Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Vyšlo KDE 4.1.0. Toto vydání přináší nové aplikace, především balík KDE PIM obsahující KMail, KOrganizer, Akregator a další programy. Velká vylepšení se týkají mimo jiné Plasmy.
Tiskni
Sdílej:
Vím, že to tak dělají, ale ten repozitář je prostě veřejný (nebo ne?), takže mluvit o leaku mi přijde nepatřičné.Mně připadá nepatřičné, pokud to nějaké distribuce vydají předem a nedrží partu / dohodu.
IMHO by se vůbec nic nestalo, kdyby se balíčky v distribucích objevily o týden (nebo třeba o pár hodin) později než zdrojáky, jak to ostatně dělají všechny normální projektyTak to souhlasím, že by nevadilo
Desktopy sou zcela separatni. Kazdy ma svy panely. V kde 3.5 mi to chodi uplne v pohode.Pokud mluvíte o separátních screenech a dvou nezávislých KDE, tak podpora pro ně byla vyřazena. V KDE 3.5 to byl jen škaredý hack.
[options] ... IgnoreGroup = kde IgnorePkg = archlinux-themes-kdm IgnorePkg = kde-common IgnorePkg = kde-i18n-cs IgnorePkg = kmplayer IgnorePkg = ktorrent IgnorePkg = kdelibs3 IgnorePkg = amarok-engine-xine IgnorePkg = amarok-base IgnorePkg = gtk-qt-engine IgnorePkg = k3b IgnorePkg = kaffeine IgnorePkg = krename IgnorePkg = ksensors IgnorePkg = qtcurve-kde3 IgnorePkg = kdebindings IgnorePkg = kdevelop IgnorePkg = kile IgnorePkg = kmess IgnorePkg = konversation IgnorePkg = krusader IgnorePkg = libkdcraw IgnorePkg = digikam IgnorePkg = kipi-plugins IgnorePkg = kshutdown IgnorePkg = libkexiv2 IgnorePkg = libkipi IgnorePkg = yakuake ...Zdar Max
Je to v extra. Žádný bug to nejni.Hmm, já teda informace v rozporu s realitou za bug považuju.
Tak to bude nějaký bug, v newsech je, že to je v testingu (momentálně nikde Arche nemám).Když se to objevilo v testingu, newsy o tom taktně mlčely. Já jen nechápavě zíral na to, co se mi to snaží strkat prsty do systému. Že je to v testingu, se v news objevilo poté, co to dali do extra
Mně spíš to "najednou" evokovalo představu, že ta změna proběhla celkem nedávno.To ne, nějakej pátek už to bude...
Celé GNOME HIG je v první řadě o použitelnosti, konzistentnosti, a důvody jednotlivých doporučení nejsou „protože to je hezké“, nýbrž např. „protože to zrychlí uživatelovu orientaci#&8220; atd.Problém je, že v tomto ohledu GNOME HIG nefunguje...
Je to totéž, jako tvrdit, že GNOME funguje na Linuxu, tudíž je Linux sračka, protože je GNOME sračka. Je to naprosto totéž.Sakra není, přečtete si to znova nebo si přečtěte něco o logice a neštvěte mě. Bez ohledu na to, co HIG je nebo není (o tom se tu nepřeme), pak za předpokladu, že GNOME je sračka (což abych zjistil, tak mi stačí vyzkoušet GNOME, nemusím vědět nic o HIG), tak jestliže HIG není sračka, GNOME ho nedodržuje a jestliže ho GNOME dodržuje, tak HIG je sračka. O to v čem je HIG sračka se tu nepřeme, to vy nechápete dedukci. Vy jste vytáhl HIG a začal jste tu o nějaké souvislosti mezi ním a GNOME, do té doby byla řeč o použitelnosti toho kterého DE. Obhajte proč HIG není sračka nebo řekněte v čem ho GNOME nedodržuje! Dokud to neuděláte, budu ze stavu GNONE logicky dovozovat, že buď nedodržuje HIG nebo že HIG je sračka, ať už je to cokoliv. Zkuste informace míň kumulovat a víc s nimi pracovat. Plácáte sám.
Nehovorí náhodou HIG o takých veciach ako napríklad gombík použiť (tých ktorí to nedávajú do aplikácií by som rovno odstrelil.
Váš předpoklad je založen na tom, že HIG ovlivňuje to, jestli je GNOME sračka, nebo není.
Pokud to HIG neovlivňuje, proč je to GNOME HIG a proč ho v souvislosti s GNOME (resp. v souvislosti s GNOME vs. KDE) zmiňujete?
Samozřejmě ale musíte vědět v čem je GNOME sračka (to jsem se taky nedozvěděl).
Pro účely téhle úvahy ne, tam už je to jako předpoklad. Ale máte pravdu, že i já jsem měl v úvaze chybu, protože kdybych nemohl o HIG předpokládat vůbec nic, ani to co už výše padlo v diskusi, nemohl bych ani předpokládat, že jakkoliv souvisí s GNOME.:) mea culpa.
To slovo sračka, btw, tu ale prve padlo právě když se začalo řešit, jak souvisí GNOME s HIG. Já nemyslím že je GNOME sračka, jako ve smyslu že by bylo prakticky nepoužitelné, je nepoužitelné pro mne a je nepoužitelné v určitých situacích, těm komu vyhovuje ho neberu a neříkám že používají sračku.
(Především mě zvedala ze židle ta argumentace většinou, že GNOME je lepší než KDE protože ho má víc lidí ve firmách, v tomto smyslu jsou nejlepší windows a je to stejná blbost, tak jako většina uživatelů windows je má protože jsou default, linux nikdy neviděli a nemůžou srovnat, tak většina enterprise uživatelů linuxu:)) má GNOME bo je default, KDE nikdy neviděli a nemůžou srovnat.)
Především mě zvedala ze židle ta argumentace většinou, že GNOME je lepší než KDE protože ho má víc lidí ve firmách, v tomto smyslu jsou nejlepší windows a je to stejná blbost, tak jako většina uživatelů windows je má protože jsou default, linux nikdy neviděli a nemůžou srovnat, tak většina enterprise uživatelů linuxu:)) má GNOME bo je default, KDE nikdy neviděli a nemůžou srovnat.)Já netvrdím, že je GNOME lepší než KDE, a už vůbec ne po technické stránce. Ale má jisté vlastnosti, které způsobují, že je v profesionální sféře mnohem úspěšnější. Jednak samozřejmě licenci, pak ale taky konzervatismus a to jak ve vývoji (evoluce místo revoluce, pravidelná vydání, což vhodné pro distributory), tak i právě co se týče střídmého, jednoduchého, čistého uživatelského rozhraní. I za cenu toho, že si tam nadšenec nenastaví každou maličkost. To je právě pro korporátní nasazení spíš výhoda.
Sorry, že vám do toho lezu, ale právě jsem dočetl GNOME HIG (můžete si za to). Z velké části je to dokument o ničem, kde se uvádí věci samozřejmé.
Místa, kde jsou některé věci více upřesňeny (např margin u prvků nebo barvy) jsou např. sekce 2.4.2 (a související 9.1), 3.3.1, 3.3.6.1, 3.4.3, 4.4, 8.1.1, 8.3.1, 9.3.2, 10.1 pár detailů hlavně v sekci Controls, Acceptable Response Times a Choosing Appropriate Feedback.
Mimochodem, ne vždy se toho GNOME drží. Hodně vývojářů GNOME aplikací, by se mělo taky trošku řídit tímto: "Remember that computers exist to serve humans. A user should always feel in control, able to do what they want when they want."
"Remember that computers exist to serve humans. A user should always feel in control, able to do what they want when they want."Mám takový nějaký divný vnitřní pocit, že až si to některý z Gnome vývojářů konečně přečte, bude tlačit na to, aby tato věta byla vyškrtnuta
dokument o ničem, kde se uvádí věci samozřejméZnáte ten vtip o tom přednášejícím, který právě studentům něco odvozuje a řekne "A nyní je zřejmé ...", odmlčí se, zamyslí se, odejde na hodinu pryč, pak se vrátí a pokračuje "Ano, je zřejmé ...".
No neviem čo je presne HIG ale z gnome mi je zle. Naposledy som ho asi pred 2 mesiacmi dostal do nepoužiteľného stavu za asi 5 minút. A to vďaka jedne mini drobnosti - absencii buttonu použiť. Pre mňa bude GNOME vždy najamatérskejší projekt ktorý som kedy videl. Vlastne ešte si o to koleduje aj firefox. Minule som ho musel kvoli nejakej sprostosti použiť .. ešte by som ako-tak prežil to, že nevie priamo otvoriť pdf (konqueror rulez) ale pri ukladaní sa ani nespýta kam to uložiť! To akože kto vymyslel? Neboli to tí ktorí vymysleli úžasný gtk save dialog? Je síce fakt, že takmer vždy keď niečo ukladám tak najskôr vytváram nový adresár do ktorého to chcem uložiť, lenže v gtk dialógu nič také nie je. Takže preto asi firefox ukladá štandardne na plochu .. aby som si mohol spustiť filemanager a ten adresár si sám vytvoriť, že. Veľmi použiteľné a užitočné ;) Z kecou typu "v KDE sa nedá orientovať" mi fakt začína byť zle. Začiatočníci volia GNOME nie preto, že je to lepšie, ale preto, lebo je to default v ubuntu. Ešte, že používam gentoo lebo by ma asi porazilo keby som po "inštalácii" ak sa to dá tak povedať musel polovicu vecí vyhádzať a nahádzať tam svoje.
Mimochodom k HIG patri aj gconf-editor? Neviem ako bežný užívateľ, ale ja si radšej všetko nastavím v gui než by som sa mal hrabať v registroch. Mimochodom mám stále nastavenie KDE z Mandrake 9.2 (tam bola 3.1 alebo 3.2?), nastavil som to raz za pár minút ako úplne nový užívateľ PC (vtedy som si totiž kúpil prvý PC a rovno som tam hodil linux) a za profíka som sa vtedy vôbec nemohol považovať. Nastavenia sa mi nezdajú nezrozumiteľné ani zle organizované, proste dokonalé. Len potom začali do KDE babrať idioti ktorí chcú gnome alebo mac a tak to potom vyzerá ...
Tak proč Firefoxu místo toho rozčilování neřekneš, že chceš, aby se tě ptal, kam to chceš uložit? Otázka pár sekund, kliknutí v preferencích.pri ukladaní sa ani nespýta kam to uložiť!
To akože kto vymyslel? Neboli to tí ktorí vymysleli úžasný gtk save dialog?Ne, Firefox dělají lidé z Mozilly, kteří nemají s GTK+ a GNOME nic společného.
Mimochodom k HIG patri aj gconf-editor?Ne.
Vzhledem k tomu, že v posledních letech GNOME (co se týče linuxových/unixových prostředí) jasně dominuje..hmm, asi málo reprezentativní vzorek
GNOME je v podstatě určeno pro stejnou cílovou skupinu jako Windows a Mac OS X, tedy pro 99 procent uživatelů počítačů.To je dost naivní, kde žiješ?
Dotazy běžného uživatele - jak nastavím v GNOME aby hodiny na panelu byly větším fontem, než zbytek UI? Nijak? Jak v GNOME nastavím, aby se naráz vypnuly všechny grafické efekty? Nijak? To není žádný tuning, to jsou běžné věci co dělají i uživatelé win. Jestliže GNOME má být jednodušší než UI win, proč uživatelé nepřejdou z win k unixu s GNOME? (Vím že vy netvrdíte, že GNOME má být ještě jednodušší, než UI win, ale ono je to v něm vidět.) Kdybyste to bral podle rozšířenosti a majority, tak jsou nejlepší win (a GNOME i OS X jsou daleko za nimi).
Přesvědčeným zastáncům GNOME ho nijak neberu, dost mě však uráží a vytáčí když se tvrdí, že většina uživatelů GNOME používá GNOME a ne KDE, protože GNOME je lepší než KDE. Většina uživatelů GNOME nikdy KDE nezkusila a s kvalitami obou prostředí to nemá co dělat, z té menšiny uživatelů GNOME co zkusili KDE, tak ti co zůstali u GNOME tak činili protože už na ně byli zvyklí, stejně jako by zůstali u KDE kdyby si zvykli nejdřív na ně a nemálo jich z GNOME na KDE přešlo (jistě i naopak, když někomu vadí moc možností, proč ne, ačkoliv je to takové trapné, muset si přiznat že se mi lépe pracuje v primitivnějším prostředí).
Jelikož jsem taky měl čest dělat nějaké GUI v obou toolkitech, tuším, proč například taková spousta dialogů v KDE aplikací má tak otřesný design, kdy třeba polovina dialogu je useknutá, srolovaná scrollbarem mimo viditelnost atd.S tím jsem se setkal ve dvou programech. OpenOffice.org a Iceape. Kupodivu oba tyto progrmy jsou GTK... V tom prvním to navíc docela vadí, protože okno nelze přesunout (je přes celý obraz), zvětšit (velikost je zamknutá) a není tam scrollbar.
GNOME HIG je naprosto profesionální kus práce vytvořený opravdovými odborníky na design uživatelských rozhraní, kterému může konkurovat jenom podobně vypiplané Mac OS X HIG.Mac OS X jsem neviděl, ale jestli se v něm dělá tak blbě jako v GNOME, tak lituju lidi, co si to koupili.
Nicméně GTK+ samo o sobě čistý, elegantní design GUI spíše podporuje (jednoduše, automaticky), zatímco Qt samo o sobě jej ztěžuje. Jelikož jsem taky měl čest dělat nějaké GUI v obou toolkitech, tuším, proč například taková spousta dialogů v KDE aplikací má tak otřesný design, kdy třeba polovina dialogu je useknutá, srolovaná scrollbarem mimo viditelnost atd. Výchozí stav GUI dělaného Qt toolkitem přímo vybízí k designovému amatérismu a hnusu, dá docela práci to pozměňovat tak, aby to bylo na úrovni.Programoval jsem v obojím, tak mi teda pověz, v čem to spočívá. To jsem fakt zvědav.
Taky pořád doufám, že se v ovladačích odstraní problémy s pomalým vykreslováním.Taky doufám. Nebýt toho, tak už dávnou používám kwin z KDE4 na KDE3. Funguje to skvěle, jenže kwin4 neustále bere 25% CPU A do NB si jinou grafiku nedám
Jo, občas něco spadne, takže se zřejmě vratím na pracovní KDE 3.5.9, ale KDE 4.1 rozhodně není nepoužitelné.:) bývaly časy, kdy to, že občas něco spadne, se považovalo za příznak nepoužitelnosti.
Je to sice kopírování z Vistyno, ono zase to, že dnešní widle padají míň než v dobách win95/98, je důsledkem kopírování z unix-like systémů, takže nám MS nemá co vyčítat:)
dnešní widle padají míň než v dobách win95/98Ony už tehdy byly Widle stabilní systém, člověk ale nesměl používat tebou zmíněné Microsofťácké GUI DOSu, nýbrž tu větev, kterou dali dohromady vývojáři z DEC