is not set CONFIG_MMC_BLOCK=m CONFIG_MMC_SDHCI=m CONFIG_MMC_WBSD=m # CONFIG_MMC_TIFM_SD is not settady žádný problém nevidím. (mohl bych upravit řádek na config_mmc_debug=m a znovu zkompilovat ...)
Ok, to bych už ale řešil v jiném vlákně.
hraj si s tim a za měsíc (jestli né dřív) mi dáš za pravdu...
...taky jsem lama, no a co? mně to prostě baví, komp je můj koníček a nevzdám se když mi něco napoprví nejde, prostě to jít MUSÍ !!!
Tiskni
Sdílej: