Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Projekt Joomla! (open source CMS) dal najevo svůj současný postoj k proprietárním rozšířením. Autoři se shodli, že zdrojový kód je uvolněn pod čistou licencí GNU GPLv2 a prodej proprietárních rozšíření tedy není možný; nebude tolerován. To pochopitelně rozčílilo některé, kteří do vývoje takového kódu investovali. Čtěte také Linux.com.
Tiskni
Sdílej:
udelam jeden stupidni patch, pozvu si kamarada, abych se mu pochlubil, jak jsem si krasne vylepsil aplikaci a on rekne "Dej mi zdrojaky, musis!"Ne, nemusíš.
Pred chvili jsem pres torrent tahal iso gentoo a chtel jsem po tom cloveku, od ktereho jsem to tahal, zdrojaky a on mi je nechtel dat. Ze si je prej mam stahnout z gentoo.org. Jenze on je povinen mi je dat, i kdyz jsou jinde dostupne. Budu ho zalovat.
Jsi autorem alespoň nějakého malého kousku Gentoo? Jestli ne, tak o žádné žalobě ani nemá smysl uvažovat.
A i když jo, tak on může prostě tvrdit, že to ISO šíří podle odstavce 3c) GPL, tudíž mu stačí tě odkázat tam, odkud si můžeš zdrojáky stáhnout.
Opravdu nechapu, proc nekdo svoje dilo uvolni pod GPL a ne treba MIT licenci. Vzdyt pro nej to vyjde na stejno a tomu druhemu udela jeste navic radost, ze si s tema zdrojakama muze delat cokoliv.Nestejno to teda rozhodně nevyjde.
To je dalsi priklad, proc je GPL naho*no. Sice GPL programy pouzivam, ale jakmile si udelam jeden stupidni patch, pozvu si kamarada, abych se mu pochlubil, jak jsem si krasne vylepsil aplikaci a on rekne "Dej mi zdrojaky, musis!" ...A nejhorší je, když se blbost GPL ukazuje na zcela vykonstruovaných a od reality odtržených příkladech, ve kterém navíc ten stupidní patch kamarádovi dávat vůbec nemusíš, protože ta povinnost se tě týká jenom tehdy, pokud změněný GPL software dále šíříš a týká se jen těch, kterým onen modifikovaný produkt distribuuješ. A znovu se ptám. Pokud nechceš dodržet podmínky licence GPL, proč sakra vůbec GPL software modifikuješ? Udělej si lepší software pod BSD/MIT/Public Domain, ale hlavně respektuj volbu původního autora kódu.
Jsem odpůrcem GPL, ale ne odpůrce svobodného softwaru.Ehm... jako odpůrce něčeho bych měl to něco dobře znát.
To je dalsi priklad, proc je GPL naho*no. Sice GPL programy pouzivam, ale jakmile si udelam jeden stupidni patch, pozvu si kamarada, abych se mu pochlubil, jak jsem si krasne vylepsil aplikaci a on rekne "Dej mi zdrojaky, musis!" a ja na to "Uz jsem je davno smazal." A on se rozhodne nadale nebyt kamaradem, protoze mi zavidi a zazaluje me, protoze jsem mu nedal zdrojaky. Je to sice blby priklad, ale na pochopeni staci.To je opravdu blbý příklad, ale především proto, že z GPL nic takového nevyplývá.
Pred chvili jsem pres torrent tahal iso gentoo a chtel jsem po tom cloveku, od ktereho jsem to tahal, zdrojaky a on mi je nechtel dat. Ze si je prej mam stahnout z gentoo.org. Jenze on je povinen mi je dat, i kdyz jsou jinde dostupne. Budu ho zalovat.Další nesmysl. A takhle přesně vznikají fámy a FUDy.
Btw. když napíše je to blbý příklad a vy, že opravdu blbý, tak mu vlastně přitakáváte.Samozřejmě že ano, ale zatímco Jarda Šmíd tím imho myslel spíš to, že je ten příklad triviální. Ctirad Feřtr spíš myslí to, že používat pro kritiku nutnosti zveřejnění změn příklad, v němž GPL ono zveřejnění vůbec nevyžaduje, je naprostá blbost, která plyne z povrchních znalostí licence.
že podle GPLv2 ten, od koho na torrentu taháte, by měl správně zveřejnit i zdrojáky, protože danou aplikaci dále šíří.Tahle polovina tvrzení je pravdivá i když je to jeden z příkladů dotažený skoro ad absurdum. Ale kde tam vidíte, že ten dotyčný musí dávat na stažení zdrojáky, které jsou běžně dostupné na několika místech internetu?
Nikto ti nebrani releasnut svoj vlastny kod pod licenciou, ktorej budes bez problemov rozumietproblém je pouze v tom, že jej pak GPL-fašisti odmítnou zařadit do distribucí ...
Vela hlavnych distribucii ma vo svojich repozitaroch aj ne-GPL balicky. Je samozrejme slobodna vola kazdeho tvorcu distribucie ne-GPL kod odmietnut, nechapem, kde je problem..
"GPL-fašisti" je IMHO vyraz primitivov pre nieco tak normalne a prirodzene, ako je slobodna volba vyhovujucej licencie.
"GPL-fašisti" je IMHO vyraz primitivov pre nieco tak normalne a prirodzene, ako je slobodna volba vyhovujucej licencie.to mi připomíná, "Můžete mít jakoukoliv barvu auta, hlavně když bude černá." - pokud vynucenou volbu GPL (apod., viz níže) považuješ za "normální, přirozenou a svobodnou", pak ... ale ne, dneska nemám chuť snížit se k témuž co ty :-p a nic na tom nemění fakt, kolik je v distribucích ne-GPL softu ... pepova_srozumitelná_licence_v1 má smůlu, ono to "ne-GPL" totiž obvykle znamená alespoň "OSI-certified"
a nic na tom nemění fakt, kolik je v distribucích ne-GPL softu ... pepova_srozumitelná_licence_v1 má smůlu, ono to "ne-GPL" totiž obvykle znamená alespoň "OSI-certified"Som netusil, ze adobe flash, ktory najdes v repository kazdej vacsej distribucie ma OSI-certified licenciu
program s licencí pepova_srozumitelná_licence_v1 nejspíše nebude přijat do distribucí (na základě "slobodnej vôle každého tvorcu distribucie"), zatímco uživatelé (potažmo autor, který to asi dělá pro ně) by si přáli opakCize problem nie je ani tak v licencii, ako v tom, ze tvorcovia distribucii vyzaduju pre zaclenenie programu do _svojej_ distribucie prave tuto, alebo kompatibilnu licenciu? Nazyvat takeho tvorcu fasistom mi pripada naozaj neprimerane, najma ked to (vacsinou) nerobi len pre Stallmanove pekne oci. Nazvat ta preto primitivom bolo odomna tiez primitivne, preto sa ospravedlnujem, nechal som sa uniest.
BTW nikto nebrani Pepovi s jeho unikatne licencovanym programom, aby vyhovel uzivatelom a balicek pre danu distribuciu urobil.. Vela rozumnych distribucii nema problem s externymi repositories.
píšu "obvykle" ... také jsou tam tuny public domain apod. ... přijetí do distra je sice otázka dosti nedeterministická, nicméně z našeho hlediska jej ovlivňují dva faktory: 1) "právní síla" licence či jak to nazvat (několik stránek GPL, nebo výplod firmy typu API, má pro některé holt větší váhu než nějaká pepova_srozuitelná_licence_v1 typu "dělejte si s tím co chcete, ale jestli to nějak vylepšíte, musíte mi poslat patch, howgh") 2) "užitečnost pro uživatele" - kolik lidí to chce používat atd. pokud je hodnota 2) dostatečně vysoká, snesou se i nějaké ústupky v 1), pokud je 1) v pořádku a nějakému vývojáři se to líbí (třeba ten soft sám používá), klidně to zařadí i kdyby 2) bylo libovolně nízké takže ... jak to v daném prostředí dopadne pro flash, za kterým stojí velká společnost a který je potřeba na každý druhý web, a jak pro prográmek nějakého nadšence z ábíčka, kterému bylo řečeno, že "mu nic nebrání"?a nic na tom nemění fakt, kolik je v distribucích ne-GPL softu ... pepova_srozumitelná_licence_v1 má smůlu, ono to "ne-GPL" totiž obvykle znamená alespoň "OSI-certified"Som netusil, ze adobe flash, ktory najdes v repository kazdej vacsej distribucie ma OSI-certified licenciu
Cize problem nie je ani tak v licencii, ako v tom, ze tvorcovia distribucii vyzaduju pre zaclenenie programu do _svojej_ distribucie prave tuto, alebo kompatibilnu licenciu? Nazyvat takeho tvorcu fasistom mi pripada naozaj neprimerane, ...pokud jediným důvodem nezačlenění je to, že se někomu ta licence nelíbí (přestože začlenění nijak nebrání), pak sice "fašista" možná není termín lingvisticky správný, ale zcela určitě na adekvátní úrovni ... holt jsem se nechal inspirovat Linusem
BTW nikto nebrani Pepovi s jeho unikatne licencovanym programom, aby vyhovel uzivatelom a balicek pre danu distribuciu urobil.. Vela rozumnych distribucii nema problem s externymi repositories.nojo, opět klasický argument "nikdo nebrání ..." - ano, nebrání, ale také z toho plynou jisté důsledky, jako třeba že daný balíček nebude podepsaný klíčem distribuce, takže si ho spousta lidí nenainstaluje, protože je untrusted, spousta lam se bude na fórech ptát, jak to nainstalovat a mrhat časem ostatních (pár z nich zanevře na Linux, jak jim tam ani blbej program nainstalovat nejde), Pepa utratí spoustu času učením se, jak balíčkovat pro různá distra, který mu bude scházet na užitečnější věci jako programování dalších vychytávek ve svém programu, atd.
ano, například ten výše popsanýTak to uz je tvoj problem, nie problem komunity.
máš problém se čtením?Po rokoch stravenych za monitorom prekvapivo problemy so zrakom nemam ziadne. Preco? S citanim vseobecne tiez nie, od malicka citam rad.
btw, GNU komunita != F/OSS komunitaChcel som sa spytat, co si tym chcel povedat, ale uz mi je to vlastne jedno..
Tak to uz je tvoj problem, nie problem komunity.nechápu, proč toto říkáš - ptal ses mě, jestli já mám problém, tak jsem odpověděl, nevím, proč reaguješ, že můj problém je můj problém ... jestli je to problém "komunity" nevím, to je na zvážení, kolik lidí musí mít tentýž problém determinovaný chováním "komunity", aby to za "problém komunity" mohlo být prohlášeno ...
Mne osobne momentalne zas tak nevadi, ze tvoj kod pod tvojou licenciou sa do mojej oblubenej distribucie nedostaneok, tak si žij ve svém malém sobeckém světě a dávej si ostentativně najevo, jak tě ostatní nezajímají nebyla řeč o mojem kódu (btw vždy respektuji licence projektů, do kterých přispívám), nýbrž o obecném modelu - ke kterému existuje spousta reálných příkladů, a, budeš se asi z výše svého vzdušného zámku divit, tyto komplikují život podstatně více uživatelům než jen mě (např. tento)
nemluvím o problémech se zrakem (koneckonců jak mám vědět, že si ábíčko neprohlížíš třeba na braillově terminálu?), ale s vnímáním textu - neboť ses ptal na věc, která byla v tomtéž threadu zodpovězenamáš problém se čtením?Po rokoch stravenych za monitorom prekvapivo problemy so zrakom nemam ziadne. Preco? S citanim vseobecne tiez nie, od malicka citam rad.
a toto sdělení má smysl jaký? toužíš si dokázat, jak jsi na výši, že vlastně nepotřebuješ slyšet jiné názory, že ten tvůj vlastní ti dokonale stačí?btw, GNU komunita != F/OSS komunitaChcel som sa spytat, co si tym chcel povedat, ale uz mi je to vlastne jedno..
a toto sdělení má smysl jaký? toužíš si dokázat, jak jsi na výši, že vlastně nepotřebuješ slyšet jiné názory, že ten tvůj vlastní ti dokonale stačí?Presne tak
Ospravedlnujem sa teda za neprimerane mnozstvo ironie v mojom predchadzajucom poste. Jednoducho sa v tomto nezhodneme, co je mozno jedina vec, na ktorej sa zhodneme..
Peace
Ten nas komunismus opravdu nefungoval a jak dlouho se udrzel.vy (kdo?) jste měli nějaký komunismus? který se dlouho udržel? kde? kdy?
tj. najdou se lidi co toho vyuziji a cele to pujde do kytek i kdyz samotna idea je zajimava."to celé" znamená co? všechny ne-GPL projekty? člověče opravdu bys měl něco dělat, aby ses vrátil do reality ... šlo snad BSD do kytek jen proto, že Microsoft využil TCP/IP?
Ziskalo snad BSD neco z toho, ze Microsoft vyuzil TCP/IP? Ja myslim, ze ne, spise naopak. A pokud mam pravdu, co z toho plyne? Necham vas premyslet.hm, tož já bych také ponechal k zamyšlení, jaký rozdíl je mezi "BSD nezískalo nic z toho, že Microsoft využil TCP/IP" a "cele to pujde do kytek" ...
Pěkně napsáno, fakt dík.