Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Až si odpovíte na tuto otázku nějakým kladným číslem větším než 0, tak právě například pro Vás je to to, "co můžete udělat" pro to aby Linux a ostatní F/OSS byl lepší a použitelnější pro uživatele kteří neprogramují a/nebo počítač využívají ke své práci. Víte, ono to není sranda dát dohoromady takový kolos jako je distribuce GNU/Linuxu.
a preco vlastne chces aby linux byl autem, které není vozem výlučně pro kutily (resp. odborníky) ?
ja ani nikto z komunity nema potrebu aby sa napriklad systemy windows znormalizovali - je mi to jedno, windows ma nezaujima a nepotrebujem ho k zivotu, pokial nepotrebujes k zivotu/obzive linux a nezaujima ta ako hobby, tak nanho kasli. Toto radim vacsine ludi ktori chcu porovnavat a ktori chcu aby bol "linux jak windows"
A ten pocit vitestvi, kdyz to clovek najde, pozmeni, vymeni, vymaze, opravy, nahradi, vylepsi, proste kdyz vyresy svuj problem, je naprosto jedinecny a uzasny. Nechtel bych o nej prijt.
To jsem si jen tak trochu vylil srdce, tak to ani nectete.
PS:omlouvam se za pravopis, nikdy jsem to moc neumel (
Přesně tak ! Specielně ten odstavec o pocitu vítězství .
Naprosto souhlasim, nekdy tomu predchazi silne nervove vypeti, ale o to je to pak lepsi
Já to říkám pořád, člověk, který je mnohaletým uživatelem MS a není aspoň trošku programátor tak ať k Linuxu vůbec neleze. ..."Já ho používám a dobře mi slouží, ale ty si ho snad raději ani neinstaluj, protože tam je všechno tak jiné a jinak, že bys stejně nebyl schopen to pochopit."
S tim az tak nesouhlasim. Moji znami, kdyz za mnou opakovane po mesici prichazeli, ze se jim odpojuje dial-up pripojeni, ze maji asi pod WinXP nejakej vir, se me ptaji, co bych jim poradil. Co maji delat, ze maji porad zavirovany pocitac. Krome "pouceni" jak se chovat na internetu jsem jim poradil at se pripojuji pres Linux. Nekteri kyvli a kdyz pominu to, ze jsem jim tam nejakou tu distribuci musel natahnout a nastavit pro jejich potreby, tak se samotnym uzivanim systemu problemy nemaji a chvali ho.
A jeste takovy dodatek. Moje babicka se rozhodla ve svych 63 letech, ze kdyz absolvovala pocitacovy kurz (na Win98, MS Office,...), tak ze si poridi nejaky pocitac. Poridila, natahli jsme ji tam MDK Linux a jako uzivatelka si nestezuje. Nekdy je lepsi nedavat na vyber...
Linux se musi prispusobit normalnim uzivatelum.Kámen úrazu je v tom, že za normálního uživatele považuješ takového, který přechází z Windows a po Linuxu by chtěl, aby byl kopií Windows, kterou dostane legálně zadarmo. Jenže a) uživatel přecházející z Windows většinou není "normální uživatel" -- je to uživatel deformovaný díky návykům z Windows. Skutečně normální uživatel je takový, který ještě v životě neviděl počítač - a takovým Linux nečiní potíže. b) Linux by se tím pádem neměl těmto uživatelům přizpůsobovat. Linux je prostě jiný systém. S jiným systémem se i jinak pracuje. Dokud to uživatelé neakceptují, nikdy jim nebude Linux připadat dobrý -- nikdy totiž nebude onou lacinou náhražkou Windows.
S tímto názorem souhlasím. Příkladem budiž moje mamina. Počítače v době jejího školního věku nebyly, v životě s nima nepracovala a Linux (čti Linux s KDE) ji dneska neděláš žádné problémy.
Nabootuju-li náhodou do windows je zmatená a nechápe proč je to tak blbě udělané (např. proč to nemá více ploch, proč jsou tak blbě rozdělené disky když CD má být v /mnt/cdrom :) )
Z toho jasně plyne, že na co si uživatel první zvykne to mu přijde logické a přirozené.
Prosel jsem 3 distra a zadne z nich nema na rychlost Windows. To je proste fakt (mam namysli vse v GUI).To by mně celkem zajímalo jaké GUI používáte, že toto tvrdíte. Já používám Fluxbox a na mém celeru 600 my tak rychle nešlape snad ani M$ DOS natož widle.
Zamknut.
vyzera to tak, ze bud si riesenie dostal alebo si to vzdal a neposkytol si dostatok udajov pre vyriesenieNeboli jediné, co mu vyčítá, je, že si teď stěžuje na vlastní neschopnost.
No co, me zase za žádnou cenu nejede GPRS pod Windows, zařízení je prý zaneprázdněno...jo pod Linuxem by na to byl příkaz "fusr".
Ale ani tak na Widle nenadávám...problém je nakonec vždy mezi klávesnicí a židlí.
Tiskni
Sdílej: