Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Podpora hodnocení pomocí backendu NEPOMUK v Gwenview. KStars dostal modul pro předpovídání konjunkcí. Základní podpora pro XSLT a rozhraní pro export do HTML v Parley. Práce na integraci pohledu s mraky v Marble. Podpora navigace pomocí klávesnice v KNetWalk. Začátek nového rozložení dokovacích oken v Kooka. Práce na uživatelské interakci s kartami (taby) v Dolphinovi. Nový applet "paste text snippets" (vložit kousky textu) v Plasmě. charselectapplet je smazán a nahrazen ekvivalentem založeným na Plasmě. Styly uvítacích/informačních obrazovek byly rozšířeny z KDE desktopu do aplikací KDE-PIM a KInfoCenter. Rozličné práce, zahrnující zlepšení v kolekcích a On Screen Display (OSD) v Amaroku 2. Různé malé funkce v KTorrentu. Počáteční práce na Krita modulu pro "WaterStudio". KBlocks se přesunul z kdereview do kdegames. Akonadi server a sdílené komponenty se přesunuly do kdesupport. "WaterFlow", knihovna a program pro tvorbu diagramů výpočetních toků (computational flow chart-based diagrams), byl importován do KDE SVN. KDE 4.1 Alpha 1 a KOffice 1.9.95.4 (KOffice 2 Alpha 7) jsou označeny pro vydání.
Thomas McGuire přináší informace o novinkách v KMailu (a KDE-PIM) pro KDE 4.1:
Jak už možná víte, KMail a celá část KDE-PIM nebyly uvolněny s KDE 4.0, ale nejspíše budou vydány s KDE 4.1+ To trochu záleží na tom, zda se dokážeme včas vypořádat s hromadou zbývajících problémů.
U KMailu bylo ve skutečnosti nejvíce práce s portováním na Qt4 a KDE4. To představovalo obrovské úsilí, protože KMail i Kontact mají spousty zdrojového kódu a portace způsobila mnoho regresí. Při vydání KDE 4.0 nám prostě těchto regresí zbývalo příliš, takže Kontact nebyl moc použitelný. Neměli jsme dostatek lidských sil, abychom vydání stihli, a pořád by se nám hodila pomoc dalších vývojářů s programováním pro KDE 4.1!
Dostali jsme se do stavu, ve kterém je mnoho z těchto regresí opravených a KMail je opět použitelný. Používám jej ve své každodenní práci s POP3 a nemám žádné závažné potíže. IMAP se rovněž tváří, že pracuje vcelku dobře.
Port na Qt4 je téměř hotov, jediná významná chybějící věc je seznam složek a zpráv. O oboje bude postaráno v rámci SoC projektu. Szymon Stefanek má rovněž zajímavé plány na nový, daleko modernější vzhled seznamu zpráv.
Pro vydání KDE 4.1 plánuji především dále stabilizovat a pokračovat v opravování regresí. Přestože nejvíce práce šlo do portování, KMail bude rovněž obsahovat nové vlastnosti. Ty, které si pamatuji z hlavy, jsou podpora pro nálepky (tagy), podpora pro vkládání odkazů do HTML zpráv a zlepšení kontroly překlepů.
Základní novou vlastností KMailu je to, že bude rovněž běžet na Windows a Mac OS X. Díky patří Jaroslawu Staniekovi, který na portu pro Windows tvrdě pracoval. Níže vidíte screenshot Kontactu běžícího na Windows.
Jelikož se objevovaly problémy s tím, jak KMail ukládá svoje indexové informace, bude nyní pod Windows používat SQLite.
Dlouhodobým plánem pro KMail je samozřejmě port na Akonadi, který bude vyžadovat spousty změn v kódu, ale nakonec nahradí monolitickou a nepřenositelnou ukládací vrstvu. To si vyžádá nějaký čas a je nepravděpodobné, že se tak stane před KDE 4.2.
Stephen Kelly píše o sdíleném KDE widgetu Pokročilý editor (rich text):
Několik posledních týdnů jsem pracoval jsem na widgetu Pokročilý editor pro KDE. Tento nový widget má vývojářům usnadnit přidávání pokročilého textového editoru do svých aplikací.
Při práci na přidávání vnořených seznamů a lepších vlastností hyperlinkových odkazů pro KJots jsem si uvědomil, že podobné vlastnosti chybí také v KMailu. Dalším pohledem jsem zjistil, že každá aplikace, které poskytuje možnost pokročilé editace textu, ji implementuje samostatně, podporuje odlišnou množinu funkcí a zavádí vlastní chyby. Lepší by bylo kód centralizovat a opakovaně jej používat ve všech těchto aplikacích. To by znamenalo, že všechny aplikace, které widget používají pro pokročilou editaci textu, budou mít přístup ke stejným vlastnostem a chybám (a pochopitelně i opravám chyb).
Widget Pokročilý editor pobyl v kdereview speciální zkrácenou dobu 10 dnů a v pátek už byl přesunut do kdelibs. Už je používán v KJots, KMailu, Mailody a editoru podpisů KMailu. Přestože je všem aplikacím k dispozici podpora pro stejné funkce pokročilé editace textu, aplikace je nemusí podporovat všechny.
Například KJots nepoužívá podporu pro zarovnávání a neobsahuje akci odstraňující formátování textu. Zároveň přidává některé doplňkové akce, které nejsou vyžadovány ostatními aplikacemi. Jedna z mých oblíbených funkcí, kterou jsem nejvíce chtěl, je "format painter". Umožňuje uživateli kopírovat formátování z jedné části dokumentu a aplikovat jej na jinou část.
Zbývá doplnit podporu pro tvorbu a editaci tabulek, lepší správu obrázků a další. Ještě chybí dvě ikony (vlož vodorovnou vodící linku a vlož odkaz), které doufejme budou včas pro 4.1. Pokud jste umělec, nebo to jen chcete zkusit (vodorovná vodící linka by měla být jednoduchá), ozvěte se pro začátek v poštovní konferenci kde-artists.
Přidání podpory pro pokročilý editor do aplikace je jednoduché. Například chcete-li "rich text" widget, akce v panelu nástrojů, položky v menu pro formátování textu (font, velikost, barva, atd.), správu vnořených seznamů a editovatelné odkazy, použijte kód:
KRichTextWidget* editor = new KRichTextWidget(this); editor->setRichTextSupport( FullTextFormattingSupport | FullListSupport | SupportHyperLinks ); editor->createActions( actionCollection() ); setCentralWidget( editor );
Vývojář aplikace už nemusí psát kód pro tvorbu akcí, ikon, zkratek atd. Akce jsou připraveny k použití a stačí je specifikovat v souboru ui.rc příslušné aplikace. Díky práci vývojářů Allena Wintera a Stephena Kellyho z KMailu je možné widget v budoucnu lehce spravovat a je plně lokalizovatelný. Pokud by chtěl nějaký vývojář pomoci s portováním na KRichTextWidget, ať jednoduše pošle e-mail do poštovní konference kde-devel, nebo se zeptá na kanálu #kde-devel na irc.freenode.net.
V další části představování KDE projektů na Summer of Code Wouter Haffmans představuje KidDraw:
Ahoj KDE, jmenuji se Wouter a jsem vývojář aplikace KidDraw. Kdysi dávno začala jako úkol na střední škole a byla napsána v Delphi. Minulý rok jsem ji přepsal do Qt4 pro mého nyní 7měsíčního syna. Jak jméno napovídá, je to jednoduchá kreslící aplikace pro malé děti. Žádné komplikované štětce nebo nástroje, pouze pero, nějaké barvy a pár šířek čar na výběr, a to je vše. A pochopitelně ukládání a nahrávání obrázků jedním kliknutím!
Nejprve jsem v tomto ročníku Google Summer of Code požádal o převod KidDraw do KDE. Bohužel jsem nebyl vybrán, ale i tak budu v létě na KidDraw pracovat, aby alespoň základní nástroje fungovaly správně. Velká část už je v tuto chvíli hotova, ale byl jsem zahloubaný do svého studia a později do rodiny, takže bylo dlouho ticho po pěšině. To se brzy změní.
Zatím funguje malování, ale ukládání a nahrávání obrázků stále není implementováno. Můžete změnit barevnou paletu, třebaže se barvy v obrázku zatím nezmění. Dále mám v hlavě celou spoustu nápadů pro blízkou i vzdálenou budoucnost: barvení kreslící plochy (tj. nahrávání obrázku na pozadí), nastavení obrázku jako pozadí plochy, tisk obrázků, spojování bodů a tak dále. Také je potřeba program převést na KDE aplikaci - zatím je to vše jen Qt. Zbývá ještě hodně práce!
Až dají KidDraw svým dětem všechny KDE maminky a tatínkové, doufám, že je ostatní rodiče brzy napodobí a ovládnutí světa už bude neodvratné. Pokud si chcete KidDraw už teď vyzkoušet, stáhněte si playground/edu/kiddraw. Screenshot byl udělán z toho, co je tam teď!
Je skvělé, že Wouter pracuje na svém návrhu pro Summer of Code navzdory tomu, že nebyl vybrán z vysoce konkurenčního kotlíku přihlášek pro KDE na letošní rok - to znamená, že to rozhodně nedělá pro peníze! Rovněž je hezké vidět nová jména, která se objevila na vrcholu seznamu lovců chyb (jako třeba James Spahlinger se 47 za tento týden) díky pravidelně pořádaným KDE BugDays.
Z dalších zpráv: Melchior Franz poslal krátkou zprávu: Není to nic světoborného, ale když jsem v posledních dnech opravoval a rozšiřoval nativní šetřič obrazovky 'kclock.kss', všiml jsem si, že byl rovněž portován na Microsoft Windows. Již nějakou dobu existuje port pro Mac OS X, kterému se dostalo hezkých recenzí. KDE vede svět. Opět :-).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Shrnutí commitů |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Stav překladů (i18n) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Lovci chyb | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Článek je překladem č. 108 KDE Commit Digest. Původní autor Danny Allen.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Článek je překladem č. 108 KDE Commit Digest. Původní autor Danny Allen.aneb co Danny nenapíše, to tu není