Otevřená certifikační autorita Let’s Encrypt v příspěvku na svém blogu představila své nové databázové servery. Hardware: 2U rack server Dell EMC PowerEdge R7525, CPU 2x AMD EPYC 7542, Memory 2TB 3200MT/s, Storage 24x 6.4TB Intel P4610 NVMe SSD. Software: OpenZFS a MariaDB s InnoDB.
Článek systemd pro vývojáře: lokální vývojové servery v systemd na MojeFedora.cz doporučuje vývojářům používání systemd k ovládání svých projektů pomocí "systemctl --user".
Vyšla nová verze souborového manažera Midnight Commander 4.8.26. Mezi hlavní novinky patří zachování obsahu příkazové řádky při přepínání panelů pomocí Ctrl+O, stíny okolo dialogových oken jako v Norton Commanderu a dalších (vytvořeno autorem zprávičky), podpora jakkoli dlouhých názvů souborů a spousta dalších drobnějších věcí.
Projekty Elasticsearch a Kibana změní s verzí 7.11 licenci. Už se nebude jednat o open source software. Důvodem změny licence byl spor se společností AWS (Amazon Web Services). AWS na změnu licence odpovídá vlastním forkem. Vycházet bude z verze 7.10 a zůstane pod open source licencí Apache.
Lidé ze společnosti Corellium se včera na Twitteru pochlubili screenshotem Ubuntu na Apple Siliconu aneb zprovoznili Ubuntu na počítači Apple s novým ARM procesorem M1. CTO jej už používá k vývoji ve svém herním křesle s 49 palcovým monitorem. Dnes byly na blogu Corellium publikovány detaily a pro případné zájemce i návod a obraz ke stažení. Upravili obraz Ubuntu pro Raspberry Pi.
Rodina počítačů Raspberry Pi se rozšířila o jednočipový počítač Raspberry Pi Pico v ceně 4 dolary s vlastním procesorem RP2040. Představení na YouTube.
Společnost Red Hat na svém blogu oznámila, že Red Hat Enterprise Linux (RHEL) bude možné provozovat zdarma na 16 serverech.
Pod společným názvem DNSpooq byly zveřejněny informace o 7 bezpečnostních chybách v DNS caching a DHCP serveru dnsmasq. Jedná se o cache poisoning (CVE-2020-25686, CVE-2020-25684, CVE-2020-25685) a buffer overflow (CVE-2020-25687, CVE-2020-25683, CVE-2020-25682, CVE-2020-25681). Jejich kombinací lze dosáhnout závažnosti CVSS 9.8. Chyby jsou opraveny v dnsmasq 2.83.
Byla vydána nová stabilní verze 19.07.6 (Changelog) linuxové distribuce primárně určené pro routery a vestavěné systémy OpenWrt (Wikipedie). Řešena je také řada bezpečnostních chyb. Především v dnsmasq (DNSpooq).
Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Až si odpovíte na tuto otázku nějakým kladným číslem větším než 0, tak právě například pro Vás je to to, "co můžete udělat" pro to aby Linux a ostatní F/OSS byl lepší a použitelnější pro uživatele kteří neprogramují a/nebo počítač využívají ke své práci. Víte, ono to není sranda dát dohoromady takový kolos jako je distribuce GNU/Linuxu.
a preco vlastne chces aby linux byl autem, které není vozem výlučně pro kutily (resp. odborníky) ?
ja ani nikto z komunity nema potrebu aby sa napriklad systemy windows znormalizovali - je mi to jedno, windows ma nezaujima a nepotrebujem ho k zivotu, pokial nepotrebujes k zivotu/obzive linux a nezaujima ta ako hobby, tak nanho kasli. Toto radim vacsine ludi ktori chcu porovnavat a ktori chcu aby bol "linux jak windows"
A ten pocit vitestvi, kdyz to clovek najde, pozmeni, vymeni, vymaze, opravy, nahradi, vylepsi, proste kdyz vyresy svuj problem, je naprosto jedinecny a uzasny. Nechtel bych o nej prijt.
To jsem si jen tak trochu vylil srdce, tak to ani nectete.
PS:omlouvam se za pravopis, nikdy jsem to moc neumel (
Přesně tak ! Specielně ten odstavec o pocitu vítězství .
Naprosto souhlasim, nekdy tomu predchazi silne nervove vypeti, ale o to je to pak lepsi
Já to říkám pořád, člověk, který je mnohaletým uživatelem MS a není aspoň trošku programátor tak ať k Linuxu vůbec neleze. ..."Já ho používám a dobře mi slouží, ale ty si ho snad raději ani neinstaluj, protože tam je všechno tak jiné a jinak, že bys stejně nebyl schopen to pochopit."
S tim az tak nesouhlasim. Moji znami, kdyz za mnou opakovane po mesici prichazeli, ze se jim odpojuje dial-up pripojeni, ze maji asi pod WinXP nejakej vir, se me ptaji, co bych jim poradil. Co maji delat, ze maji porad zavirovany pocitac. Krome "pouceni" jak se chovat na internetu jsem jim poradil at se pripojuji pres Linux. Nekteri kyvli a kdyz pominu to, ze jsem jim tam nejakou tu distribuci musel natahnout a nastavit pro jejich potreby, tak se samotnym uzivanim systemu problemy nemaji a chvali ho.
A jeste takovy dodatek. Moje babicka se rozhodla ve svych 63 letech, ze kdyz absolvovala pocitacovy kurz (na Win98, MS Office,...), tak ze si poridi nejaky pocitac. Poridila, natahli jsme ji tam MDK Linux a jako uzivatelka si nestezuje. Nekdy je lepsi nedavat na vyber...
Linux se musi prispusobit normalnim uzivatelum.Kámen úrazu je v tom, že za normálního uživatele považuješ takového, který přechází z Windows a po Linuxu by chtěl, aby byl kopií Windows, kterou dostane legálně zadarmo. Jenže a) uživatel přecházející z Windows většinou není "normální uživatel" -- je to uživatel deformovaný díky návykům z Windows. Skutečně normální uživatel je takový, který ještě v životě neviděl počítač - a takovým Linux nečiní potíže. b) Linux by se tím pádem neměl těmto uživatelům přizpůsobovat. Linux je prostě jiný systém. S jiným systémem se i jinak pracuje. Dokud to uživatelé neakceptují, nikdy jim nebude Linux připadat dobrý -- nikdy totiž nebude onou lacinou náhražkou Windows.
S tímto názorem souhlasím. Příkladem budiž moje mamina. Počítače v době jejího školního věku nebyly, v životě s nima nepracovala a Linux (čti Linux s KDE) ji dneska neděláš žádné problémy.
Nabootuju-li náhodou do windows je zmatená a nechápe proč je to tak blbě udělané (např. proč to nemá více ploch, proč jsou tak blbě rozdělené disky když CD má být v /mnt/cdrom :) )
Z toho jasně plyne, že na co si uživatel první zvykne to mu přijde logické a přirozené.
Prosel jsem 3 distra a zadne z nich nema na rychlost Windows. To je proste fakt (mam namysli vse v GUI).To by mně celkem zajímalo jaké GUI používáte, že toto tvrdíte. Já používám Fluxbox a na mém celeru 600 my tak rychle nešlape snad ani M$ DOS natož widle.
Zamknut.
vyzera to tak, ze bud si riesenie dostal alebo si to vzdal a neposkytol si dostatok udajov pre vyriesenieNeboli jediné, co mu vyčítá, je, že si teď stěžuje na vlastní neschopnost.
No co, me zase za žádnou cenu nejede GPRS pod Windows, zařízení je prý zaneprázdněno...jo pod Linuxem by na to byl příkaz "fusr".
Ale ani tak na Widle nenadávám...problém je nakonec vždy mezi klávesnicí a židlí.
Tiskni
Sdílej: