Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
.BAT
souborů nabízí mnohem více, než by se mohlo na první pohled zdát. (Prvotní inspiraci lze najít ve spouštěcích skriptech systému, které jsou třeba v /etc/rc.d/init.d
.)
Unixové systémy, mezi které patří i Linux, poskytují uživateli mnohem větší efektivitu práce a lepší zabezpečení než Windows, nicméně je třeba do něj proniknout. Není to tak těžké, mnoho základních otázek zodpoví třeba man jméno_příkazu
, nainstalovaná dokumentace není na rozdíl od té ve Windows pouhou imitací. Unix navíc nedělá z uživatele blba.
Kontact je dobrej a s Outlookem by srovnání snesl, ale KMail je hrůza…Proč by tam tedy bylo to ale, kdybych nevěděl, že KMail je právě ta část Kontactu co se stará o poštu a nesnižovalo to hodnotu Kontactu v porovnání s Outlookem?
/var/mail
a navíc natahoval těch několik set mailů poměrně dlouho, rozhodl jsem se zůstat u konzolovýho řešení. Mutt se spouští včetně načtení schránky asi 2 vteřiny. Složky na poštu jsem zatím jaksi nezavedl. Aktualizace je IMHO lepsi zakazat. ... Pritom nepodstupujete zadne silene riziko..., pokud mate aktualizovany antivir, firewall a antispywareTrochu zvláštní... Jednu aktualizaci nahradíte jinou.
Co vidim jako dalsi chybu Gaimu je napr. to, ze nikde viditelne nevypisuje muj aktualni status. Lehce zapomenu prepnout na status online nebo naopak napr. na invisible.Mate pravdu. Da se to trochu vyresit tim, ze pridate do seznamu kamaradu sebe sama. Je to samozrejme videt jen v rozbalenem seznamu kamaradu, ne na ikonce v panelu.
Čiastočne ste si odpovedali, ktoré programy sú v Linuxe kvalitné a Vami vyžadované "náhrady", aj keď toto slovo nemám rád. Takže môj pohľad na overené programy:
Outlook 2003 = Thunderbird, Evolution
Windows Media Player 10 = MPlayer, Xine, Amarok, BMP
ICQ5 = Gaim, Licq
Total Commander = Krusader, príp. Midnight v konzole
Ale najmä stabilita záleží od verzie programu, Linux distra a sú potrebné ako všade dodatočné nastavenia ak to programy vyžadujú, ako napr. správne fonty v MPlayeri, kódovanie v Gaime, ale to platí asi všeobecne.
Linux (u mne Mandrake a teď MDV2006) používam necelé dva roky, stačí mi Kmail, xmms, xine, totem, kaffeine, licq, mc a konqueror (jako zmiňované ekvivalenty).
Ono je to i o tom, jak to používání woken vypadalo, tam jsem měl winampa, salamandera, kdysi OExpress, pak nic a jen z webu jsem čet maily - při těch častých reinstalacích či pro celkovou dostupnost jsem se bez lokálního mailu obešel. Takže bez nějakých M$ produktů jsem se skoro obešel.
Že se linux nešíří masově? Nejdou v něm tolik hry, není v něm (prý) tak zaběhlé a "vyfikané" vývojové prostředí. Tolik inteligentních a náročných lidí na světě zase neni, kdo mohl, už na linux přešel
Linux mi vyhovuje, snad mam perspektivu, že mi nikdo neřekne "máš smůlu s podporou, utrum", když mam zdrojáky, tak si můžu něco opravit sám či předělat. A jsem před zákonem čistý
BTW: rekni mi jestli Ti nekdy napoveda windows pomohla :-P
Styl kdy v napovede najdu radu "ujistete se, jestli mate zaply monitor" je mi k ho....ho, hodne vecem. To uz muzu mit cinskej manual.
Kodeky jsem v GNU/Linuxu nikdy neresil, a funguje mi zatim uplne vsechno. Staci MPlayer kompilovat s podporou vseho
Tiskni
Sdílej: