Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Poslední dobou se na Ábíčku množí "dotazy" na téma, proč je Linux takový jaký je. Uživatelé brečí sice pěkně, ale na špatném hrobě. Jeden z příkladů takového "dotazu" napsal včera i capellan.
Capellan si stěžuje jak nefungují jednotlivé distribuce, jak nenašel pomoc případně jak je strašně pomalý boot počítače. Nebudu rozebírat jeho problémy do detailu, to pěkně udělal Vlasta Ott v diskuzi.
Všimli jste si, že podobné problémy mají jen uživatelé přeběhlí z Windows? Takový uživatel o sobě dost často tvrdí, jak je pokročilý a že ve Windows všechno zvládá. Jen ten pitomej Linux ho prostě neposlouchá! Někteří chtějí, aby se Linux stal přítulnější pro normální uživatele, ale jaksi zapomínají definovat "normální". Pokud je "normální" windowsář, který chce aby Linux byl kopie Windows dodávaná zdarma, tak mají (doufám) smůlu.
Je to asi týden co si můj spolubydlící nainstaloval na počítač SuSE 9.2. Je z něj nadšený, vše v něm funguje tak ja on chce. Drobné komplikace s nastavením DRI jsem mu pomohl vyřešit já, ale jinak si vše spáchal sám. Přistupuje k Linuxu jako k jinému OS než jsou Windows, čte návody a učí se nový způsob ovládání. Jediné na co narazil je CAD, zatím zkouší VariCAD, ale ve Windows pracuje v Catii což je úplně jiná kategorie. Myslím, že přechod na Linux zvládne bez vetších problémů.
Tiskni
Sdílej:
PS: na české poště jsou stovky uředníků a úřednic a že by měli nějaký problém se linuxem (novell suse) to se říci nedá :))Nemají s tím problém. Protože mají speciální aplikaci, která vypadá stejně jako ta stará - DOSovská
Skutečně, uživatelů přeběhlých z Windows je naprostá většina. Proto zastávám názor, že distribuce určené pro desktop by měly být připraveny tak, aby byly maximálně přívětivé. Tou přívětivostí myslím to, aby tam především nebyly zjevné nedodělky (pokročilý uživatel to vyřeší, začátečník ne), konfigurační nástroje správně fungovaly, nastavení a přepínání klávesnic bylo připraveno již při instalaci, aby správně fungovala práce s výměnnými médii apod.
Argumentovat leností není na místě, běžný uživatel nechce nastavovat systém, chce pracovat. A proto volí Windows, i když je Linux lepší - dostane to tam totiž hotové a většinou základní věci fungují. Nechť je to tak i u linuxových distribucí.
Jestli jste tím myslel že toto je na windowsech to hotové, tak to tedy smekám. A to jsem ještě nemluvil o nastavení sítě, firewallu (nejlépe tam zase narvat produkt třetí strany, protože ten firewall co je v Widlích je nahow*o) .... No nevím, třeba vám křivdím, třeba si vystačíte s Paintbrushem a WordPadem.
Musim na toto zareagovat.
Co se tyce reakce Pavela Stárka: Ac je divne, ze to budu psat zrovna ja. Ano, to je to v cem je a bude Windows vzdy v krok(ne-li nekolik kroku) napred. Uzivatelska podpora, podpora nejnovejsich novych komponent a her bude to, v cem bude Win vzdy lepsi pro bezneho uzivatele(za to se halt plati i u linuxu). A podstoupeni par restartu kvuli zavedeni noveho HW klidne podstoupim, kdyz nebudu muset procitat fora:)-cas je drahy. Co se tyce licenci programu v tom bude mit linux vzdy navrch,i kdyz ne tak uplne.
Do firmy, kde delam, jsem chtel nainstalovat OpenOffice, protoze MS Office jsou drahe. Ale setkal jsem se u sefa s odporem. Nekompatibilita MS Off a OpenOff. Proste tam je. Je to prekladatelska firma a nikoho to tam zajimat nebude, ze to je castecne nekompatibilni. Proste to musi fungovat:co vidis ty, musi videt zazaznik(na puntik). A kdyz ne, tak by to mohli hned zabalit, protoze tech stiznosti by firmu odrovnalo. Tecka. A prevrat se nechysta. Microsoft je dominantni firma a smrtelnik s tim nic bohuzel neudela:( Raci zaplatili pres 100k za licence MS Office(za WinXP ani nepluve)a naprosto je chapu.
Spusta lidi ted bude namitat, ze to tak neni. Ale pohledte realite do oci.
Jinak jsem hravi clovek a rad zkoumam nove veci. Linux byl, jeste do nedavna cca rok, pro me zahadou. Ted poslednich par mesicu ho testuju a zvelebuju. Ted z meho pohledu je to hodne flexibulni system. Z cca 5 distribuci jsem si zatim vydral Mandriva FREE 2006. Ale z pocatku jsem se setkaval ze spoupoutou problemu. Asi jako kazdy. Ale postupne ubyvaji. Hodne utopeneho casu resenim problemu a nektere jsou doted nevyrene(ale verim v jejich vyreseni). Linux se mi libi cim dal vic ji jeste hodne co vychytavat. Jak na me strane, tak na strane vyvojaru.
Linux jsem u sebe zavrhl na hlavnim PC, protoze zatim "linux" neni delany zrovna pro nejnovejsi HW(a ruzne vychytacky) a to nikdo nemuze ani pipnout - proste neni. Bezi mi krasne na starsim pocitaci. Celeron 533, kde funguje z HW uplne vsechno a kde vsechny Win selhavaly v prehravani filmu a hbitosti systemu - linux vede na plne care. I kdyz ne vsechny programy se mi uplne zamlouvaji(musim najit lepsi a pry jsou:)-Pro tento PC je to nejlepsi reseni(pochopitelne i pro novejsi:). Taky jsem zacinal na 8bitech-zlata era:) potom sposta PCcek a ted 3PC a Linux i Win. Kazdy pouzivam na neco jineho.
Nerad bych nekoho urazil svou nevedomosti-proto se predem omlouvam,pokud se nekde az moc pletu-to je muj nazor uzivatele a IT technika.