Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
GNOME (GNU Network Object Model Environment) je komplexní desktopové prostředí pro UNIXové operační systémy, které je postaveno nad knihovnou GTK.
Základem GNOME byl správce oken Metacity a GNOME Panel (správa panelu), které v GNOME 3 nahradil GNOME Shell (vyžadující 3D akceleraci), a Nautilus (správa pracovní plochy + správce souborů + jednoduchý vypalovací program). GNOME ovšem obsahuje mnoho dalších aplikací:
Součástí GNOME jsou i jednoduché hry (například sudoku, tetris, mahjongg, šachy a další).
Velmi rozšiřitelný je panel: lze do něj přidat například Deskbar (multifunkční nástroj pro vyhledávání na desktopu i na internetu), Tomboy (správce jednoduchých poznámek), Rhythmbox Applet (ovládání hudebního přehrávače), vyhledávání a další nástroje (včetně těch již klasických, jako je lišta s okny, menu, přehled pracovních ploch atd.). Pracovní plochu je možno zpestřit pomocí GDesklets (nejrůznější kalendáře, monitory systému atd.).
GNOME poskytuje také sadu příslušenství: GNOME System Monitor (sledování hardware a jeho aktivit), Baobab (grafické zobrazení využití diskového prostoru), Gedit (textový editor vhodný i pro programátory; rozšířitelný), Brasero (program pro vypalování CD/DVD), Glipper (nástroj pro práci se schránkou), GNOME Terminal (emulace terminálu), kalkulačka, Seahorse (správa klíčů, např. GPG), File Roller (práce s archivy).
GNOME lze samozřejmě obohatit dalšími aplikacemi; graficky jsou s GNOME nejlépe sjednocené ty v GTK (Firefox, Thunderbird, GIMP, Inkscape, Gaim a další).
V GNOME je možné pohodlně provádět běžné administrátorské činnosti jako je správa uživatelů, správa softwaru (GNOME Software), dělení disků (GParted), správa tiskáren, spouštění a vypínání služeb, ale i další.
GNOME vychází v půlročních cyklech.
Prostředí: | X Window System, GTK+, Gnome |
Licence: | GPL, LGPL |
Domovská stránka: | https://www.gnome.org/ (2488×) |
Adresa ke stažení: | https://www.gnome.org/getting-gnome/ |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Käyttäjä 11133, 18.7.2006 13:10 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 1.4.2020 10:42 | Další přispěvatelé: AsciiWolf, Fluttershy, yay! | Historie změn | Zobrazeno: 28074×
Tiskni
Sdílej: