Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Nic objevného. Někdy z roku 2003:
Budete hájit Windows vůči Linuxu pokud na Internetu nebudou kradená aktivační čísla programů? Studenty provedený průzkum a 87 procent dotázaných prohlásilo NE. Uživatelé platformy MS-Windows nejsou zvyklí platit.
http://paradox.webpark.cz/zajimavosti_bla_bla.htm
"Okna/windows davno pred vsemi vynalezl a nechal si patentovat XEROX, aby usnadnil ovladani fotokopirek."No to je mi history reinvention...
a) grafické prostředí v té době bylo celkem na tom špatně díky vysokým cenám HW (hlavně paměti)
b) dobrý byl údajně až OS/2 Warp (používal jsem ho), předchozí OS/2 nemohu posoudit, hlavně bezproblémové síťování, síť a "internetování" MS ještě lepil strašným stylem
c) dodnes než nastavovat Oulook-mail, tak je lepší sáhnout po jiné poště The BAT a podobně
Ten by udělal i z nejhorší linuxové distribuce nejdokonalejší operační systém planetyTeď jsi této diskuzi pěkně zavařil, teď tu bude flame jako mamut.
Proč, že jsem napsal pravdu. Kdyby tenkrát byly jiné operační systémy uživatelsky přívětivé, mohli mít dnes dominantní postavení na trhu oniAle houby. V té době v podstaě nikoho žádný operační systém nezajímal. Internet běžně dostupný nebyl, z hudby tak maximálně moduly a video ani omylem. Domácí počítač byl z 99% používaný jako chytřejší herní konzole. Kdyby býval Doom vyšel pouze pro OS/2 nebo jiný OS, tak MS dneska nikdo nezná.
A to lidé přeci chtěli!!!Nechtěli. MS se akorát svezl na obrovském boomu gamesení na PC (Doom a spol.) a lidi jeho systém akceptovali pouze jako nutné zlo. Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč.
MS se akorát svezl na obrovském boomu gamesení na PC (Doom a spol.) a lidi jeho systém akceptovali pouze jako nutné zlo. Kdo tu dobu zažil, ví o čem je řeč.Suhlas.. Pamatam, ako "priekopnici" riesili, ze na to "direct X" potrebuju uz mat windows. (95 tusim)
:) Mám na pár hodin pauzu, tak jsem se hned musel mrknout.
Pokud je verze 2007 opravdu o tolik lepší, tak to LangSoftu gratuluji.
Jinak, pokud jde o slovník, vždy jsem za lepší produkt ve Windows považoval Lingeu, která BTW šlape skvěle i pod Wine, včetně čtení výslovnosti. Možná subjektivní pocit je, že má i lepší slovníky. Co se týká slovníku pod Linux, je zmíněný Stardict skvělý, protože funkčnost rozhraní je bezvadná (včetně toho, že umí zobrazovat okamžitě překlady k označeným slovům) a lze do něj naimportovat prakticky jakýkoliv slovník.
začal vyhrožovat soudem, protože jde prý o návod k trestnému činu.Ach jo, ta dnešní doba. Člověk si zaplatí za slovník, a pokud si ho prohlíží v jiném, než v Tom jediném® správném™ prohlížeči©, udělají z něj kriminálníka :-P
Plus - cíti sa už MS natoľko silný, že pirátstvo mohol začať potláčať?
Hm, a na základě čeho odsuzuješ všechny lidi, kteří byli v KSČ? A na základě čeho by byli ti členové po 30 lepší? Že se neměli možnost ukázat v pravém světle?
Tady to odsuzování na základě členství v KSČ mi přijde stupidní a ohánějí se jím jen ubožáci. Pokud soudím lidi, tak naprosto individuálně. A pokud někoho soudím za politické vystupování, tak aktivní kabátníky. Myslím tím například jednoho učitele z gymplu, kde jsem studoval, a jednoho studenta o ročník níž, než jsem byl. To byla neodbytná dvojka. Neustále agitovali ve stylu: Ať žije KSČ, ať žije SSM, se Sovětským svazem na věčné časy&hellip Pak přišel podzim 1989 a najednou pobíhali po škole s výkřiky Občanské fórum, a na Puškinův památník se už ani nepřišli podívat. Vidíš to, a ten student ani nepotřeboval být v KSČ. Teď možná někde vede nějakou pobočku ODS a je lustračně naprosto čistý.
Tiskni
Sdílej: