Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Thomas McGuire vysvětluje důvody, proč nebyl KMail a další KDE-PIM aplikace součástí KDE 4.0 (snad se to stihne do KDE 4.1). Také ukazuje, že KMail/Kontact již běží na Windows. Stephen Kelly představuje nový widget pro KDE aplikace: KRichTextWidget, který poskytuje rozhraní pro pokročilou editaci textu. A nakonec Wouter Haffmans píše o dětském kreslícím programu KidDraw.
Friedrich Kossebau, správce modulu KDEUtils, nabízí zájemcům převzetí správcovství opuštěných aplikací. Detlev Casanova představuje svůj Google Summer of Code projekt pro KDE: doplnění podpory Jingle video a hlasového chatu do Kopete.
Luboš Luňák řeší problém s dekorací oken Oxygen, založil fork Oxygenu nazvaný Ozone, který umožňuje obarvení pruhu s titulkem okna. Robert Knight popisuje vylepšení, která budou v emulátoru terminálu Konsole v KDE 4.1. Peter Penz přibližuje nové vlastnosti a opravy ve správci souborů Dolphin.
Sebastian Trueg píše o novinkách v NEPOMUKu (implementaci sémantického desktopu), konkrétně o přeměně NEPOMUK serveru z KDED modulu na samostatný proces kvůli zvýšení stability. Carsten Niehaus shrnuje dění v KDE-Edu; popisuje práci na Step (interaktivní fyzikální simulátor) a Kalzium (periodická tabulka a informace o prvcích).
Integrace nástroje pro generování sestav do Kexi, databázového nástroje v KOffice. Začátek práce na nové hře pro KDE - Parsek, klienta pro hraní strategických 4X her založených na Thousand Parsec.
Nový TODO pohled v KOrganizeru. Plasmoid nahrazující program pro sledování časových zón KWorldClock. Monitorování procesů v KSysGuard, včetně veškerého vstupu a výstupu.
Reportáž ze setkání vývojářů Akonadi a Mailody v Berlíně.
Jak to vypadá s přípravou na vydání Amaroku 2: nové SVG téma, podpora služby Last.fm. Práce na Mailody4. Studentské KDE projekty: Kapman (Pacman), KsCD, KSirk, Kopete.
Virtuální glóbus Marble: jak funguje, co umí, jaké jsou plány do budoucna. Puck je překladač XML definic uživatelského rozhraní do C++. Nová funkce KGet: ovládání přes webové rozhraní.
Práce na KIO-GIObridge - transparentní síťové vrstvě pro přístup k síťovým souborovým systémům jako FTP, SFTP, SMB, WEBDAV a dalším. Vývoj Kommanderu pro KDE3 a KDE4.
Nový program v KDE SVN: jednoduchý správce osobních výdajů Krone. Setkání vývojářů KDE PIM - integrace systémů Akonadi a NEPOMUK (tagování, agenty a virtuální složky v KMail).
Martin Graesslin napsal pro KWin nový OpenGL prostorový efekt FlipSwitch. Slouží pro přepínání mezi okny a je inspirován funkcí Flip 3D z Windows Vista. Sebastian Trueg pracuje na portování K3b na KDE4 a ačkoliv už program trochu funguje, uvítal by dobrovolnickou pomoc.
Tímto článkem startuje další pravidelný seriál na AbcLinuxu.cz, který shrnuje novinky ve vývoji KDE za poslední týden. Jedná se o oficiální překlad KDE Commit Digest. V tomto díle popisuje Aaron J. Seigo novinky v Plasmě a dojmy z oslav vydání KDE 4.0 v komplexu Google. Navíc se naučíte, jak napsat vlastního e-mailového klienta za 10 minut.
Tiskni
Sdílej: