Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Thomas McGuire vysvětluje důvody, proč nebyl KMail a další KDE-PIM aplikace součástí KDE 4.0 (snad se to stihne do KDE 4.1). Také ukazuje, že KMail/Kontact již běží na Windows. Stephen Kelly představuje nový widget pro KDE aplikace: KRichTextWidget, který poskytuje rozhraní pro pokročilou editaci textu. A nakonec Wouter Haffmans píše o dětském kreslícím programu KidDraw.
Friedrich Kossebau, správce modulu KDEUtils, nabízí zájemcům převzetí správcovství opuštěných aplikací. Detlev Casanova představuje svůj Google Summer of Code projekt pro KDE: doplnění podpory Jingle video a hlasového chatu do Kopete.
Luboš Luňák řeší problém s dekorací oken Oxygen, založil fork Oxygenu nazvaný Ozone, který umožňuje obarvení pruhu s titulkem okna. Robert Knight popisuje vylepšení, která budou v emulátoru terminálu Konsole v KDE 4.1. Peter Penz přibližuje nové vlastnosti a opravy ve správci souborů Dolphin.
Sebastian Trueg píše o novinkách v NEPOMUKu (implementaci sémantického desktopu), konkrétně o přeměně NEPOMUK serveru z KDED modulu na samostatný proces kvůli zvýšení stability. Carsten Niehaus shrnuje dění v KDE-Edu; popisuje práci na Step (interaktivní fyzikální simulátor) a Kalzium (periodická tabulka a informace o prvcích).
Integrace nástroje pro generování sestav do Kexi, databázového nástroje v KOffice. Začátek práce na nové hře pro KDE - Parsek, klienta pro hraní strategických 4X her založených na Thousand Parsec.
Nový TODO pohled v KOrganizeru. Plasmoid nahrazující program pro sledování časových zón KWorldClock. Monitorování procesů v KSysGuard, včetně veškerého vstupu a výstupu.
Reportáž ze setkání vývojářů Akonadi a Mailody v Berlíně.
Jak to vypadá s přípravou na vydání Amaroku 2: nové SVG téma, podpora služby Last.fm. Práce na Mailody4. Studentské KDE projekty: Kapman (Pacman), KsCD, KSirk, Kopete.
Virtuální glóbus Marble: jak funguje, co umí, jaké jsou plány do budoucna. Puck je překladač XML definic uživatelského rozhraní do C++. Nová funkce KGet: ovládání přes webové rozhraní.
Práce na KIO-GIObridge - transparentní síťové vrstvě pro přístup k síťovým souborovým systémům jako FTP, SFTP, SMB, WEBDAV a dalším. Vývoj Kommanderu pro KDE3 a KDE4.
Nový program v KDE SVN: jednoduchý správce osobních výdajů Krone. Setkání vývojářů KDE PIM - integrace systémů Akonadi a NEPOMUK (tagování, agenty a virtuální složky v KMail).
Martin Graesslin napsal pro KWin nový OpenGL prostorový efekt FlipSwitch. Slouží pro přepínání mezi okny a je inspirován funkcí Flip 3D z Windows Vista. Sebastian Trueg pracuje na portování K3b na KDE4 a ačkoliv už program trochu funguje, uvítal by dobrovolnickou pomoc.
Tímto článkem startuje další pravidelný seriál na AbcLinuxu.cz, který shrnuje novinky ve vývoji KDE za poslední týden. Jedná se o oficiální překlad KDE Commit Digest. V tomto díle popisuje Aaron J. Seigo novinky v Plasmě a dojmy z oslav vydání KDE 4.0 v komplexu Google. Navíc se naučíte, jak napsat vlastního e-mailového klienta za 10 minut.
Tiskni
Sdílej: